Mistrzostwa Europy w szachach szybkich

1
218

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych były tylko przygrywką przed weekendem, kiedy to odbędzie się rywalizacja o tytuł Mistrza Europy w szachach szybkich.

Tym razem w Pałacu Kultury i Nauki zmierzy się ponad 800 zawodników. W tej grupie będzie dużo trudniej zdobyć medal, gdyż liczba członków klubu „2700+” podskoczyła do 7. Mamy Dreeva, Shirova, Malakhova, Rublewskiego, Vachier-Lagrave, Najditscha oraz Raziantzeva. Najlepszy z Polaków Grzegorz Gajewski ma 15 numer startowy i o medal będzie jeszcze trudniej niż w piątek.

Zawody zaczynają się w sobotę o 10:00, a zakończenie zaplanowane jest na niedzielę ok. godziny 15:00.

Fot. Organizatorzy

W sobotę zawodnicy rozegrali VII rund, które tak naprawdę tylko rozstawiły czołówkę do niedzielnej rozgrywki o medale. Tylko 2 zawodników (Arkadij Najditsch oraz wczorajszy zwycięzca Maxim Vachier-Largave) zdobyli dziś komplet punktów i jutro zmierzą się ze sobą w VIII rundzie. Tuż za nimi znajduje się, będący w świetnej formie, najlepszy z Polaków Wojtek Moranda(6,5 pkt).

Wśród pań na prowadzeniu znajduje się Olga Girya(5,5 pkt) przed Nastassią Ziazulkiną(5,5 pkt) oraz Olą Lach(5 pkt).

Fot. Organizatorzy

Tabelę juniorów otwiera  grupa zawodników z 6 pkt – Nikita Meskovs, Kamil Dragun, Richard Rapport oraz Vladimir Fedoseev.

Wśród juniorek prowadzą Nastassia Ziazulkina(5,5 pkt) przed Olą Lach(5 pkt) i Anią Iwanow(4,5 pkt).

Fot. Organizatorzy

Więcej wyników na stronie organizatora. A w niedziele wszystko się wyjaśni.

No i wyjaśniło się. Niewiele brakowało, aby Grzegorz Gajewski wskoczył na podium, jednak w decydującej partii nie sprostał aktualnemu od piątku Mistrzowi Europy w szachach błyskawicznych Maximovi Vachier-Lagrave. A wygrana dawała mu srebro. Mistrzostwo zdobył Aleksy Dreev przed francuzem i Alexeiem Shirovem. Najlepszy z Polaków Bartosz Soćko był 11. Tak więc nie powtórzyliśmy sukcesu Roberta Kempińskiego z zeszłego roku.

W kategorii pań wyśmienity turniej rozegrała Ola Lach(7,5 pkt), która gromiła przeciwników w ogóle  się z nimi nie licząc. Wyprzedziła ją tylko arcymistrzyni Laura Rogule(8 pkt), a wynik Oli w turnieju szachów klasycznych dałby jej normę arcymistrzowską. Między innymi pokonała Mistrza Europy do lat 16 Kacpra Drozdowskiego. Trzecie miejsce zajęła największa faworytka arcymistrzyni Olga Girya(7,5 pkt).

Wśród juniorów najlepszym zawodnikiem okazał się węgierski arcymistrz Richard Rapport(9 pkt), który wyprzedził Vladislava Kovalieva(9 pkt) oraz Vladimira Fedoseeva(8,5 pkt). Najlepszy z Polaków arcymistrz Darek Świercz zdobył 8 pkt, co dało mu 5 miejsce.

Wśród dziewcząt oczywiście wygrała Ola Lach(7,5 pkt), która wyprzedziła Nastassię Ziazulkinę(7,5 pkt) oraz Klaudię Wiśniowską(7 pkt).

W grupie juniorów młodszych (do lat 14) triumfował Titas Stremavicius(7, 5 pkt) wyprzedzając Jana Krzysztofa Dudę(7,5 pkt) oraz świetnie grającego Rafała Buraczewskiego(7,5 pkt).

Wśród młodszych dziewcząt zwyciężyła Maja Narva(6,5 pkt) przed Olgą Badelką(6,5) i reprezentantką polski Olą Dadełło(6,5 pkt).

Najlepszym seniorem został Jerzy Kot(7,5 pkt) wyprzedzając Kamrana Shirazi(7 pkt) oraz Włodzimierza Schmidta(7 pkt).

Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie organizatora.

Nasi zawodnicy próbowali nawiązać do zeszłorocznych wyników, jednak poza Grześkiem Gajewskim raczej nie mieli szans na walkę o medale. Zapewne Radek Wojtaszek poważnie liczyłby się tak w piątek, jak i w weekend, jednak postanowił zagrać w dwóch turniejach w Indiach oraz odwiedzić w międzyczasie swojego „mistrza” V. Ananda

Jak zwykle padło kilka niespodziewanych rezultatów: Sebastian Malec(2119) pokonał Sergeya Rublewskiego(2712), któremu ta porażka zabrała medal. Jasiu Duda zwyciężył po raz pierwszy w swej karierze zawodnika z klubu „2700+Alexandra Razianceva(2705), Kamil Dragun(2461) zwyciężył zdobywcę Pucharu Rosji Bartosza Soćko(2628), a Kacper Drozdowski(2426) ograł Vladimira Fedoceeva(2629) i Viktora Erdosa(2640). No i Ola Lach pokonała jeszcze 4 zawodników z tytułem mistrza międzynarodowego.

Zawody zakończone i pewnie będziemy z utęsknieniem czekać do przyszłego roku, który zapowiada się bardzo emocjonująco.

Szachownice 1 – 8

Szachownice 9 – 22

Szachownice 23 – 36

Szachownice 37 – 50

1 KOMENTARZ

Comments are closed.