Mecz o Mistrzostwo Świata Kobiet 2016.

5
673

MSK 2016 logo

We Lwowie na Ukrainie spotkają się broniąca tytułu Maria Muzyczuk z najwyżej notowaną szachistką świata i była Mistrzynią Świata Yifan Hou. Zawody składać się będą z 10 partiowego pojedynku w szachach klasycznych, a w przypadku remisu rozegrana zostanie dogrywka zaczynająca się 4 partiami szachów szybkich po 25 minut + 10 sekund na partię poprzez dwa mecze szachów błyskawicznych 5 minut + 3 sekundy na partię, a kiedy żadna z tych dogrywek nie przyniesie rezultatu, to zawodniczkia rozegrają Armageddon tempem 5 minut dla białych i cztery minuty dla czarnych, ale białe muszą wygrać. Po 60 posunięciu zawodniczki otrzymywac będą po 3 sekundy.MSK 2016 logo2

Pierwsza partia rozegrana zostanie 2 marca o godzinie 15:00, a dzień wolny planowany jest po każdej parzystej partii oraz dodatkowo po 9 pojedynku. Tak więc ostatnia 10 partia rozegrana zostanie 16 marca. Ewentualna dogrywka dwa dni później.

MSK 2016 otwarcieFot. Organizatorzy

Transmisja

Partia I Maria Muzychuk – Yifan Hou 0,5:0,5 (0,5:0,5)

MSK 2016 R1Fot. Vitaliy Hrabar

Pojedynek otwarcia, w którym Ukrainka grała białym kolorem przebiegał pod znakiem spokojnej gry i żadna z rywalek nie siliła się na specjalne ekstrawagancje. W 31 posunięciu Muzychuk zaproponowała remis w pozycji, która nadawała się tylko do jego przyjęcia, co Hou zrobiła.

Partia II Yifan Hou – Maria Muzychuk 1:0 (1,5:0,5)

MSK 2016 R2Fot. Vitaliy Hrabar

Drugi pojedynek przebiegał pod dyktando lepiej przygotowanej debiutowo Chinki, która postanowiła sprawdzić rywalkę w partii hiszpańskiej. Mimo że pozycja wyglądała na pierwszy rzut okiem na równą, to presja, jaką wytworzyła Hou spowodowała, że Muzychuk zaczynała popełniać drobne niedokładności, a w niedoczasie grube błędy, które zostały natychmiast wykorzystane przez grającą białymi reprezentantkę kraju środka. Dzięki temu wygrała ona pierwszy pojedynek i przed dniem przerwy objęła prowadzenie w meczu.

Partia III Maria Muzychuk – Yifan Hou 0,5:0,5 (1:2)

MSK 2016 R3Fot. Vitaliy Hrabar

W kolejnej partii Muzychuk postanowiła rozpocząć pionkiem sprzed hetmana, jednak nic to nie dało, bo Hou spokojnie zneutralizowała przewagę koloru Ukrainki i po szybkich wymianach figur doprowadziła do pozycji z wieżami i różnopolowymi gońcami, która nie nadawała się do gry na wygraną przez żadną ze stron.

Partia IV Yifan Hou – Maria Muzychuk 0,5:0,5 (2,5:1,5)

MSK 2016 R4Fot. Vitaliy Hrabar

Po raz kolejny zawodniczki zmierzyły się w partii hiszpańskiej, ale nie mięliśmy okazji oglądać długiej gry, gdyż po serii ostrych posunięć partia dotarła do pozycji, w której nastąpiło powtórzenie posunięć, gdyż „wściekła” wieża była nietykalna. Przed drugim dniem przerwy dalej prowadzi Hou z przewagą jednego punktu.

Partia V Yifan Hou – Maria Muzychuk 0,5:0,5 (3:2)

MSK 2016 R5Fot. Vitaliy Hrabar

W piątej partii zachowano kolory z poprzedniej rundy, i tym razem Hou rozpoczęła pionkiem c zapowiadając długa grę pozycyjną, jednak okazało się, że ta partia potrwała tylko 33 posunięcia i po wymianie prawie wszystkich figur podpisano kolejny szybki remis. Po połowie pojedynku prowadzi reprezentantka Chin, a sam mecz zaczyna przypominać walkę bokserską za podwójną gardą.

Partia VI Maria Muzychuk – Yifan Hou 0:1 (2:4)

MSK 2016 R6Fot. Vitaliy Hrabar

Muzychuk wróciła do debiutu z pierwszej partii, do którego dużo lepiej się tym razem przygotowała. I po tej fazie debiutu jej pozycja wyglądała całkiem obiecująco. Jednak w kluczowym momencie nie przesunęła swojego pionka na f6, co zwiększało jej szanse na korzystny wynik, a potem straciła „wiatr w żaglach” i oddała Hou inicjatywę. I to wystarczyło Chince do zwycięstwa po bardzo ładnym zagraniu taktycznym, które zakończyło się dyskretnym posunięciem 35…f2. W ten sposób Chinka wygrała partię, ale też zapewne i mecz, który raczej nie dotrwa do 10 partii.

Partia VII Yifan Hou – Maria Muzychuk 0,5:0,5 (4,5:2,5)

MSK 2016 R7

Fot. Vitaliy Hrabar

Siódma partia przebiegała pod znakiem spokojnej gry białym kolorem reprezentantki Chin, która do kontroli czasu zachowywała niewielką przewagę. Jednak w 40 posunięciu wykonała niedokładne posunięcie pionkiem na g4, a kilka posunięć później Muzychuk przejęła inicjatywę doprowadzajć do wieżówki z pionkiem więcej. Jednak Hou pokazała, że tym razem na końcówkach się zna i doprowadziła do remisu, który bardzo ją przybliżył do tytułu Mistrzyni Świata. Ukrainka potrzebuje 2,5 pkt z 3 ostatnich partii, ale raczej nie zapowiada się nawet na jedno zwycięstw, gdyż Chinka jest w świetnej dyspozycji.

Partia VIII Maria Muzychuk – Yifan Hou 0,5:0,5 (3:5)

MSK 2016 R8Fot. Vitaliy Hrabar

Ósma partia stała pod znakiem niewielkiej przewagi Muzychuk, jednak Hou ani przez chwilę nie musiała drżeć o swoja pozycję. Powoli ja upraszczał doprowadzając do zablokowanej pozycji, w której skoczek Ukrainki nie miał żadnej dodatkowej wartości w stosunku do gońca Chinki. W ten sposób reprezentantka „kraju środka” zdobyła kolejna połówkę i remis w następnej partii daj jej już tytuł.

Partia IX Yifan Hou – Maria Muzychuk 1:0 (6:3)

MSK 2016 R9Fot. Vitaliy Hrabar

W dziewiątej partii Muzychuk zagrała na zaskoczenie i po raz pierwszy w tym meczu wybrała obronę sycylijską. I był to wybór dobry, jeżeli chciała walczyć czarnymi o zwycięstwo. Jednak w tym meczu na Hou nie było sposobu. świetnie przygotowana, doskonale licząca wariantu, lepiej rozumiejąca pozycję, spokojnie kontrolowała przebieg gry i w momencie, kiedy Ukrainka zaczęła popełniać błędy umiejętnie je wykorzystała. w Ten sposób wygrała trzecią partię, czym zakończyła mecz. Koronę Mistrzyni Świata założy z pełną świadomością, że jest niekwestionowaną najlepszą kobietą grającą w szachy na świecie, nie licząc oczywiście emerytowanej Judit Polgar. Muzychuk starała się, ale w żadnym momencie nie miała nadziei na obronę tytułu. Hou jest obecnie co najmniej o klasę lepsza od swoich rywalek i ma szansę na osiągnięcie pozycji podobnej do słynnej węgierki. Ale jeszcze trochę pracy ją czeka.

Oficjalna strona zawodów.

5 KOMENTARZE

 1. Niewiele było w historii szachów kobiet mogących stawać w szranki z mężczyznami: słynna Wiera Menczikowa, Nona Gaprindaszwili, siostry Polgar. Młodą Hou Yifan bezsprzecznie można zaliczyć do tego grona. W bieżącym meczu Hou góruje nad przeciwniczką przede wszystkim „męską” oceną sytuacji i precyzyjną realizacją nawet minimalnej przewagi. Muzyczuk gra po kobiecemu – zna teorię debiutów i zasady gry środkowej, ale preferuje grę intuicyjną, zamiast analitycznej. Taka taktyka nie ma szans w spotkaniu z Chinką !

  • Czy Capablanca lub Tal byli kobietami ? Bo o ile pamiętam to intuicja była kluczem do ich gry, mimo wielkich różnic w stylu. Hou jest po prostu lepsza co pokazuje, między innymi, wyraźnie ranking. Ciekawe jaki styl według „januszasj” pokazuje np. Bartosz Soćko i jakie miałby szanse z Hou na dystansie kilku rund meczu ? 🙂

   • Trochę myli Pan posunięcia intuicyjne, z grą kombinacyjną ! Tal wspaniale rozgrywał kombinacje, a te można realizować jedynie mając zdolność precyzyjnej oceny sytuacji i zdolności przewidywania – łącznie z analizą psychologiczną. Intuicyjne posunięcia Pani Muzyczuk rozumiałem jako wiarę, że tak będzie najlepiej – jak widać, nie było ! Różnica w rankingu obu Pań wzięła się właśnie z z takiego pojmowania gry w szachy, nie zapominając o wielkim talencie Chinki. Z Polek, jeszcze kilka lat temu, najbliższa ideałowi była Monika Soćko. Jej mąż jest dobrym szachowym rzemieślnikiem i – zapewne – już na dystansie, nie miałby szans z Hou Yifan !

   • Zgadzam się, zwłaszcza z Talem i jego psychologicznym podejściem 🙂 Dodam tylko że według mnie w erze komputerów i krótkich meczy każdy ma szansę wygrać. Muzyczuk (wiedząc że jest słabsza) powinna dobrze przeanalizować grę Hou, przygotować z Houdinim kilka nowinek i zaatakować a nie czekać na ścięcie (np. niedoczas). Albo nie było okazji, albo tego nie zrobiła, pewnie nie trafiła z biorytmem 😉 jak Anand w meczu z Carlsenem.

   • „Albo nie było okazji, albo tego nie zrobiła”… Jest jeszcze jedna, całkiem prosta możliwość, że Hou Yifan też się dobrze przygotowała. I zapewne wzięła pod uwagę, że Muzyczuk może „dobrze przeanalizować grę Hou, przygotować z Houdinim kilka nowinek i zaatakować” 😉

Comments are closed.