Mistrzostwa Europy Kobiet 2014.

0
727

Ostatnie dni pozwoliły przez chwilę odsapnąć fanom szachów, ale „niestety” znowu przed nami seria imprez, które będą budzić wielkie emocje. Pierwszą z nich sa Indywidualne Mistrzostwa Europy kobiet rozgrywane w bułgarskim Płowdiw.Wśród 117 zgłoszonych zawodniczek znajdziemy cztery polki –  rozstawioną z nr. 10 Monikę Soćko, z nr. 28 Jolę Zawadzką, z nr. 34 Karinę Szczepkowską-Horowską oraz z nr. 42 Klaudię Kulon. Na pewno co najmniej Monika, ale może i pozostałe koleżanki, włączy się do walki o medale, a także awans do Pucharu Świata. Turniej w tym roku nie jest zbyt mocno obsadzony i nasze dziewczęta mają szansę pokazać się z dobrej strony.

Czołówka listy startowej.

Zawody rozegrane zostana w dniach 6-17 lipca na dystansie 11 rund z przerwą w niedzielę 13 lipca. 14 zawodniczek pojedzie na Puchar Świata. A do podziału jest kwota 60.000 Euro, z czego zwyciężczyni „zgarnie” 11.000 Euro.


>

Fot. Organizatorzy

W I rundzie nasze zawodniczki wystąpiły w roli faworytek i nie zawiodły kibiców. Monika Soćko pokonała WIM Kristinę Havlikową(2229), Jola Zawadzka Tijanę Blagojević(2154), Karina Szczepkowska-Horowska WFM Martinę Mareczkovą(2094), a Klaudia Kulon Karinę Azimovą(2033). Do niespodzianek nalezy zaliczyć remisy Guniny oraz aktualnej Mistrzyni Europy Hoang Thang Trank i Kotsinsevej.

Fot. Elizabeth Pahtz

W  II rundzie w „siostrobójczym” pojedynku Monika Soćko – po bardzo ładnej kombinacji z poświęceniem hetmana – okazała się lepsza od Klaudii Kulon. Swoją partię wygrała także Karina Szczepkowska-Horowska, a rywalką jej była WFM Stavroula Tsolakidou(2157). Remisem zakończył się pojedynek Joli Zawadzkiej z IM Lilit Galojan(2277).

Fot. Bojan Botev

W III rundzie zwycięstwo odniosła tylko Jola Zawadzka, która okazała się lepsza od IM Eleny Sediny(2288). Remisem zakończyły się pojedynki Moniki Soćko z IM CristinąAdelą Foisor(2383) oraz Kariny Szczepkowskiej-Horowskiej z GM Eliną Danielian(2458). Niestety kolejną partię przegrała Klaudia Kulon, która tym razem okazała się słabsza od WGM Olgi Stjazhkiny(2177).

Fot. Bojan Botev

IV runda była już bardzo ciężka dla naszych zawodniczek. Jola Zawadzka spotkała się z aktualną Mistrzynią Europy węgierką GM Thanh Trang Hoang(2490) i czarnym kolorem osiągnęła remis. Monika Soćko zmierzyła się z WGM Zoyą Shleining(2376) i również podzieliła punkt. Wygrała za to Klaudia Kulon, która za rywalkę miała dużo niżej notowaną Tijanę Blagojevic(2154). Niestety za silna na Karinę Szczepkowską-Horowską okazała się GM Tatiana Kosintseva(2476) i nasza zawodniczka musiała uznać się dziś za pokonaną.

Fot. Bojan Botev

W V rundzie GM Tatiana Kosintseva(2476) niestety po raz kolejny ograła Polkę, a tym razem była to Jola Zawadzka. Za to wygrała Monika Soćko z dużo niżej notowaną WFM Mariagrazią De Rosa(2081),a  także Karina Szczepkowska-Horowska z WGM Turkan Mamedjarovą(2205). Remisem zakończył się pojedynek Klaudii Kulon z WIM Sabiną Ibrahimovą(2218). Po V rundach na czele z 4,5 pkt są trzy zawodniczki: Zhukova, Gunina oraz Dzagnidze.

Fot. Bojan Botev

Niestety wybitnie nieudana była dla Polek VI runda. Jedyny remis uzyskała Karina Szczepkowska-Horowska w pojedynku z IM Lilit Mrktchian(2446). Niestety pierwszą porażkę „zaliczyłaMonika Soćko, która została pokonana przez IM Lelę Javakhishvili(2474). Także przegrała Jola Zawadzka z WIM Khayalą Abdulla(2233). Niestety też przegrała Klaudia Kulon z WGM Turkan Mamedjarovą(2205). Po zwycięstwie nad Dzagnidze samodzielną liderką została GM Valentina Gunina, która ma 5,5 pkt.

Fot. Bojan Botev

Kolejną nieudaną rundą była dla Moniki Soćko i Joli Zawadzkiej VII runda. Pierwsza z nich przegrała drugą z rzędu partię i drugą z gruzinką – znaną z Memoriału Radzikowskiej IM Nino Batsiashvili(2417). Jola niestety zaliczyła trzecią porażkę z rzędu, a jej pogromczynią była dużo niżej notowana WIM Judith Fuchs(2280). Na liderkę w naszej drużynie wyrosła Karina Szczepkowska-Horowska, która pokonała WGM Darię Charochkinę(2375). Także wygrał swój pojedynek Klaudia Kulon z Tsvetą Galunovą(2125). Kolejną partię wygrała Gunina i z prędkością Pendolino odjeżdża rywalkom. W niedzielę mamy dzień wolny, co może da możliwość pozbierania się Monice i Joli.

Fot. Bojan Botev

Po dniu przerwy nasze zawodniczki generalnie podniosły się po słabszej grze. W VIII rundzie Karina zmierzyła się z Mistrzynią Europy GM Thanh Trang Hoang(2490) i ani przez chwilę nie była gorsza osiągając remis. Monika pokonała WGM Karinę Ambartsumovą(2301), a Jola osiągnęła taki sam wynik z WFM Gabrielą Antovą(1876). Niestety przegrała Klaudia, od której lepsza okazała się WFM Lanita Stetsko(2245). „Pendolino” Gunina coraz bardziej się rozpędza i dziś pokonała ona Javakhishvili, co oznacza, że odskoczyła już na 1 pkt przewagi nad Melią oraz 1,5 nad kolejną piątką zawodniczek.

Fot. Bojan Botev

Pięknie zagraly nasze zawodniczki w IX rundzie zawodów. Karina wręcz zmasakrowała w krótkiej partii dużo wyżej notowaną IM Almirę Skripczenko(2449). Także Monika pokazała młodziutkiej nadziei rosyjskich szachów WGM Alexandrze Goryachkinie(2434), kto – póki co – lepiej gra w szachy. Klaudia nie odbiegła grą od koleżanek i równie gładko pokonała WIM Ekaterini Pavlidou(2209). Remisem zakończyła się partia Joli z WGM Elmirą Mirzoevą(2241). Na samiej górze wreszcie ktoś choć na chwilę powstrzymał pędzącą Guninę. Remis zanotowała z Rosjanką Salome Melia. W ten sposób na czel eciągle Gunina, która ma 8 pkt i ma 1 pkt przewagi nad trójką rywalek.

Fot. Bojan Botev

IM Mariya Muzychuk(2521) okazała się za silna na Karinę i nasza zawodniczka zaliczyła drugą porażkę w tym turnieju. Monika zremisowała z IM Lilit Mkrtchan(2446) i tym samym dogoniła w punktach Karinę. Lepsza od Klaudii dziś okazała się WIM Judith Fuchs(2280), a za to wygrała dziś Jola z Mihaelą-Veronicą Foisor(2257). Na czołowych szachownicach padały remisy(poza partią Kariny) i w ten sposób Gunina ma 8,5 pkt i cały punkt przewagi nad czwórką zawodniczek – Zhukovą, Melią, M. Muzychuk oraz Kosintsevą, jednak tylko dwie pierwsze mają szansę na wyprzedzenie Rosjanki, gdyż pierwszym kryterium pomocniczym jest średni ranking przeciwniczek. Karina zajmuje 15, a Monika 17 miejsce i obie muszą jutro wszystko postawić na jedną kartę, gdyż tylko zwycięstwo daje im nadzieje na Puchar Świata.

Fot. Bojan Botev

W ostatniej XI rundzie Monika Soćko stanęła na wysokości zadania i pokonała aktualną jeszcze Mistrzynię Europy GM Thanh Trang Hoang(2490) i tym samym zakwalifikowała się do Pucharu Świata. Walczyła też Karina, ale jak to bywa w takich pojedynkach, pada z reguły wynik rezultatywny i tym razem na korzyść IM Cristiny-Adeli Foisor(2383). Wygrały także Jola Zawadzka z WGM Adrianą Nikolovą(2303) oraz Klaudia Kulon z WFM Anastazią Sazonovą(2082). Mistrzynią Europy została Rosjanka Valentina Gunina, która zdobyła 9 pkt. Monika zajęła 11 pozycję, Karina zakończyła zawody na 21 miejscu, Jola Zawadzka na 28 pozycji, a Klaudia Kulon na 60.

Oficjalna strona turnieju.

Szczegółowe wyniki zawodów.