Memoriał Krystyny Hołuj-Radzikowskiej 2016.

1
787

 

radzikowska-2016-logo

Po raz szósty rozegrany zostanie już jeden z nielicznych na świecie turniejów kołowych kobiet. Dzięki staraniom naszej srebrnej medalistki z Baku arc. Jolancie Zawadzkiej do Wrocławia udało się ściągnąć cała „srebrną” drużynę oraz nie mniej utytułowane rywalki z zagranicy.

radzikowska-2016-zawodniczki1

I tak w dniach 23 listopada – 1 grudnia zobaczymy następujące szachistki:

 1. IM Anastazja Bondaruk(2470) – Rosja
 2. IM Alina Kashlinskaya(2450) – Rosja
 3. WGM Jolanta Zawadzka(2433) – Polska
 4. GM Monika Soćko(2428) – Polska
 5. WIM Yuliya Shvayger(2422) – Izrael
 6. IM Karina Szczepkowska(2415) – Polska
 7. WGM Zhansaya Abdumalik(2405) – Kazachstan
 8. WGM Klaudia Kulon(2400) – Polska
 9. IM Salome Melia(2393) – Gruzja
 10. WIM Mariola Woźniak(2215) – Polska

radzikowska-2016-zawodniczki2

Organizatorem jest Polski Związek Szachowy, Dolnośląski Związek Szachowy, a zawody odbywają się w siedzibie klubu Polonia Wrocław. Dyrektorem turnieju jest Jolanta Zawadzka, a fundusz nagród w wysokości 12.000 zł wsparła firma Probit.

Rundy zaczynają się codziennie o godzinie 16:00.

Transmisja

Runda I

radzikowska-r1Fot. Wojciech Zawadzki

Niestety od falstartu rozpoczęły zawody reprezentantki Polski. Grając wszystkie przeciwko rywalkom zagranicznym nie odniosły ani jednego zwycięstwa. Soćko nie znalazła żadnego pomysłu na Abdumalik i po 47 posunięciach zgodziła się na remis, który raczej nie zadowalał rywalki. Zawadzka niestety podstawił a w niedoczasie mata i musiała poddać partię z Shvayger. Szczepkowska uzyskała czarnymi niewielką przewagę, jednak nie odważyła się na jej realizację z Melią i powtórzyła pozycję. Kulon nie zaistniała w pojedynku z żoną Wojtaszka Kaszlińską i już po 23 posunięciach pozycję, której nie dała rady obronić. Największa rewelacja z Baku Woźniak niestety zagrała niedokładnie tuż przed kontrolą, a Bodnaruk już wiedziała, jak zamienić błąd Polki w cały punkt. Tak więc – zgodnie z tradycją – drużynowo nasze Panie są nie do pokonania, a indywidualnie nie błyszczą. Na szczęście przed nami jeszcze osiem rund i zobaczymy, czy potrafią się podnieść.

Runda II

radzikowska-r2

Fot. Wojciech Zawadzki

Hitem dnia był pojedynek dwóch najlepszych szachistek w Polsce – gospodyni Zawadzkiej z wieloletnią liderką naszej reprezentacji Soćko. Partia była bezkompromisowa, a początek należał do wrocławianki. Jednak w decydującym momencie nie docisnęła rywalki i inicjatywa przeszła na stronę Moniki. Ta nie pozwoliła sobie na większy błąd i partia zakończyła się jej zwycięstwem. Ciekawie też zapowiadał się pojedynek Abdumalik z Kulon. I rzeczywiście pozycja, która powstała nie należała do typowych i obydwie rywalki mogły się wykazać. Po serii wymian powstała końcówka o nierównym materiale korzystna dla Klaudii, jednak realizacja przewagi nie należała do najlepszych i gońce z wieżą przyniosły cały punkt reprezentantce Kazachstanu. Szczepkowska otrzymała delikatnie lepszą pozycję ze Shvayger, jedna powstała pozycja nie zachęcała do gry i panie podpisały remis. Także Woźniak zakończyła pojedynek z Melią pokojowym rozstrzygnięciem i takim samym rezultatem rozstrzygnęła się partia KashlinskayaBodnaruk. Na czele tabeli pięć zawodniczek z 1,5 pkt, ale wśród nich jest tylko jedna Polka.

Runda III

radzikowska-r3

Fot. Wojciech Zawadzki

Tylko jednej rozstrzygniętej zwycięstwem jednej z rywalek partii doczekaliśmy się w trzeciej rundzie. Stało się to w pojedynku dwóch naszych olimpijek Szczepkowskiej z Woźniak. Po bardzo ostrym debiucie ta bardziej doświadczona przeprowadziła atak na pozycję króla rywalki, co zakończyło się gładkim zwycięstwem białych, gdyż Mariola pogubiła się i nie znalazła sposobu na sparowanie ataku Kariny. Ciężkie chwile przeżywała Soćko w pojedynku z Shvayger, jednak finalnie wybroniła się i zdobyła upragnioną połówkę. Dwie inne olimpijki Kulon i Zawadzka postanowiły zrobić sobie wolny dzień i po 15 posunięciach podpisały remis. Obie do tej pory były bez punktu, więc jakoś można tą decyzję wytłumaczyć. Też nie za długo, bo 27 posunięć, trwała partia Bodnaruk z Abdumalik i tak samo zakończyła się podziałem punktów. Kashlinskaya miała duże szanse na pokonanie Meli, jednak pomyliła się w końcówce i partia zakończyła się remisem. W tabeli na czele znajdują się aż sześć zawodniczek z 2 pkt.

Runda IV

radzikowska-r4

Masakrą można nazwać partię pomiędzy dwiema naszymi olimpijkami Soćko oraz Kulon. Klaudia nie znała debiutu i zostawiła całkowicie bezbronnego króla, którego Monika natychmiast skutecznie zaatakowała. Partia była do poddania przed 20 posunięciem, ale panie dograły do 26, kiedy już na szachownicy stał mat w 2 posunięciach. Pierwszą wygraną zanotowała Zawadzka, która „oszukała” w końcówce Bondaruk. Szczepkowska nie odważyła się na realizację odrobinę lepszej pozycji z Kashilnskaya’ą, mimo że była bez figury za trzy pionki i partia zakończyła się remisem. Kolejną bardzo ładną wygraną odnotowała Abdumalik, pokonując białymi Melię. Najdłużej grały Shvayger z Woźniak, gdzie okazało się, że nasza najmłodsza reprezentantka w tym turnieju jeszcze musi się poduczyć wieżówek. Na czele tabeli mamy trzy liderki z 3 pkt – Soćko, Abdumalik oraz Shvayger.

Runda V 

radzikowska-r5

Jak to zwykle bywa w turniejach kobiecych, na brak wrażeń nie narzekamy. Wczoraj Soćko rozgromiła Kulon, a dziś sama dała się „złapać” w swoim ulubionym debiucie Bodnaruk. Jednak potem bardzo aktywnie się broniła doprowadzając w końcu do upragnionego remisu. Kulon za to jest nieprzewidywalna i dziś po szalonej partii wygrała z Shvayger. Pojedynkiem dnia była partia Szczepkowskiej z Abdumalik, w której obie zawodniczki postanowiły nie sprawdzać rywalki i szybko zakończyły ją remisem. Woźniak nie przypomina tej zawodniczki, która na Olimpiadzie gromiła wszystkie swoje rywalki i po raz kolejny doznała goryczy porażki, tym razem z ręki Kashlinskiej. Zawadzka zdobyła kolejną połówkę remisując z Melią. W tabeli mamy trzy liderki – Soćko, Abdumalik i Kashlinską z 3,5 pkt.

Runda VI

No i mamy samodzielną liderkę. Niespodziewaną, ale zasłużoną. Woźniak ewidentnie nie trafiła z formą i praktycznie bez gry oddała punkt świetnie w tym turnieju grającej Abdumalik. Soćko miała trudniejszą rywalkę Melię,  z którą rozegrała 54 posunięcia, ale nie udało jej się w żadnym osiągnąć decydującej przewagi. Partią dnia był pojedynek dwóch naszych „sreberekZawadzkiej i Szczepkowskiej, który pewnie wygrała ta pierwsza. Kulon gra zmiennie i tym razem musiała uznać wyższość Bodnaruk, która przejęła inicjatywę już w debiucie. Drugi remis zanotowano w partii Shvayger z Kashlinską. Prowadzi z 4,5 pkt Abdumalik. Pół punktu mniej mają Soćko i Kashlinskaya.

Runda VII

radzikowska-r7Fot. Wojciech Zawadzki

Wygląda na to, że młoda gwiazda szachowa z Kazachstanu pokona nasze srebrne dziewczęta w tym turnieju. Po dzisiejszym pewnym zwycięstwie na Kashlinską w końcówce ciężkofigurowej Abdumalik samodzielnie prowadzi z przewagą punktu nad kolejnymi rywalkami. Nas najbardziej interesował pojedynek Szczepkowskiej z Soćko, w której to partii grająca czarnymi Ślązaczka z Mazowsza zdobyła w końcówce pionka, ale Ślązaczka ze Śląska dobrze się broniła i w sumie padł remis. Drugą partię z rzędu wygrała Zawadzka, pokonując nieistniejącą w tych zawodach Woźniak. Ostatnia z Polek Kulon zremisowała po równej partii ze Melią. W pojedynku Bodnaruk ze Shvayger lepszą okazała się ta pierwsza.

Runda VIII

radzikowska-r8Fot. Wojciech Zawadzki

Abdumalik nie zwalnia tempa i tym razem odprawiła „z kwitkiem” czarnym kolorem Shvayger. Bardzo szybko przejęła inicjatywę, którą potem tylko zwiększała zamieniając ją finalnie na  przewagę jakości, którą zrealizowała. Po słabym starcie na wygrywającej fali znajduje się Zawadzka, która tym razem zmasakrowała w 23 posunięciach Kashlinską.  Bliska sprawienia niespodzianki była Woźniak, która próbowała „dobrać się” do Soćko. Jednak powstała końcówka wieżowa z pionkiem mniej okazała się remisowa. Kulon i Szczepkowska chyba już poważnie nie traktują tego turnieju, bo w ich partii padł remis już po 14 ruchach. Pojedynek Bondaruk z Melią zakończył się zwycięstwem tej pierwszej i tylko ta zawodniczka może dogonić jeszcze Abdumalik, która ma 6,5 pkt. Najlepszymi z Polek są Soćko i Zawadzka, które mają po 5 pkt.

Runda IX

Abdumalik spokojnie zneutralizowała Zawadzką i bez większej historii zremisowała z Zawadzką. Goniąca ją Bodnaruk okazała się lepsza w skomplikowanej końcówce od Szczepkowskiej. Soćko pokonała Kashlinską wykorzystując przewagę jakości. Pojedynek Woźniak z Kulon okazał się zwycięski dla byłe mistrzyni Świata akademików. Natomiast Meli ze Shvaiger zakończyła się remisem.

Turniej wygrywa młodziutka Abdumalik, a najlepszą z polek była Momika Soćko.

Wyniki końcowe

radzikowska-wyniki

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

1 KOMENTARZ

 1. Redakcja miała prawie dobę na napisanie i edycję tekstu komentarza z ostatniego dnia turnieju, a wyszedł potworek !
  Nie można było tak ?:
  Abdumalik spokojnie zneutralizowała Zawadzką i bez większej historii zremisowała. Goniąca ją Bodnaruk okazała się lepsza w skomplikowanej końcówce od Szczepkowskiej. Soćko pokonała Kashlinską, wykorzystując przewagę jakości. Pojedynek Woźniak z Kulon okazał się zwycięski dla byłej mistrzyni świata akademików, natomiast partia Meli ze Shvaiger zakończyła się remisem.
  Turniej wygrała młodziutka Abdumalik, a najlepszą z Polek była Monika Soćko.

Comments are closed.