Mecz o Mistrzostwo Świata Anand – Gelfand – polska transmisja

2
612

Witamy wszystkich czytelników.

To już dziś, a tak sportowo jutro, rozpocznie sie najważniejsze wydarzenie 2012 roku. Od dwóch lat wszyscy miłośnicy szachów czekali na kolejny pojedynek Viswanathana Ananda o tytuł Mistrza Świata. Dość niespodziewanie rywalem jego będzie wybitny szachista izraelski Boris Gelfand, który wygrał dość kontrowersyjny turniej pretendentów.

O tym, czego możemy się spodziewać już od jutra napisze Mateusz Bartel, który wraz grupą wybitnych polskich szachistów podjął się zadania przybliżenia meczu mistrzów polskiej szachowej publiczności. Od dziś, aż do końca miesiąca, będziemy fascynować się pojedynkiem, który albo potwierdzi prymat Ananda albo wykreuje nowego mistrza.

Co nas czeka?

Na stronie www.AnandGelfand.ChessBrains.pl lub po prostu na www.ChessBrains.pl będziemy publikować partie (niekiedy na żywo), komentarze arcymistrzów, analizy oraz inne ciekawe informacje dotyczące meczu.

Jako pierwszy rozpocznie Mateusz, który obiecał pierwszą partię poprowadzić w czasie rzeczywistym. Oprócz Mateusza będziemy mieć okazję zapoznać się z partiami komentowanymi przez takich zawodników, jak Bartosz Soćko, Kamil Mitoń, Grzegorz Gajewski, Artur Jakubiec, czy nasz najmłodszy talent Jan Krzysztof Duda. Ocenę debiutową zaprezentuje nam nasz najwybitniejszy szachista ostatnich kilkudziesieciu lat Włodzimierz Schmidt.

A po meczu mamy obiecaną ekskluzywną relację prosto z pola bitwy Radka Wojtaszka.

Na transmisję na żywo prowadzoną przez kolegów z Chess Evolution  zapraszamy też na stronę www.ChessBomb.com. Będzie tam można spotkać, jak na większości ważnych wydarzeń szachowych, arcymistrza Kamila Mitonia komentującego w języku angielskim partie meczu.

Przed meczem zapytaliśmy kilka ważnych dla polskich szachów osób o ich komentarz przedmeczowy.

Zobaczmy, co powiedzieli:

Tomasz SielickiPrezes Polskiego Związku Szachowego – Według mnie będzie to niezwykle ciekawy mecz, bo obaj są wspaniałymi graczami meczowymi. Być może w grze turniejowej lepsi są Aronian, Carlsen i Kramnik, ale w meczu o Mistrzostwo Świata ważne są inne cechy i Anand oraz Gelfand są w tym momenci najlepsi!
Być może coś prawdy jest w tym, że w meczach na najwyższym poziomie decyduje właściwe połączenie głębokiego rozumienia szachów i umiejętności korzystania ze zdobyczy technologii. Geniusze przygotowania komputerowego na razie nie walczą o tytuł Mistrza Świata i to chyba nie jest przypadek, że o tytuł gra dwóch najstarszych zawodników z pierwszej 30 na liście Elo.
Czekamy na nowe idee, które wzorem innych meczów o MŚ wskażą trendy i mody na najbliższe lata. Według mnie faworytem jest Anand, ale mecz nie będzie dla niego łatwy. Jak chyba większość kibiców w Polsce, sercem jestem za Vishim, bo w jego zespole mamy naszego najlepszego zawodnika – Radka Wojtaszka.

Arcymistrz Jacek Gdański – Chętnie napiszę kilka słów, jako że obu wspaniałych zawodników znam od wielu lat i ośmielam się nazywać kolegami. Vishi poznałem na MŚ młodzików w 1984 r. Już wtedy grał bardzo szybko i lekko, tak jakby trochę nudził się przy szachownicy. Trzy lata później, w Baguio na Filipinach zdobył mistrzostwo świata juniorów – ja byłem jedną z jego ofiar w drodze na szczyt ( choć po debiucie udało mi się uzyskać przewagę:). W tym samym, 1987 r., zaprzyjaźniłem się z Borysem, który pewnie triumfował na mistrzostwach Europy w Arnhem ( mnie przypadło złośliwe czwarte miejsce).
Co do meczu – większość ekspertów przewiduje zwycięstwo Ananda.. Nie powinno to dziwić – obrońca tytułu ma wyższy ranking i generalnie jest graczem bardziej utytułowanym. Ja jednak postawię na zwycięstwo  Gelfanda.  Borys, minimalnie starszy od Vishi, wyróżnia się żelazną wytrwałością i świetną kondycją, czego dowiódł w trakcie Pucharu Świata, który zakończył się jego zwycięstwem. W rozgrywkach meczowych ma to szczególne znaczenie. Bardzo ważne będzie oczywiście przygotowanie debiutowe – zapewne oba obozy szykują niespodzianki w otwarciach. Spodziewam się, że Gelfand zaskoczy swojego rywala wyborem debiutów – przez lata miał raczej wąski repertuar, co bywało wykorzystywane przez przeciwników.
Niezależnie od wyniku, czeka nas fascynujący pojedynek. Vishi i Borys to szachiści uniwersalni, bardzo twórczy, grający agresywnie i efektywnie zarazem. Do końca powinniśmy być świadkami wyrównanej i napiętej walki – to będzie prawdziwe smakowita szachowa uczta.

Arcymistrz Bartosz Soćko – Choć lubię i cenię obu graczy to jednak stawiam na Gelfanda. Anand jest Mistrzem Świata i jednym z najlepszych zawodników na świecie już od wielu, wielu lat. Natomiast Gelfand, choć też jest od dawna w czołówce, to jednak nigdy nie był tak blisko szachowego Olimpu. I, biorąc pod uwagę wiek pretendenta, taka szansa już się pewnie nie powtórzy. Borys zdaje sobie z tego sprawę i sądzę, że dzięki temu ma ogromną motywację. I to może się okazać głównym czynnikiem jego sukcesu. Mój typ na mecz: minimalne (jednopunktowe) zwycięstwo Gelfanda.

Arcymistrz Michał Krasenkow – Nie będę zbyt oryginalny, jeżeli powiem, że zdecydowanym faworytem jest Anand, ale dużo będzie zależało:

– od formy zawodników. Ostatnio obydwaj prezentowali nienajlepszą,a ponieważ zbliżają się do wieku krytycznego, w którym zazwyczaj zaczyna sięostre pikowanie w dół, tu mogą być niespodzianki;

– od przygotowania debiutowego. Najważniejsze to narzucić przeciwnikowi “swoją grę”, wpędzić go w pozycje, w których będzie się czuł
niepewnie. W poprzednich meczach (z Kramnikiem i Topałowem) wielkim mistrzostwem w tym aspekcie wykazał się Anand i jego ekipa, ale tak samo znakomicie zawsze radził sobie z tym Gelfand.

 W sumie mecz zapowiada się na prawdziwą frajdę dla wszystkich miłośników królewskiej gry. Mimo że obydwaj arcymistrzowie to wspaniali ludzie, prawdziwi dżentelmeni i są ze sobą w znakomitych stosunkach, będzie to prawdziwa walka, w odróżnieniu od “gali pokazów mistrzów”, jaką było towarzyskie spotkanie Aronian – Kramnik.

Arcymistrz Bartłomiej Macieja – Choć wielu komentatorów uważa, że zdecydowanym faworytem jest Anand, moim zdaniem mecz będzie bardzo wyrównany, z niewielką liczbą partii rezultatywnych. Hindus ma zdecydowaną przewagę w szybkości i jakości liczenia wariantów, co ma
bezpośrednie przełożenie na wyniki uzyskiwane w ostrych, skomplikowanych pozycjach. Tym niemniej, myślę, że tym razem będzie mu trudno wykorzystać posiadany atut, z uwagi na niezwykle solidny repertuar debiutowy i styl gry Gelfanda.

O ile Kramnik jest zawodnikiem traktującym szachy pryncypialnie, co w ostatnim meczu o mistrzostwo świata niejako wymusiło na nim podjęcie rękawicy i próbę obalenia przy szachownicy przygotowanych w domu przez Ananda nowinek, co z kolei skoczyło się dwiema spektakularnymi porażkami i de facto przegraniem meczu, to Gelfand na taką nonszalancję nigdy sobie nie pozwoli. Jeżeli nie będzie pewny drogi prowadzącej do przewagi, to sklinczuje. Stawiam, że nie przegra żadnej partii białymi.
Anandowi pozostanie zatem próba dowodzenia przewagi koloru białego, co nie będzie proste. Myślę, że niemal w każdej partii uzyska on niewielką przewagę, przyjemniejszą pozycję, jednakże biorąc pod uwagę solidność repertuaru debiutowego Gelfanda, może nie wystarczyć to do odniesienia zwycięstwa. Po 1.e4 należy spodziewać się wariantu Najdorfa w Obronie Sycylijskiej w nowoczesnej wersji „na zapór”, co wyjątkowo dobrze leży Gelfandowi (nie należy zapominać, że swego czasu Gelfand uchodził za największego specjalistę na świecie w tym wariancie, dopracowując później szczegóły podczas wspólnych analiz z Kasparowem), a także, jako wariantu rezerwowego, Obrony Rosyjskiej.

W takim przypadku rozsądniejszym wyborem wydaje się być postawienie na 1.d4, jednakże otwartym pytaniem pozostaje, jak zdołać skomplikować grę w Obronie Słowiańskiej, Gambicie Hetmańskim, Obronie Nimzowitscha czy Obronie Nowoindyjskiej, a od zrealizowania tego celu zależeć będzie wynik meczu. Na miejscu Gelfanda postawiłbym na Obronę Słowiańską i Gambit Hetmański.

Podsumowując – spodziewam się wielkiej batalii debiutowej w pryncypialnych debiutach, coś na wzór meczów Capablanca – Alechin i Karpow – Kasparow, z niewielką liczbą partii rezultatywnych i prawdopodobną dogrywką.

Arcymistrz Włodzimierz Schmidt – Wydaje się (ogólnie), że Anand powinien łatwo wygrać, ale moim zdaniem nie będzie to łatwe. Gelfand jest znakomitym strategiem i jeżeli będzie sobie radził w czasie partii z taktyką, nie wpadał w niedoczasy (Anand gra znacznie szybciej), to może być różnie. Gelfand ma dobry, dopracowany repertuar debiutowy i „przebić” go białymi nie będzie łatwo. A łatwo przekroczyć granice dopuszczalnego ryzyka i zamiast wygrać partię, wpaść w gorszą pozycję i już jej nie obronić. Bardzo duże znaczenie będzie miało przygotowanie psychologiczne Gelfanda, gdyż większość nowinek debiutowych Ananda może mieć charakter bardziej psychologiczny niż merytoryczny.

Zobaczymy jak będzie, ale najważniejsze dla miłośników szachów jest, aby grano interesujące partie z minimalnym „klinczowaniem”.

Nie chciałem zajmować się futurologią, ale chyba to zrobiłem?

To tyle tytułem wstępu. Jak widać, mamy różne oczekiwania w stosunku do meczu i czeka nas bardzo interesujacy miesiąc.  Oprócz stron internetowych www.AnandGelfand.ChessBrains.pl oraz www.ChessBrains.pl także otwarte jest wydarzenie na Facebook-u., gdzie można się podzielić swoimi emocjami związanymi z meczem. Oczywiście zachęcamy do komentowania partii oraz dzielenia się swoimi opiniami i spostrzeżeniami. Istnieje też możliwość publikowania ciekawych analiz, czy wypowiedzi na naszej stronie. Materiał w formie Word-a prosimy przesyłać na adres kontakt@chessbrains.pl.

To ma być strona „od szachistów dla szachistów„. Po raz pierwszy w historii mierzymy się z takim zadaniem i od nas wszystkich zależy, czy nam się uda. Zapraszamy do kibicowania. Ktoby nie wygrał, to wygrają szachy!

2 KOMENTARZE

Comments are closed.