Mistrzostwa Europy w szachach szybkich 2014.

0
216

MEB 2014 logo

Dzień po udanych dla Polaków mistrzostwach Europy w szachach błyskawicznych, gdzie 16-letni Janek Duda zdobył srebro, rozpoczną się dwudniowe zawody w szachach szybkich, w których zagra nasz superarcymistrz Radek Wojtaszek.

Hala Stulecia

Jednak najwyżej rozstawionym zawodnikiem w tych zaowdach będzie Igor Kovalenko(2741), a z Polaków najwyższy ranking ma rozstawiony z nr. 7 Bartosz Soćko. W sumie zobaczymy 767 zawodników, tak więc Hala Stulecia jeszcze bardziej się zapełni.

Podsumowanie.

JKD by Marta WolskaFot. Marta Wolska

Ostatnio przyzwyczailiśmy się, że nasi reprezentanci są bardzo hojni w rozdawaniu punktów rankingowych swoim rywalom. Po turniej w Katarze mało kto spodziewał się, że jeszcze w tym roku odniosą jakiś sukces. Na szczęście Caissa potrafi docenić także naszych reprezentantów i tym razem okazała się bardzo hojna w jednym z najsilniejszych ośrodków szachowych w Polsce, czyli we Wrocławiu.

Ale kto by dał sobie odciąć choćby kawałek paznokcia, że bohaterem i najlepszym zawodnikiem trzydniowej imprezy będzie – na pewno wybitny – ale dopiero 16-letni Jan-Krzysztof Duda? Wielu z nas kibicuje Jankowi od lat, ale ciągle postrzegamy go jako wybitnego juniora. Mimo zaniżonego rankingu szachów szybkich, na pewni nie należał do faworytów tych zawodów, choć piątkowe srebro pokazało, że jest w świetnej formie. Jednak my raczej liczyliśmy na Wojtaszka, który wrócił z podobnej imprezy w Chinach, gdzie zagrał z dużo silniejszymi rywalami.

ME 2014 rapid JanekFot. Marta Wolska

Janek jednak nie przestaje nas zaskakiwać. Przez cały turniej był w ścisłej czołówce i ani przez chwilę nie było widać, że wyżej notowani rywale robią na nim wrażenie. Odprawiał ich z kwitkiem jednego po drugim, w tym swoich kolegów z reprezentacji Polski – Gajewskiego, czy Bartla. Niespodzianką zaczęło pachnieć, kiedy to w VI rundzie pokonał Vitiugova(2701), ale gdy w IX rundzie spotkał się z posiadającym komplet punktów Kovalenko(2721), to wiadomo było, że ta partia zadecyduje o medalach. Nasz młody zawodnik zmusił do ogromnego wysiłku rywala i wywierając ogromną presją wygrał w stylu, który potem można było już nazwać stylem Mistrza Europy AD 2014. I mimo porażki w X rundzie z Volotikinem(2643) podniósł się i pokonal tego, z którym nie dane mu było zmierzyć się w szachach błyskawicznych, czyli Davida Navarę(2633). A jak to zrobił? W końcówce goniec i pionek przeciwko skoczkowi i pionkowi potrafił tak zastawiac pułapki(kiedyś podobnie grał młody Robert Kempiński), że jeden z najlepszych szachistów świata musiął uznać się za pokonanego i pierwszy pogratulował rywalowi złota. W sumie przeogromne 9,5 pkt z 11 partii przy średnim rankingu 2540(najwyższym ze wszystkich uczestników) pokazało, że Hala Stulecia we Wrocławiu miała w przedświąteczny weekend tylko jednego bohatera.

Trochę w tle Janka, którego występy na żywo oglądały tłumy, należy zauważyć równie świetny występ Grzegorza Gajewskiego, który mimo porażki z Jankiem w V rundzie potrafił wygrać kolejne pięć partii i podzielić pierwsze miejsce zdobywając brąz. A w pierwszej szóstce znaleźli się jeszcze Wojtaszek(piąty) oraz też wielka niespodzianka  – Warakomski(szósty).

IME rapid 2014 wynikiFot. Marta Wolska

Czołówka w tabeli końcowej.

ME rapid 2014 wyniki

Wyniki Janka Dudy.

ME 2014 rapid duda wyniki

ME 2014 rapid Janek i dzieciFot. Marta Wolska

Susan Polgar podsumowała krótko sukces Janka.

Susan Polgar o Janku

Szczegółowe wyniki zawodów.

Oficjalna strona zawodów.