Mecz Carlsen – Anand w Soczi?

0
633

Prezydent FIDE Kirsan Ilyumzhinov  ogłosił, że mecz o Mistrzostwo Świata 2014 może odbyć się w Soczi. Pojedynek miałby odbyć się w dniach 7-28 listopada 2014 w wiosce olimpijskiej.

Tak Mistrz Świata Magnus Carlsen, jak i pretendent Viswanathan Anand zgodzili się na tą propozycję. Także Prezydent Rosyjskiej Federacji Szachowej Andrei Filatov potwierdził, że RCF będzie współorganizatorem tego pojedynku. Budżet finału planowany jest na 3 miliony dolarów.

Fot. Ole Kristian Power

Chwilę potem Prezydent Norweskiej Federacji Joran Aulin-Jansson nie był zbyt optymistycznie nastawiony do tej informacji:

Soczi to fajne i nowoczesne miasto i świetna lokalizacja na Zimową Olimpiadę. Jednak mam nadzieję, że znajdziemy inne miejsce niż Rosja. Zainteresowanie Rosji meczem o Mistrzostwo Świata bez udziału Rosjanina nie jest najlepszą opcją.

A potem już odniósł się do sytuacji geopolitycznej w regionie:

O ile wiem, zawodnicy jeszcze się nie okreśłili w tej sprawie. Sytuacja na Ukrainie może spowodować, że Magnus nie zagra z powodów politycznych. To zależy, jakie sankcje EU i Norwegia narzucą na Rosję. A tego dziś nie wiemy.

Manager Magnusa Carlsena Espen Agdestein nie odniósł się w szczegółach do tej wiadomości, a tylko skomentował:

Niewiele wiemy o progamie, więc potrzebujemy wiecej informacji do podjęcia decyzji. Na razie Magnus zajmuje się gra w Norway Chess, a potem zajmiemy się tą sprawą.

Więcej informacji od Norwegów można znależć TU.