Szachowy król Magnus Carlsen pokazał swoją magię!

0
467

ms-2017-logo4

Koniec roku zbliża się nieubłaganie, ale szachiści jeszcze się do niego nie przymierzają. Przed nimi jeszcze kilka ważnych imprez, ale ta najważniejsza w ostatnim kwartale, to oczywiście mecz o tytuł szachowego Mistrza Świata, w którym zmierzą się aktualny posiadacz tego tytułu Magnus Carlsen oraz – po raz pierwszy w swojej długiej już karierze – Sergey Karjakin,

ms-2017-logo2

Tak młodego finału jeszcze nie było, a „moce„, jakie stoją za tymi dwoma arcymistrzami gwarantują nam sporo emocji. Zdaniem większości ekspertów faworyt jest tylko jeden i jest nim reprezentant Norwegii. Jednak potęga Rosji stanęła za urodzonym na Krymie Karjakinem, co oznacza, że miał do dyspozycji nieograniczone środki i to nie tylko finansowe.

Po stronie Carlsena objawił się jego dawny sponsor, czyli amerykańska korporacja Microsoft, która zapewniła ochronę przed ewentualnymi cyberatakami na bazy danych Norwega. Szachiści mają już za sobą doświadczenia w wojnie psychologicznej, ale „cyberwojny” jeszcze nie było.

ms-2017-logo5

Ale to nie wszystkie niespodzianki, jakie czekają kibiców w ciągu najbliższych trzech tygodni. Agon – organizator meczu na zlecenie FIDE – postanowił uatrakcyjnić transmisję, jednak zdecydował się za to pobierać opłatę w wysokości 15$. Polski Związek Szachowy przygotował specjalną promocję dla naszych szachistów, która polega na wpisaniu hasła PLCHESS podczas wykupowania dostępu. Dzięki temu zapłacimy trochę mniej. A w zamin będzie można doświadczyć panoramicznego widoku pojedynku, dostępu za pomocą urządzeń Virtual Reality, przełączanie się pomiędzy kamerami, komentarza w kilku językach, czy wreszcie specjalnego dostępu do samej partii. Czy 5 zł za każdą partię to dużo? Chyba nie.

promoms

Zawody rozgrywane będą na dystansie 12 partii, jednak po przekroczeniu 6,5 pkt przez jednego z zawodników mecz zostanie zakończony. W przypadku remisu rozegrana zostanie 4-partiowa dogrywa w tempie szachów szybkich(25 min + 10s za każde wykonane posunięcie). Gdy tu padnie remis, to zawodnicy zagrają dwupartiowy mecz szachów błyskawicznych(min + 3s za każde wykonane posunięcie). W przypadku kolejnego remisu mecz zostanie powtórzony, ale nie więcej niż 4 razy. Po piątym remisie rozegrany zostanie „Armegeddon„, w którym biały będzie miał 5 minut i będzie musiał wygrać, a czarny 4 minuty i wystarczy mu remis, z tym że po 60 posunięciach zawodnicy będą dostawali po 3 sekundy za każde wykonane posunięcie.

ms-2017-logo3

Miejscem zawodów jest budynek Fulton Market na dolnym Manhattanie w Nowym Jorku. Krąży plotka, że pierwsze posunięcie wykona prezydent-elekt USA Donald Trump, a zawody odwiedzą tacy goście, jak Bill Gates, czy Mark Zuckerberg.

Zawodnicy będą grać dwupartiowymi blokami, po którym nastąpi dzień wolny. Dwie ostatnie partie zostaną przedzielone wolnym dniem. Pierwsza partia rozegrana zostanie 11 listopada.

ny-m

Organizator zastrzegł sobie prawo do transmisji, która dostępna będzie na stronie organizatora.

Jeżeli ktoś będzie miał okazję być w Nowym Jorku, kto bilety na mecz zaczynają się od 350$, a kończą na 3.000$.  Wejście na otwarcie kosztuje od 75$ do 1200$, natomiast na pozostałe rundy od 75$ do 900$.

Oficjalna strona zawodów.