Liga Hiszpańska 2017.

11
976

W dniach 14-20 sierpnia 2017 rozgrywane są w Linares Drużynowe Mistrzostwa Hiszpanii z udziałem dwóch naszych najlepszych szachistów arc. Radka Wojtaszka oraz arc. Jana-Krzysztofa Dudy.

W zawodach gra 8 drużyn, które rozgrywają turniej kołowy na dystansie 7 rund. Polacy reprezentują klub Sestao Bizkaialde. Turniej ten jest ostatnim startem naszych superarcymistrzów przez Pucharem Świata.

Transmisja

W I rundzie Radek Wojtaszek przegrał czarnymi z Etienne Bacrot(2715), a Jan-Krzysztof Duda zremisował białymi z Arkadijem Najditschem(2710).

W II rundzie Radek Wojtaszek zremisował białymi z Rusłanem Ponomariovem(2692), a Jan-Krzysztof Duda zremisował czarnymi z Viktorem Erdosem(2628).

W III rundzie Radek Wojtaszek zremisował czarnymi z Alexandrem Areshchenko(2652), a Jan-Krzysztof Duda zremisował białymi z Viktorem Laznicką(2664).

W IV rundzie Radek Wojtaszek zremisował białymi z Santhosem Gujrathi Viditem(2693), a Jan-Krzysztof Duda zremisował czarnymi z B. Adhibanem(2677).

W V rundzie Radek Wojtaszek zremisował czarnymi z Baadurem Jobavą(2687), a Jan-Krzysztof Duda zremisował białymi z Aleksandrem Rakhmanovem(2663).sto

W VI rundzie Radek Wojtaszek pokonał białymi Tamasem Banusem(2611), a Jan-Krzysztof Duda przegrał czarnymi z Yurim Kuzubovem(2662).

W VII rundzie Radek Wojtaszek wygrał walkowerem, a Jan-Krzysztof Duda zremisował białymi z Antonem Kovalyovem(2641).

Oficjalna strona zawodów.

11 KOMENTARZE

  1. A propos wywiadu Krzysztofa Jopka z naszą nadzieją szachową: adieu klubie 2700+. Oby do rychłego powrotu !

  2. partia z kuzubowem rzeczywiście słaba jak na Janka…spokojnie można było wyciągnąć remis,ale cóż-nie można zawsze wygrywać…

  3. no coś faktycznie na tej lidze nie wygrywa-same remisy i ta porażka…jak nie Jasio…może jest zakochany?albo klimat upalny nie słuzy?trza siem wziąć do roboty panie Duda,bo tak sie mistrzem świata nie zostanie…

  4. wojtaszek na plus raczej,chociaż rankingowo szału nie będzie.a jkd w plecy niestety-jak postawi na studia,to wielkiej kariery nie zrobi,skończy jak dragun czy swiercz gdzieś koło 2600-2650…

    • Przed wojną była większa liczba szachistów z wyższym wykształceniem czy nawet z doktoratami, począwszy od Emanuela Laskera (doktorat z matematyki !), Siegberta Tarrascha (studia medyczne), polskiego szachisty Emila Grossa (doktor praw), aż do Aleksego Aliechina (nieukończona dysertacja z zakresu prawa) czy też Michała Botwinnika (doktorat z zakresu nauk technicznych). Po wojnie, a szczególnie w ostatnim okresie czasu, szachiści są klasycznymi zawodowcami i nie mają czasu nawet na ukończenie studiów (np. w USA kończą edukację na poziomie koledżu). Gata Kamski zrobił sobie kilkuletnią przerwę w karierze szachowej, aby uzupełnić wykształcenie prawnicze. Słynne siostry Polgar były uczone w domu, aby uczęszczanie do szkoły nie kolidowało z nauką szachów. Mamy w Polsce byłych szachistów z tytułami profesorskimi, ale kariera naukowa była końcem ich kariery szachowej (przykładem niech będzie prof. dr Czesław Jędrzejek). Nie ma reguły, ale statystycznie rzecz biorąc – Pan „gargamel” ma dużo racji ! Tylko, czy z zawodowej gry w szachy można się w naszym kraju utrzymać na przyzwoitym poziomie ? Alternatywą jest uzupełnienie wykształcenia sposobem Kamskiego – ale nie wszystkim młodym ludziom może ta droga odpowiadać.

      • Bez przesadyzmu, doktorat Aljochina naciągany, Lasker Em. to kawiarniany gracz, dyskutował z Einsteinem o prędkościach ponadświetlnych, ale nie pracował w Urzędzie Patentowym w Zurychu, więc za cienki był na epokowe wynalazki.

Comments are closed.