Macieja walczy o Olimpiadę.

2
644

Jeszcze tylko kilka dni zostało do ogłoszenia składu reprezentacji Polski na zbliżającą się Olimpiadę Szachowa. Dwa miejsca już są obsadzone przez Mistrza i Wicemistrza Polski, czyli arcymistrzów Wojtaszka i Gajewskiego, natomiast o pozostałe wciąż trwa walka.

Ponieważ o powołaniu decyduje lista rankingowa z 1 czerwca 2014 roku, to zdobywanie punktów rankingowych zakończyli już Bartel, Soćko, Mitoń oraz Świercz, którzy grali w I sesji Sygnity Ekstraligi. Miejsce Mateusza jest raczej nie zagrożone, ale kto będzie czwarty lub piąty?

A 22 maja rozpocznie się „podejście” do gry w reprezentacji arc. Bartłomieja Maciei, który zagra w turnieju Chicago Open. Zawody potrwają do 26 maja i jeżeli Bartkowipójdzie” i zdobędzie ponad 15 pkt ELO, a turniej zostanie zaliczony do czerwcowej listy, to zrobi się ciekawie. Tak więc nasz „wyeksportowany” arcymistrz ma o co grać.

A poza nim w turnieju zobaczymy tylko czterech wyżej notowanych zawodników – arc. Gabriel Sarkissian(2684),  arc. Antona Kovalyova(2636), arc. Sergey Erenburg(2633) oraz arc. Julio Catalino Sadorrę(2611). Tak więc turniej nie jest zbyt silny, jak dla naszego bardzo doświadczonego zawodnika.

W I rundzie GM Bartłomiej Macieja pokonał FM Alexandra Velikanova(2252).

W II rundzie GM Bartłomiej Macieja pokonał Erika Santariusa(2337).

W III rundzie GM Bartłomiej Macieja pokonał GM Dmitrija Gurevicha(2475).

W IV rundzie GM Bartłomiej Macieja zremisował z IM Kaydenem Troffem(2484).

W V rundzie GM Bartłomiej Macieja pokonał IM Luke Harmon-Vellottiego(2396).

W VI rundzie GM Bartłomiej Macieja przegrał z GM Gabrielem Sargissianem(2684).

W VII rundzie GM Bartłomiej Macieja zremisował z IM Jefferym Xiongiem(2412).

W VIII rundzie GM Bartłomiej Macieja zremisował z GM Eugene Perelsheytem(2513).

W IX rundzie GM Bartłomiej Macieja pokonał IM Samuela Seviana(2446).

W sumie nasz arcymistrz zdobył 6,5 pkt z 9 partii i zajął IV pozycję.

[chicago2014]

Szczegółowe wyniki.

2 KOMENTARZE

  1. Jest takie opowiadanie Stanisława Lema, z serii przygód Ijona Tichego, w którym wspomniany bohater stara się rozwikłać przyczynę katastrofy statku kosmicznego, lądującego na – bodajże – Marsie. Okazuje się, że przyczyną katastrofy był program komputerowy, odpowiadający za sterowanie statkiem. Jego twórca wpisał w program konieczność analizowania wszystkich teoretycznie możliwych sytuacji – niezależnie od prawdopodobieństwa ich wystąpienia – i traktowania wszelkich realnych i wirtualnych zdarzeń, jako bezpośrednie zagrożenia. Lawinowy wzrost analizowanych zmiennych spowodował w końcu zawieszenie programu i tragiczny koniec lotu.
    To opowiadanie, jako żywo, przypomina mi grę naszego arcymistrza, już na etapie debiutu starającego się analizować wszelkie możliwe i niemożliwe scenariusze. W konsekwencji, na ostatnie 20 posunięć do kontroli czasu gry pozostaje mu maksymalnie 5 – 10 minut.
    Gdyby nie ta maniera, zapewne niemożliwa już do uniknięcia, pukałby Pan Macieja do elitarnego klubu +2700 !

Comments are closed.