Magnus Carlsen obronił tytuł Mistrza Świata.

0
818

CA 2014 logo

I tak dobiegliśmy na najważniejszego wydarzenia szachowego roku, czyli pojedynku o tytuł absolutnego najlepszego szachisty globy, czyli przed nami Mecz o Mistrzostwo Świata w szachach rozgrywany pomiędzy obrońcą tytułu Magnusem Carlsenem oraz pretendentem, alu już 5-krotnym Mistrzem Świata – Viswanathanem Anandem

CA photo 1

A kto by pomyślał, że po porażce w poprzednim pojedynku Vishi Anand pozbiera się i nie dość, że wygra następnie Turniej Kandydatów, to jeszcze znacznie poprawi swoją formę, tak że dziś nie ma raczej nikogo, kto by zakładał scenariusz z przed roku, kiedy to Carlsen był niekwestionowanym faworytem? A jednak – Anand jest twardym zawodnikiem i pokazuje, że dalej trzeba z nim się liczyć. Za to Carlsen ostatnio traci swoje opinię zawodnika nie do pokonania. Ostatnie starty pokazały, że jest jednak człowiekiem i można okazać się od niego lepszym. O tym przekonaliśmy się na Olimpiadzie w Tromso, czy też podczas superturnieju w Saint Louis.

CA photo MC

Tak więc zapowiada się bardzo emocjonujący pojedynek, w którym dalej większe szanse ma Carlsen, ale większość szachistów mówi, że „wszystko jest możliwe” i nie należy przekreślać szans Ananda. Jednak faworytem ciągle jest Carlsen.

Radek Wojtaszek

Po raz kolejny w sztabie Ananda zobaczymy Radka Wojtaszka, który po raz kolejny dostał szansę na uczestniczenie w wyjątkowym wydarzeniu w połączeniu ze świetnym treningiem. A że to jest właściwy kurs, to widzimy po jego wynikach, które obecnie plasują go na 15 pozycji na światowej liście rankingowej z historycznym rankingiem 2744 ELO. I juz niedługo czeka nas miła niespodzianka, co do startów naszego „Asa„, ale o tym kiedy indziej…

CA photo VA

Mecz rozgrywany w wiosce olimpijskiej w Soczi pomiędzy dwoma wybitnymi zawodnikami rozpocznie się 7 listopada uroczystym rozpoczęciem, a pierwsza partia rozegrana zostanie dzień później. W sumie odbędzie się maksymalnie 12 pojedynków, z czego ostania runda planowana jest na 25 listopada. W przypadku, gdyby któryś z zawodników zdobył 6,5 pkt wcześniej mecz nie będzie kontynuowany. W przypadku remisu odbędzie się dodatkowy tie-break. Dzień wolny planowany jest po każdej dwupartiowej sesji.

Z racji tego, że mecz odbywa się w niejnajlepszych warunkach geopolitycznych, wśród szachowych oficjeli trudno dopatrzeć się osób z tzw. „świata zachodu„. Natomiast bardzo mocno reprezentowani są działacze z tzw. „opcji prorosyjskiej„. I jest także wśród nich – od wielu lat związany silnie – najpierw ze Związkiem Radzieckim, a teraz z Rosją – nasz sędzia Andrzej Filipowicz. Także do dnia dzisiejszego świat szachowy nie dowiedział się, kto jest fundatorem nagród w tym meczu, a spekulowano, że jest nim objęty sankcjami Gubernator Kraju Krasnodarskiego Aleksander Tkachev. To było m.in. powodem trudności ze zdobyciem podpisu Magnusa Carlsena na kontrakcie.

Jak zakończy się ten mecz? Tego dowiemy się jeszcze w listopadzie, ale w tym czasie będziemy emocjonować się poszczególnymi pojedynkami i na pewno gorąco je komentować.

Transmisja.

Oficjalna strona zawodów.