Wojtaszek wygrywa LOTTO MP. Piorun ze srebrem, Bartel z brązem.

0
445

 

Lotto IMP 2016 logo

30 marca rozegrana zostanie I runda 73 LOTTO Mistrzostw Polski w szachach. Po kilku latach turniejów rozgrywanych systemem szwajcarskim powracamy do kołówki, w któej weźmie udział 10 zawodników, których wyselekcjonował nowy regulamin PZSzach.

Pzszach 90lat

I od razu mamy okazję zobaczyć prawdziwy superturniej, w którym zagra cała dzisiejsza kadra narodowa oraz najważniejsi pretendenci do niej. A do zawodów nie dostali się tacy zawodnicy, jak Kamil Mitoń, czy Robert Kempiński. Michał Krasenkow już od kilku lat wycofal się z gry w tych zawodach.

Lotto IMP 2016 zawodnicy 1

Fot. Organizatorzy

Najwyżej rozstawionym zawodnikiem jest nasz jedyny suprarcymistrz Radek Wojtaszek, który uważany jest też za głownego faworyta do złota. Ale Radek ostatnio nie jest w najwyższej formie, a i przeciwnicy nie zamierzają ułatwiać mu zadania. Z „dwójką” rozstawiony jest Darek Świercz, który po kilku latach stagnacji wrócił do swojej wysokiej formy. Przez ostatnie kilka miesięcy była ona stabilna, ale ostatniego startu w Moskwie nie zaliczy chyba do udanych. Trzeci numer startowy ma fenomenalnie grający w ciągu ostatniego roku Kacper Piorun. Praktycznie nie miał żadnej wpadki i dość gładko przekroczył 2650 ELO. I jeżeli mamy szukac niespodzianki, to właśnie ten zawodnik może nią być. Najmłodszy w stawce – niespełna 18-letni – Janek Duda miał początek roku nienajlepszy, ale ostatnie dwa zwycięstwa na Bundeslidze przypomniały, że to jest żelazny kandydat do medalu. I nikogo już nie zwowdzi młody wiek naszego najlepszego juniora, bo jest to obecnie jeden z najbardziej „ogranych” zawodników w Polsce. Dopiero piąty numer startowy ma aktualny Mistrz Polski Grzegorz Gajewski, który ostatnio bardziej poświęcił się pracy z Anandem, za co niestety też przypłacił rankingiem. Dodatkowo do Poznania przyjedzie prosto z Moskwy, gdzie sekunduje 5-krotnemu Mistrzowi Świata.

Lotto IMP 2016 zawodnicy 2Fot. Organizatorzy

Drugą piątke otwiera trzeci zawodnik ostatniego Aeroflotu Mateusz Bartel, jednak po świetnym występie w Moskwie spotkał go zimny prysznic na marcowej sesji Bundesligii, gdzie już tej klasy nie pokazał. Ale nikogo to nie dziwi, gdyż Mateusz zmienny jest… Gospodarzy – tak Poznań, jak i Uniwersytet Ekonomiczny – reprezentują Jacek Tomczak i Kamil Dragun, którzy prezentuja równą formę i na pewno stanowią zagrożenie dla wyżej notowanych rywali. I to oni mogą zadecydować o podziale medali, a nawet spróbować któryś z nich zdobyć. Marcel Kanarek zadebiutuje w kołowej wersji Mistrzostw Polski i jego celem zapewne będzie bardziej zdobycie normy arcymistrzowskiej, niż realna walka o medale. Natomiast aktualny wicemistrz Polski Maciek Klekowski po raz pierwszy zagra w tak silnej kołówce i zapewne będzie starał się po raz drugi sprawić niespodizankę. Tyle, że na pewno jest on już dużo bardziej rozpracowany przez bardziej doświadczonych kolegów.

Lotto logo

Nasi czytelnicy stawiają na rywalizację o złoto Radka Wojtaszka z Jankiem Dudą, jednak prawda jest taka, że w tym turnieju ciężko jest wskazać pewniaka i czeka nas prawdopodobnie najbardziej emocjonujący turniej w Polsce w XXI wieku, co jest pięknym elementem 90-lecia Polskiego Związku Szachowego.

UE Poznań logo

Organizatorami turnieju są po raz drugi z rzędu Stowarzyszenie im. Ferdynanda Dziedzica, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, który równiez obchodzi swoje 90-lecie oraz Polski Związek Szachowy. Miejscem zawodów jest Gmach Główny Uniwersytetu Ekonomicznego przy Al. Niepodległości 10. Zawodnicy do podziału mają 58.500 zł, z czego zwycięzca otrzyma 20.000 zł + wyjazd na Indywidualne Mistrzostwa Europy. Średni ranking turnieju wynosi 2610 ELO.

90 lat UE Poznań

Dyrektorem Turnieju jest Maciej Cybulski. Rundy odbywać się będą w dniach 30 marca4 kwietnia o godzinie 15:00, za wyjątkiem ostatniej, kóra rozpocznie się o godzinie 10:00. Uroczyste otwarcie połączone z pierwszymi – nieoficjalnymi jeszcze – Mistrzostwami Polski w szachach superbłyskawicznych(1 min na partię na zawodnika) odbędzie się 29 marca, kiedy to także wręczone zostaną Hetmany za rok 2015.

Transmisja

Oficjalna strona turnieju.

IMP 2016 loga