Lista rankingowa 1.01.14

0
514

FIDE opublikowała pierwszą listę rankingową w 2014 roku. Jest ona jednocześnie pewnym podsumowaniem sytuacji w światowych oraz naszych – Polskich – szachach.

Na światowym tronie bezapelacyjnie już od listopada króluje Mozart z Norwegii, czyli Magnus Carlsen. Po raz pierwszy w historii na „medalową” pozycję wskoczył Hikaru Nakamura, który wyprzedził Vladimira Kramnika. Ciągle wysoko trzyma się Caruana, który obecnie wyrasta na tego, który w długiej perspektywie może zagrozić Carlsenowi. Radek Wojtaszek na tej liście jest jeszcze ze swoim „starym” rankingiem nie uwzględniającym zysku 10 pkt z Zurychu. Daje mu to, póki co, 36 pozycje.

Wśród kobiet od ponad 25 lat mamy jedną liderkę – Judith Polgar. Za nią nic się specjalnie nie zmienia, czyli Hou oraz Koneru, jako jedyne ponad 2600. W sumie 20 zawodniczek ma ranking powyżej 2500. Niestety nie ma wśród nich Polki.

Wśród juniorów tylko jeden jest w klubie „2700+„, czyli Anish Giri. Zbliża się do niego młody Węgier Rapport, a za nimi już mamy Mistrza Świata do lat 20 Yu oraz Darka Świercza. Najlepsza z dziewcząt jest oczywiście Hou. Na 22 pozycji mamy jeszcze JK Dudę.

Wśród dziewcząt mamy jedną liderkę – Hou, która przewodzi stawce z ogromną przewagą. Druga jest jej mniej znana koleżanka Guo, a trzecia 16-letnia Goryachkina. Niestety żadna z naszych zawodniczek nie zbliżyła się nawet do pierwszej dwudziestki. Na 9 pozycji jest niespełna 14-letnia reprezentantka Kazachstanu Abdumalik.

Na krajowym podwórku oczywiście prowadzi Radek Wojtaszek, jako jedyny z klubu „2700+„. Bartosz Soćko utrzymuje drugą pozycję, a po raz kolejny na trzecie miejsce wskoczył Mateusz Bartel. Niestety ta lista pokazuje ogólny spadek naszej czołówki, gdyż tylko 6 zawodników ma ranking powyżej 2600. Najlepszy z naszych juniorów jest oczywiście Darek, ale 4 lata młodszy JK Duda jest na wysokiej 17 pozycji. Patrząc na tą listę z perspektywy  reprezentacji Polski skład Wojtaszek, Soćko, Bartel, Gajewski, Świercz wydaje się być optymalnym.

Wśród pań od lat przewodzi Monika Soćko. Majdan-Gajewska oraz Rajlich nie grały w grudniu, natomiast dwie partie zagrała SzczepkowskaHorowska i niestety wypadła z klubu „2400+„. Za nimi mamy Joannę Worek, ale możemy się spodziewać wzrostu rankingu Marty Bartel po udanym starcie w Zurychu, a jeszcze gra w Bazylei.

Na koniec roku nasza reprezentacja męska znajduje się na 11 pozycji, natomiast panie na 7 miejscu lub na 6, jeżeli nie uwzględnimy w reprezentacji Węgier Judith Polgar.