Lista rankingowa – czerwiec 2013

0
265

FIDE właśnie opublikowała czerwcową listę rankingową. Nie jest niestety zbyt korzystna dla naszych reprezentantów.

 Wśród panów niepodzielnie króluje Radek Wojtaszek, który zarobił 7 oczek – głównie na sesji Sygnity Ekstraligi. Niestety jest to jedyny Polak w pierwszej setce, gdyż Grzesiek Gajewski zagrał słabo IME oraz tragicznie sesję Ekstraligi i spadł za Bartosza Soćko. Kolejny rekord uzyskał Darek Świercz, dzięki niezłemu występowi w czeskiej Ekstralidze. Obecnie plasuje się na 9 pozycji na światowej liście juniorów do lat 20. Powyżej 2600 mają jeszcze Bartel i Mitoń. Niestety jest to najgorszy wynik naszych reprezentantów na listach od dawna. Średnia pierwszej dziesiątki wynosi tylko 2625.

Największy przyrost rankingu uzyskał Jan Krzysztof Duda, który obecnie  ma rekordowe 2539 i zajmuje już 21 miejsce w kraju. Dodatkowo awansował na pierwszą pozycję na świecie w grupie do lat 16, mimo że są w niej zawodnicy z rocznika 1997. Gratulacje! Także Kamil Dragun ustanowił swój rekord.

 Wśród pań prowadzi, jak zwykle, Monika Soćko podskakując delikatnie. Druga jest Iweta Rajlich, a poza nią ciągle nie ma zawodniczki powyżej 2400. Zbliża się do tej granicy Jola Zawadzka, która zanotowała dobry start w Legnicy. Największy wzrost rankingowy osiągnęła Joanna Worek, po świetnym występie na IME. Z juniorek najlepsza jest Anna Iwanow, ktora jako jedyna przekroczyła 2200, dzięki dobrej grze w Legnicy.

Na świecie ciągle prowadzi Carlsen, przed Aronianem i Kramnikiem. Warto zauważyć powolny poprawę pozycji przez Mistrza Świata Ananda oraz, niestety, dramatyczny spadek Radjabova.

 U pań sytuacja się delikatnie zmieniła. Prowadzi Polgar, przed Koneru, a trzecia jest, słabo ostatnio grająca, Hou Yifan.

Szczegółowe rankingi.