Już we wtorek 24 marca rozpoczną się LOTTO Mistrzostwa Polski w szachach. W tym roku zawodnicy będą mieli okazję zmierzyć się o tytuł Mistrza Polski w stolicy Wielkopolski Poznaniu. Pod nieobecność Radka Wojtaszka, który w tym roku będzie kibicował kolegom, możemy spodziewać się ciekawej i ostrej rywalizacji nie tylko o miano najlepszego szachisty kraju w 2015 roku, ale też o miejsca w reprezentacji Polski na Drużynowe Mistrzostwa Europy.
W zawodach organizowanych przez Fundację im. Ferdynanda Dziedzica z Trzcianki w gościnnych progach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu będziemy mieli okazję oglądać 21 zawodników, choć zapewne – przy komplecie na odprawie zawodów – zostanie dokooptowany 22, aby zachować parzystość.
Ciężko jest wytypować faworyta, gdyż czołówka jest bardzo wyrównana, jednak na pewno oczy wszystkich kibiców zwrócone będą na aktualnego brązowego medalistę Mistrza Europy Mateusza Bartla, który już 4-krotnie miał zawieszany na szyi złoty medal Mistrzostw Polski. Czy udało mu się utrzymać formę z Jerozolimy?
Także występ Mistrza i Wicemistrza Europy w szachach szybkich i błyskawicznych 17 już prawie letniego Janka Dudy przyciągnie zapewne wielu kibiców tak na salę, jak i przed monitory komputerów.
No i wreszcie czwarty nasz medalista Mistrzostw Europy(brąz w szachach szybkich) – rozstawiony z nr. 1 – Grzegorz Gajewski będzie chciał pokazać, że jego praca z Radkiem, a ostatnio też z Anandem przynosi wymierne efekty.
W bieżącym sezonie do dobrej formy powrócił Bartosz Soćko, który wygrał dwa turnieje i zapewne przymierza się do ustrzelenia „hat-tricka„. Jak zwykle dobrze przygotowany będzie Darek Świercz, który chce pokazać, że kryzys, jaki go dopadł w ostatnich miesiącach jest przejściowy. Ciekawi też forma Kamil Draguna, który niedawno wygrał w Londynie, a juz kiedyś włączył się do walki o medale. Niestety z przyczyn rodzinnych nie zobaczymy w Poznaniu Roberta Kempińskiego, który razem z Radkiem i Mateuszem będzie reprezentował nasz kraj podczas rozgrywek o Puchar Świata w Baku.
Pozostali zawodnicy na pewno też nie oddadzą pola i możemy się spodziewać ciekawych 9 rund, z których ostatnia rozegrana zostanie 1 kwietnia. Sędzią zawodów jest IA Aleksander Sokólski.
Aby docenić wysiłki zawodników Polski Związek Szachowy przygotował godziwy fundusz nagród, z którego zwycięzca dostanie 20.000 zł. Patronat nad zawodami objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Transmisja
Runda I
Od sporej niespodzianki rozpoczęły się kolejne zmagania o tytuł najlepszego szachisty 2015 roku. A mianowicie aktualny Mistrz Europy w szachach szybkich Jan Krzysztof Duda nie poradził sobie z dużo niżej notowanym reprezentantem uczelni, na której rozgrywane są zawody, Piotrem Brodowskim. W ostatnim posunięciu przed kontrolą czasu popełnił błąd, który zmusił go do natychmiastowego poddania partii. Ale i w partiach innych faworytów działo się wiele. Mateusz Bartel poświęcił – chyba nie do końca poprawnie – jakość w partii z Michałem Matuszewskim, jednak brązowy medalista w skomplikowanych pozycjach czuje się, jak „ryba w wodzie” i w sumie pokonał młodszego rywala. Także nie najlepszą partię rozegrał Grzesiek Gajewski, który znalazł się na pograniczu porażki z Andreiem Maksimenko. Debiutant poświęcił figurę za cztery pionki i odsłoniętego króla, ale potem nie znalazł kontynuacji, która przybliżała go do zwycięstwa. Bartosz Soćko ustawił znaną ze swoich partii pozycję, w której bezpiecznie może „cisnąć” rywala i wycisnął w końcu Sieciechowicza. Połówkę punktu stracił Darek Świercz remisując z Mateuszem Kołosowskim. Swoje partie wygrali Kamil Dragun, Kacper Piorun, Jacek Tomczak, Daniel Sadzikowski, Michał Olszewski i – co jest również sporą niespodzianką – Akademicki Mistrz Polski Maciek Klekowski, który okazał się lepszy od Olka Miśty. W sumie I runda bojowa, bo tylko z jednym remisem.
Runda II
Ale partie mieliśmy okazję oglądać i to w wykonaniu naszych etatowych kadrowiczów! Mateusz pokazał, że w końcówce rola króla zwiększa się dramatycznie i pokonał Daniela. Partia Jacka z Grześkiem przejdzie do historii, jako jedna z najbardziej szalonych, ale jednocześnie pełnej błędów po obydwu stronach. W sumie ten przedostatni popełnił Gajewski i to on został zwycięzcą. Kacper z Bartoszem cofnęli się ponad 100 lat do tyłu i rozegrali partię, która na pewno zachwyciła kibiców. Niestety nie zachwyciła Bartosza, który ją przegrał. Odegrał się Olek, który wykorzystał błąd Mateusza w końcówce hetmańskiej. W prestiżowym pojedynku dwóch najzdolniejszych szachistów najmłodszego pokolenia padł remis, jednak to Darek był stroną przeważającą, ale Janek bronił się dobrze i obaj rywale podpisali pokojowe zakończenie. W pozostałych pojedynkach także padały remisy, tak więc na czele mamy trójkę zawodników – Bartla, Gajewskiego i Pioruna.
Runda III
Partią dnia był pojedynek Gajewskiego z Bartlem, czyli dwóch głównych faworytów do złota. Obaj zawodnicy mieli komplet punktów, ale droga do ich zdobycia była różna. W tej partii najpierw zobaczyliśmy świetny start Grześka, ale dlaczego nie dobił Mateusza, to tylko on sam może odpowiedzieć. Potem nawet przez chwilę Mateusz miał przewagę, ale w sumie partia zakończyła się remisem, który nie odzwierciedla jej przebiegu. Jeden błąd Olszewskiego wystarczył, aby trzecie z rzędu zwycięstwo odniósł Kacper zostając tym samym samodzielnym liderem z kompletem punktów. W pojedynku mistrza z uczniem, czyli Soćko z Dragunem lepszym okazał się ten pierwszy, znowu męcząc swojego młodszego rywala. Także zwycięstwo – pierwsze w tych zawodach – wymęczył Duda, któremu to Grabarczyk w niedoczasie podstawił całą partię. Świercz szybko oddał inicjatywę Tomczakowi, a ten powoli ją zwiększał doprowadzając do wygranej końcówki z jednakowopolowymi gońcami. Swoje partie wygrali Weichhold, Maksimenko i Sieciechowicz, natomiast pozostałe pojedynki zakończyły się remisami. Pół punktu za Piorunem znajdują się Gajewski i Bartel, a potem już reszta stawki. Zawody wkraczają w środkową fazę, kiedy to najwięcej z reguły się dzieje.
Runda V
W pojedynku na szczycie pomiędzy Piorunem i Gajewskim byliśmy świadkami ciekawej – granej na nierównym materiale – partii, która finalnie zakończyła się podziałem punktu na wyraźne życzenie Kacpra. Bartel tym razem znowu przeszarżował, jednak – w odróżnieniu od wczorajszej partii z Gajewskim – Tomczak nie dał się nabrać i zgarnął punkt. Brodowski – w sposób niezrozumiały dla nikogo – poświęcił jakość, którą Soćko zainkasował, a następnie poprawnie zrealizował. Świetni turniej rozgrywa Klekowski, który znalazł sposób na przejęcie inicjatywy od Maksimenki, a potem zdobycie pionka i jego zrealizowanie. Duda uplasował swoją ulubioną figurę – skoczka – na polu e4, z którego kontrolował całą szachownicę. Sieciechowicz próbował szukać kontrgry, jednak wolny pion „d” wspierany przez rzeczonego skoczka skutecznie najpierw odciął gońca, a potem ruszył do pola przemiany dając Jankowi drugie zwycięstwo. Dragun pozbierał się po porażce z Soćko i gładko pokonał Sadzikowskiego, tak samo jak Świercz wygrał z Matuszewskim. Kolejna nieudaną partie zagrał Miśta, nie dając rady Olszewskiemu. W pozostałych pojedynkach Kołosowski pokonał Przybylskiego a dwie ostatnie partie zakończyły się remisami. Prowadzi samodzielnie Kacper Piorun z 3,5 pkt, a za nim znajduje się czterech zawodników z 3 pkt.
Runda V
Piorun tym razem nie uderzył, a został uderzony przez największą niespodziankę tego turnieju Klekowskiego. Partia została bardzo dobrze rozegrana przez Akademickiego Mistrza Polski AD 2014, a pionek, na którego się „połasił” Kacper okazał się zatruty. W drugiej – bardzo ważnej dla tego turnieju – partii Gajewski wykazał się mocniejszymi nerwami i pokonał trenera Reprezentacji Polski Soćko. Partia Tomczaka z Dragunem miała zmienny przebieg. Raz przewagę miał Jacek, a raz Kamil, ale kiedy wydawało się, że wygra poznaniak, to podstawił prostą dwuposunięciową kombinację, która powinna spowodować natychmiastowe poddanie się. Jednak młody reprezentant Stilonu przeoczył posunięcie 48…Hxg5 i sam musiał się niedługo później uznać za pokonanego. Duda przez całą partię z Bartlem miał optyczną przewagę, jednak 4-krotny Mistrz Polski spokojnie sparował wszystkie jego próby, co spowodowało podział punktu. Świercz wykorzystał pierwszy błąd Olszewskiego i odniósł przekonywujące zwycięstwo. Przybylski w końcówce podstawił figurę i dostał przegraną ze Skawińskim, jednak zmęczenie przeciwnika było tak wielkie, że nie znalazł sposobu na realizację przewagi wieży. Kołosowski pokonał Maksimenko, pozostałe partie zakończyły się remisami. I tak na czele tabeli mamy zmianę – prowadzi trójka zawodników – Gajewski, Klekowski i Tomczak z 4 pkt.
Runda VI
Chyba wszyscy kibice czekali na pierwszy poważny pojedynek Klekowskiego, którego sprawdzić miał Gajewski. Jednak z przebiegu partii widać było jasno, że to on przetestował dużo wyżej notowanego rywala i Grzegorz powinien być dziś zadowolony z podziału punktu. Bardzo ważne zwycięstwo odniósł Świercz nad Bartlem. Mateusz niestety pozbył się świetnej formy z Jerozolimy i o dobrej lokacie w tym turnieju może zapomnieć. Piorun miał pozycję bliską wygranej z Tomczakiem, jednak nie znalazł drogi do zwycięstwa i partia zakończyła się wynikiem nierozstrzygniętym. Pojedynek Soćko z Dudą nie przyniósł emocji i zakończył się remisem. Wygrał Dragun, który szybko osiągnął przewagę w pojedynku z Kołosowskim. Na ważne zwycięstwo szanse miał Weichhold, jednak pomylił się w końcówce, co dało Olszewskiemu upragnioną połówkę. Wygrali Sieciechowicz, Brodowski, Miśta i Matuszewski, a Maksimenko z Grabarczykiem zakończyli remisem. Na czele dalej trójka zawodników – Klekowski, Gajewski oraz Tomczak, którzy mają po 4,5 pkt.
Runda VII
Najciekawiej zapowiadał się dziś pojedynek Gajewskiego ze Świerczem, który po pokonaniu Bartla zaanonsował swoje medalowe aspiracje. Jednak w tej partii nastąpiła szybka wymiana materiału, która zakończyła się powtórzeniem posunięć. Dużo więcej emocji mieliśmy w pojedynku Tomczaka z Klekowski, gdzie zanosiło się na kolejną sensacyjną wygraną krakowianina. Jednak Jacek znalazł sposób na wymianę pozostałych pionków za gońca i punkt został równo podzielony. Duda powoli pnie się do góry i dziś gładko pokonał Pioruna. Kolejną nie najlepszą partię rozegrał Soćko i tylko niedokładna gra Olszewskiego spowodowała pokojowe jej zakończenie. Bartel pokonał bardzo słabo ostatnio grającego Miśtę, a Dragun – równie bezboleśnie – rozprawił się z Brodowskim. Wygrali jeszcze Grabarczyk, Sadzikowski i Sieciechowicz, a dwie pozostałe partie zakończyły się remisami. Na prowadzeniu ciągle ta sama trójka – Gajewski, Tomczak oraz Klekowski, którzy mają po 5 pkt, ale już czują oddech Dudy, Draguna i Świercza. Także walka o medale będzie zacięta, bo nawet mający 1 pkt mniej od prowadzących Piorun, Soćko, Bartel i Sieciechowicz mają na nie szanse.
Runda VIII
Bez względu na wynik jutrzejszej rundy, to Maciek Klekowski jest już bohaterem tego turnieju. Na rundę przed końcem prowadzi i ma już zagwarantowaną normę arcymistrzowską. Dziś „jak profesor” rozprawił się z Mistrzem Świata do lat 20 Świerczem. Czarnym kolorem łatwo przejął inicjatywę, a potem sam sobie wziął punkt. Gajewski nie miał pomysłu na Draguna i prostą kombinacją doprowadził do trzykrotnego powtórzenia posunięć. Tomczak długo pewnie będzie rozpamiętywał pojedynek z Dudę, który to po 16 posunięciach miał już mniej niż 15 minut na zegarze, a po 21 powinien się poddać. Ale to nie Janek – on walczy do końca komplikując, ile się da. I to podejście dało mu dziś bardzo szczęśliwy remis. Soćko z Bartlem chyba już mają dość tego turnieju i dziś zremisowali. Za to wygrał Piorun z Sieciechowiczem i jeszcze się liczy w walce o medale. Wygrali jeszcze Miśta, Olszewski i Matuszewski, a trzy pozostałe partie zakończyły się remisami. Na rundę przed końcem Klekowski ma pół punktu przewagi nad kolejnymi zawodnikami, ale w środę gra z Dudą. Remis nie gwarantuje mu mistrzostwa i dlatego ta partia będzie dla niego „pasowaniem na Mistrza Polski„. Jeżeli wybrnie z niej zwycięsko, to będzie to największa niespodzianka od wielu, wielu lat. A i dla Janka to jest ważna partia, bo wygrana może dać mu nawet srebro.A w kolejce do medali stoją jeszcze wcześniej Gajewski, Tomczak oraz Piorun i Dragun. Oj, będzie się działo!
Runda IX
Korespondencyjny pojedynek Klekowskiego z Gajewskim i Tomczakiem zapowiadał naprawdę interesującą rundę. Maciek próbował walczyć z Dudą, jednak żaden z zawodników nie osiągnął znaczącej przewagi i partia zakończyła się remisem. Pozostało więc czekać na rozstrzygnięcia na sąsiednich szachownicach. Na wysokości zadania stanął Gajewski, który pokonał Olszewskiego po podstawce przed kontrolą tego drugiego i czekał na koniec rundy mozolnie dodając punkty swoich, Klekowskiego i Tomczaka rywali. Tomczakowi nie udało się przebić Soćko, więc wiadomo było, że tylko dwóch zawodników liczy się w walce o złoto. Za to w nagrodę Poznaniak dostał brąz. Po zakończeniu pozostałych pojedynków jednym punktem punktacji pomocniczej lepszy okazał się Grzegorz Gajewski i w ten sposób został po raz pierwszy Mistrzem Polski. Srebro przypadło Klekowskiemu, który jest i tak największym objawieniem tych zawodów, na wzór zeszłorocznej postawy Janka Dudy.
Wyniki końcowe
Wyniki turnieju.
Oficjalna strona zawodów.
[…] do turnieju Lotto Mistrzostwa Polski rozegrany zostanie turniej kobiet Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet. W odróżnieniu od tego […]
[…] runda) Lotto IMP(I runda) Budimex IMPK(I […]
W regulaminie jest napisane, że mogą grać tylko obywatele polscy. A Andrei Maksimenko na swojej karcie FIDE reprezentuje Ukrainę.
Maksimenko ma polskie obywatelstwo.
[…] runda dogrywki) Lotto IMP(II runda) Budimex IMPK(II […]
[…] runda) Lotto IMP(III runda) Budimex IMPK(III […]
[…] Mamedyarov(2756), a oprócz niego jeszcze 4 zawodników ma ranking powyżej 2700. Ze względu na Lotto Mistrzostwa Polski nie wystartuje żaden z reprezentantów Polski, w tym jeden ze zwycięzców tych zawodów – […]
[…] runda) Lotto IMP(IV runda) Budimex IMPK(IV […]
[…] runda) Lotto IMP(IV runda) Budimex IMPK(IV runda) Aeroflot(I […]
Dlaczego nie gra Radek Wojtaszek?
[…] runda dogrywki) Lotto IMP(V runda) Budimex IMPK(V runda) Aeroflot(II runda) Liga Czeska(X […]
„Piorun tym razem nie uderzył, a został uderzony przez największą niespodziankę tego turnieju Klekowskiego. Partia została bardzo dobrze rozegrana przez Akademickiego Mistrza Polski, a pionek, na którego się „połasił” Kacper okazał się zatruty”
Akademicki Mistrz Polski nie gra w tym turnieju.
napisano ”Akademicki Mistrz Polski AD 2014″
pozdrawiam
dodano AD 2014 po moim komentarzu
[…] Lotto IMP(VI runda) Budimex IMPK(VI runda) Aeroflot(III runda) Liga Czeska(XI […]
[…] LOTTO IMP(VII runda) Budimex IMPK(VII runda) Aeroflot(IV runda) Liga […]
[…] po zakończeniu LOTTO Mistrzostw Polski oraz Budimex Mistrzostw Polski kobiet w szachach rozpoczną się Mistrzostwa USA kobiet i w […]
[…] po zakończeniu LOTTO Mistrzostw Polski oraz Budimex Mistrzostw Polski kobiet w szachach rozpoczną się Mistrzostwa USA kobiet i w […]
[…] dogrywka) LOTTO IMP(VIII runda) Budimex IMPK(VIII runda) Aeroflot(V runda) Liga […]
[…] partią Lotto Mistrzostw Polski w szachach można nazwać pojedynek aktualnego wicemistrza Polski Maćka Klekowskiego z naszym […]
Comments are closed.