Mecz o MŚ w cieniu wojny?

0
794

FIDE

Jeszcze tylko trzy dni zostało Magnusowi Carlsenowi oraz Vishiemu Anandowi na podpisanie kontrkatów dotyczących meczu o Mistrzostwo Świata zaproponowanych im przez FIDE.

Carlsen Anand R8 1

Zgodnie z informacjami z FIDE mecz ma odbyć się w Soczi w listopadzie tego roku. Fundusz nagród wynosi 1,5 mln $, czyli jest mniejszy niż poprzedni, natomiast zagadką pozostaje, kto jest jego fundatorem?

Jak pisze Chess Base ’podejrzanym” o sponsorowanie tych zawodów jest – objęty sankcjami – Gubernator Kraju Krasnodarskiego – Aleksandrer Tkachev. Znany jest on z tego, że jest zaangażowany po stronie separatystów prorosyjskich w wojnie na Ukrainie, gdzie zajmuje jedno z kluczowych stanowisk w tzw. rządzie Donieckiej Republiki Ludowej.

Oznaczałoby to, że FIDE prowadzi interesy z człowiekiem objętym sankcjami międzynarodowymi, co jawnie pogwałca międzynarodowe regulacje.

W związku z tym nie dziwi fakt, że Mistrz Świata Magnus Carlsen nie chce podpisać tego kontraktu. Oznajmił, że na pewno nie zrobi tego przed końcem turnieju Sinquefield Cup w USA, w którym właśnie uczestniczy, a który kończy się po terminie, jaki dała mu FIDE.

28 sierpnia Vishi Anand podpisał kontrakt i czeka na decyzję rywala.

W przypadku, gdyby Carlsen nie podpisał swojej umowy, FIDE oznajmiła, że jego miejsce zajmie Sergey Karjakin, czyli Rosjanin, który zaangażował się politycznie w konflikt Rosyjsko – Ukraiński poprzez wielokrotnie wypowiadanie się na ten temat w mediach.

Także wpływowy serwis Bloomberg News pisze o tej sytuacji.

29.08.2014

Dzięki interwencji szefa ACP(Stowarzyszenia Szachistów Profesjonalnych) termin podpisania kontraktu przez Magnusa Carlsena został przesunięty na 7 września.

30.08.2014

The Guardian w swoim artykule na temat braku potwierdzenia przez Carlsena udziału w meczu spekuluje, czy przypadkiem nie nadejdzie do podziału w świecie szachowym… Jednocześnie przypomina, że beneficjentem decyzji Carlsena będzie jego rówieśnik Karjakin, który urodził się na Krymie, potem przeniósł do Rosji, a potem aktywnie wspierał działania Rosjan na Ukrainie.

Silvio Danailov na Twitterze zauważył, że kiedy Anand poprosił o przełożenie meczu z Topalovem w 2009 roku, to FIDE bez żadnych pytań zgodziło się na ta propozycję i mecz odbył się pół roku później.

Menadżer Carlsena Espen Agdestein skomentował przesunięcie terminu:

Nie widzę tego, jako znaczącej poprawy.

Stwierdził też, że jest kilka innych elementów, które trzeba wyjaśnić i wg. niego FIDE nie ma woli tego zrobić.

31.08.2014.

W sprawie podobno wypowiedziała się Norweska Federacja. Jak poinformował na Facebooku Georgios Makropoulos(wiceprezydent FIDE) napisali oni, że Carlsen nie kwestionuje Sochi, ale kwestionuje termin listopadowy meczu.

Jednak inaczej wypowiedział się Morten Sand(Norweska Federacja), że mimo przedłużenia terminu polityczna sytuacja nie zmieniła się i cała ta sytuacja może zaszkodzić marce Magnusa Carlsena. Podsumowując dodał też, że Carlsen nie potrzebuje meczu w takiej formie i długoterminowo dla niego będzie korzystniejsze pozwolić FIDE na „głupkowate” pozbawienie go tytułu.

W dyskusjach międzynarodowego środowiska szachowego pojawiło się jeszcze jedno pytanie. Dlaczego w przypadku rezygnacji Carlsena z gry w meczu z Anandem, jego miejsce ma zająć Karjakin? W 1975 roku Fischer nie przystąpił do meczu z Karpowem i tytuł „z automatu” został przyznany Rosjaninowi. Gdzie jest zapis regulaminowy, że w to miejsce ma odbyć się inny mecz tym razem?

W prasie norweskiej pojawił się kolejny materiał na ten temat, w którym zaistniał nowyą wątek związany z sankcjami EU oraz Norwegii w stosunku do „domniemanego” sponsora nagród w meczu. W związku z tym, że Alexander Tkachev jest na liście osób objętych tymi sankcjami, to Carlsen obawia się, że może tym samym złamać prawo i dlatego konsultuje swoje stanowisko z norweskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Jednocześnie w artykule podkreślono, że FIDE nie kooperuje z nim w zakresie wyjaśnienia wątpliwości.

07.09.2014

Magnus Carlsen podpisał kontrakt na udział w meczu o tytuł Mistrza Świata podczas zakończenia turnieju w Saint Louis.