ME kobiet w szachach: Kulon siódma, Rosjanka Gunina złotą medalistką

0
61

Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) zajęła siódme, a Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) 13. miejsce w mistrzostwach Europy kobiet w szachach w Wysokich Tatrach na Słowacji. Po raz trzeci w karierze tytuł zdobyła Rosjanka Walentina Gunina.

W czwartek, ostatnim dniu turnieju z funduszem nagród 70 tys. euro, Kulon wygrała czarnymi figurami z Litwinką Deimante Cornette, kończąc rywalizację w 11 rundach z dorobkiem ośmiu punktów. Tyle samo uzyskało jeszcze siedem zawodniczek. Jedynie Gunina zgromadziła dziewięć. Na podium stanęły jeszcze Gruzinka Nana Dzagnidze i Ukrainka Anna Uszenina.

Zawodniczki, które uplasowały się w czołowej „14”, uzyskały kwalifikację do przyszłorocznych mistrzostw świata. W tym gronie są dwie wspomniane Polki. Natomiast Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice), która przed przyjazdem na Słowację zdobyła w Tbilisi brązowy medal mistrzostw Europy w grze błyskawicznej, uplasowała się na 32. pozycji mając sześć punktów.

„Monika nie utraciła szansy definitywnie. Będzie mogła wystąpić w mistrzostwach z innego punktu regulaminu, na przykład lokaty w rankingu FIDE” – poinformował PAP prezes PZSzach Adam Dzwonkowski.