Lista rankingowa – lipiec 2013.

0
280

I już minął miesiąc od ostatniej listy rankingowej. Lipcowa będzie miała znaczenie dla kadrowiczów, gdyż to na jej podstawie zostaną dokonane powołania do Kadry Narodowej.

Wśród panów nastąpiły zmiany w ścisłej czołówce. Radek Wojtaszek ciągle prowadzi utrzymując się w klubie „2700+„. Na drugim miejsce znajduje się wicemistrz Polski Grzesiek Gajewski, ale na trzeciej pozycji zadebiutował – z najwyższym swoim historycznym rankingiem – Darek Świercz, który świetnie zagrał w Drużynowych Mistrzostwach Francji. Na czwartą pozycję spadł Bartosz Soćko, który w czerwcu nie grał, a za nim znalazł się Michał Krasenkow. Tuż nad poziomem „2600+” mamy jeszcze tylko Bartla i Mitonia. Na 21 miejsce znajduje się najlepszy z juniorów Jan Krzysztof Duda, któremu ubyło trzy „oczka” w Lublinie. Rekord rankingowy osiągnęli Kamil Dragun i Kacper Drozdowski. W klasyfikacji drużynowej Polska znajduje się na 10 pozycji.

Wśród pań ciągle prowadzi Monika Soćko, jednak ranking jest dynamicznie spada. To klubu „2400+” zbliża się Jola Zawadzka, a na plecach jej siedzi Karina Szczepkowska-Horowska. Najlepsza z juniorek Ania Iwanow jest na 14 pozycji. Warto zauważyć przekroczenie bariery 2000 pkt ELO przez Mariolę Woźniak. W klasyfikacji drużynowej Polska znajduje się na 8 pozycji.

W klasyfikacji światowej ciągle na czele mamy Magnusa Carlsena, który delikatnie się „obsunął„. W szybkim tempie do elitarnego klubu „2800+” zbliżył się Fabiano Caruana. Ostatni miesiąc był fatalny dla Kramnika, który stracił w Memoriale Tala prawie 20 pkt. Także duży spadek zaliczył Mistrz Świata Anand, którego doścignął rywal sprzed roku z meczu o tytuł mistrzowski Gelfand.  Największy przyrost osiągnął kubański superarcymistrz Dominguez, który w Grand Prix FIDE zyskał aż 30 pkt ELO.

U pań sytuacja delikatnie się zmieniła. Prowadzi Judith Polgar, przed Koneru, która zyskała na Grand Prix kobiet. Trzecia jest Hou Yifan i jednocześnie jest to koniec zawodniczek powyżej 2600. Mistrzyni świata Anna Ushenina zajmuje 16 lokatę. Monika Soćko daleko na 47 miejscu.

W klasyfikacji juniorów prowadzi Anish Giri, ale na wysokiej 5 pozycji znajdujemy Darka Świercz. Na 31 pozycji znalazł się JK Duda, a dwa miejsca za nim Kamil Dragun. Jasia wyprzedzili – superchińczyk Wei Yi oraz Rosjanin Artemiev.

Szczegółowe informacje.