Lake Sevan 2016.

16
724

Lake Sevan 2016 logo

w dniach 17 – 27 lipca rozegrana zostanie kolejna edycja zamkniętego turnieju „Lake Sevan” w ormiańskim mieście Maruti. W dziesięcioosobowym turnieju zobaczymy po raz drugi naszego Jana-Krzysztofa Dudę, który rok temu zajął pierwsze miejsce.

Lake Sevan 2016 logo2

Tym razem Polak – posiadający najwyższy ranking – jest jednym z faworytów tego turnieju i na pewno będzie mu się trudniej grało niż poprzednio. Oprócz niego zobaczy też kilku naprawdę ciekawych zawodników młodszego pokolenia.

Lake Sevan 2016 zawodnicyŚredni ranking turnieju wynosi 2628 ELO. Pierwsza runda rozegrana zostanie w poniedziałek 18 lipca, a dziewiąta 26 lipca. Zawodnicy nie będą mieć dnia wolnego. Rundy zaczynają się o godzinie 13:00 polskiego czasu.

Lake Sevan 2016 otwarcieFot. Organizatorzy

Transmisja

Runda I

Lake Sevan 2016 R1Fot. Organizatorzy

Inauguracyjna runda była bardzo bojowa i trzech zawodników zwyciężyło swoje pojedynki. Duda zmierzył się z Sevianem i widać było, że obydwaj zawodnicy podeszli do pojedynku z dużym respektem, co zaowocowało obopólnym niedoczasem. Jednak żaden z nich nie popełnił znaczącego błędu i w sumie padł remis. Onischuk niepoprawnie poświęcił jakość, co zostało skontrowane przez Artemieva, który w sumie partię wygrał. Także Vidit zdobył jakość w pojedynku z Gabuzyanem i również on to wykorzystał. Ter-Sahakyan osiągnął po debiucie niewielką przewagę nad Guijarro, a potem powoli ja powiększał i wreszcie wyrobił wolnego pionka „f„, który rozstrzygnął o wyniku na jego korzyść. Drugi remis padł w rywalizacji Pashikiana z Hovhannisyanem, gdzie powstała końcówka z jednakowymi gońcami.

Runda II

W kolejnej rundzie rywalem Dudy był Gabuzyan, który zapewne chciał spróbować ugrać punkt po wczorajszej porażce, jednak my zobaczyliśmy Janka w jego ulubionym scenariuszu, czyli grającego bezkompromisowe szachy. Ormianin tego nie wytrzymał, a my zobaczyliśmy pierwsze zwycięstwo Polaka. Jego wczorajszy rywal Sevian zagrał bardzo podobną partię z Hovhannisyanem i tak samo zainkasował punkt. Trzecim wygranym został Onischuk, który poświęcił Pashikianovi jakość, ale za to dostał pozycję, która praktycznie sama się wygrała. Pojedynki Guijarro z Artemievem oraz Vidita z Ter-Sahakyanem zakończyły się remisami i w ten sposób mamy aż pięciu liderów z 1.5, w tym naszego Dudę.

Runda III 

Lake Sevan 2016 R3Fot. Organizatorzy

Rok temu Ter-Sahakyan pokonał Jako jedyny Dudę i dzisiejsza partia miała dać odpowiedź, czy Polak coś od tamtej pory wymyślił. Jak się okazało Janek zneutralizował biały kolor przeciwnika i spokojnie doprowadził do wyrównania. A że żadne z zawodników nie chciał zaryzykować, to partia zakończyła się remisem. Gabuzyan, który do tej pory tylko przegrywał, przeprowadził skuteczny atak na króla Seviana i zdobył pierwszy punkt. Pashikian popełnił duży błąd w skomplikowanej końcówce z Guijarro i musiał uznać się za pokonanego. Na „zatrutego” pionka połasił się Onischuk i został za to skarcony przez Hovhannisiana. Drugi remis padł w partii Atremieva z Viditem i w ten sposób liderów mamy czterech, w tym Dudę.

Runda IV

Lake Sevan 2016 R4Fot. Organizatorzy

Jak profesor potraktował  w prestiżowym pojedynku odwiecznych rywali – będącego od kilku miesięcy w słabszej formie – Artemieva nasz Janek Duda. Najpierw ustawił po debiucie pozycję, w której jego przeciwnik mógł co najwyżej walczyć o remis, potem zamienił ta przewagę na konkretny i materiał i w końcu zamęczył rywala w trudnej do obrony, ale być może remisowej, końcówce. W ten sposób został liderem wspólnie z Ter-Sahakyanem, który wykorzystał błąd w ataku Gabuzyana i również zwyciężył. Tradycyjnie jeszcze jedna partia zakończyła się wygraną jednego z zawodników. A wygrał ja najmłodszy w stawce Sevian, po błędzie w defensywie Onischuka. Partia Guijarro z Hovhannisyanem zakończyła się remisem w pozycji, w której Ormianin miał 3 pionki za gońca, ale ten drugi kontrolował czarne pola i pionkami nie dało się maszerować. Vidit uzyskał niewielką, ale konkretną, przewagę nad Pashikianem, jednak po serii wymian powstała remisowa końcówka z jakością za wolnego pionka. W tabeli mamy dwóch liderów z 3 punktami, w tym naszego reprezentanta.

Runda V

W turniejach kołowych najtrudniejsze są partie pomiędzy faworytami i zawodnikami z dołu tabeli. Niestety taką partię zagrał dziś Duda, który gra bezkompromisowo i na pewno chciał wygrać, mimo czarnego koloru, z Pashikianem. Niestety wczorajsza runda go wyczerpała i jego rywal dość spokojnie zainkasował punkt. Po porażce z Jankiem odegrał się Artemiev i pokonał Gabuzyana. Zgodnie z tradycją tego turnieju jeszcze jedna runda zakończyła się zwycięstwem, a szczęśliwcem został Sevian, który ograł TerShahakyana, choć partia przebiegała różnie. Remisami zakończyły się pojedynki Hovhannisyana z Vidiem oraz Onischuka z Guajarro. Na czoło samodzielnie wysunął się Sevian z 3,5 pkt, a Duda dzieli druga pozycję z 3 punktami.

Runda VI

Lake Sevan 2016 R6

Fot. Organizatorzy

Szybko pozbierał się Duda po wczorajszej partii i tym razem pokonał Hovhannisyana w ekspresowym tempie. W – wydawało się prostej – końcówce wystarczył jeden błąd i partia zakończyła się miniaturą. Prowadzący Sevian miał szanse na pokonanie Guiarro, jednak przeciwnik dał radę się wybronić i partia zakończyła się remisem. Za to zwycięstwo nad Onischukiem odniósł Vidit, który jeszcze ma przed sobą partię z Dudą i Sevianem. Remisowali dziś jeszcze Gabuzyan z Pashikianem oraz Ter-Sahakian z Artemievem. Na trzy rundy przed końcem na prowadzeniu jest trójka – Duda, Vidit, Sevian ale jeszcze co najmniej dwóch zawodników może pokusić się o walkę o wygranie zawodów.

Runda VII

Lake Sevan 2016 R7Fot. Organizatorzy

Bezwzględnie wykorzystał pasywną grę i słabość wokół króla Dydy reprezentujący Ukrainę Onischuk. Partia niestety rozstrzygnęła się po ładnym, choć prostym, uderzeniu taktycznym w 21 posunięciu. Chyba dawno Janek tak szybko nie przegrał. Wykorzystali to rywale i tak Sevian zremisował z Artemievem, a Vidit z Guiarro. Drugi zwycięzcą okazał się Hovhannisyan, który pokazał Gabuzyanovi, że nie warto brać „zatrutych” pionków. Remisem zakończył się pojedynek Pashikiana z TerSahakianem i to tylko po 14 posunięciach. W tabeli na czele Sevian oraz Vidit, którzy spotkają się ze sobą w VIII rundzie, a pół punktu mniej mają trzej zawodnicy, w tym Duda.

Runda VIII

Lake Sevan 2016 R8Fot. Organizatorzy

Rollercoaster funduje nam w tych zawodach Janek Duda. Zamiast pewnie prowadzić przed ostatnia rundą, będzie musiał zmierzyć się z mającym pół punktu więcej Viditem, który szczęśliwie pokonał na czas Seviana. Polak zamęczył za to Guiarro w całkiem ciekawej partii. W walce o zwycięstwo liczy się jeszcze Artemiev, który okazał się lepszy od Pashikiana, a wczorajszy pogromca naszego Janka Onischuk przegrał z Gabuzyanem. Jedyny remis padł w rywalizacji Ter-SahakyanaHovhannisyanem. Tak więc prowadzi Vidit z przewagę połowy punktu nad Duda i Artemievem i w ostatniej rundzie dojdzie do pojedynku o zwycięstwo w turnieju, gdzie Polak ma czarne i musi wygrać.

Runda IX

Lake Sevan 2016 R9Fot. Organizatorzy

Jak widać dwie porażki czarnymi spowodowały, ze Duda postanowił nie testować lidera turnieju Vidita i szybko zaproponował remis, który został przyjęty dając Hindusowi zwycięstwo w zawodach. Co prawda Artemiev pokonał Hovhannisyana i zrównał się z nim punktami, ale miał gorszą punktację pomocniczą. Wygrał też Guijarro z Gabuzyanem, a partie Onischuka z TerSahakyanem oraz Pashikiana z Sevianem zakończyły się remisem. W ten sposób Duda kończy turniej na trzeciej pozycji z zyskami w postaci 4 punktów ELO. Na pewno mamy niedosyt, gdyż dwie porażki z najsłabszymi zawodnikami turnieju spowodowały, że nie powtórzył wyniku sprzed roku. I na nic się zdało fenomenalne 4,5 z 5 białymi, kiedy przegrane partie były nie najlepszej jakości. Vidit zagrał równo i skutecznie i sprawiedliwie zwyciężył w tych zawodach. Artemiev przegrał tylko z Jankiem, wygrywając 4 partie, podobnie, jak nasz zawodnik.

Wyniki końcowe

Lake Sevan 2016 tabela

Szczegółowe wyniki

Oficjalna strona zawodów.

16 KOMENTARZE

 1. Czy J-K Duda przemyślał wyjazd do Armenii ? Przecież tam się toczy realna wojna, a nie na szachownicy.

 2. Brawo JKD , piękna po emocjach i długiej końcówce wygrana partia z Artemiev’em. Trzymam kciuki od początku. Powodzenia.

 3. Podaję informację o dużym sukcesie naszego piorunująco skutecznego szachisty. Kacper, rozstawiony w turnieju rapid CZECH OPEN 2016 PARDUBICKY KRAJ OPEN z numerem 6, zwyciężył pewnie z przewagą połowy punktu nad drugim i pełnego punktu nad trzecim zawodnikiem, zyskując 42 punkty rankingowe ! Tak trzymać !

  • Skąd ten nius? na serwisie 2700chess.com nie ma o tym żadnych informacji, a wszystkie turnieje liczące się do rankingu FIDE są tam odnotowywane.

   • Na serwisie 2700 ten nius jest! Pioruna nie zaktualizowali bo on jest w pierwszej setce, ale tylko (albo aż) w klasyfikacji szachów klasycznych. W rapidzie, niestety, nawet po Pardubicach do setki nie wskoczy,

   • Tam można sobie włączyć opcję, która pokazuje pierwszą setkę zawodników razem z wszystkimi ich wynikami, które liczą się do rankingu FIDE. W klasyku oczywiście. Nie wiedziałem, że Pardubice to był rapid, myślałem że klasyk.

 4. Nie zauważyłem u JK Dudy woli zwycięstwa w ostatniej partii; grał ją bez wyrazu, cały czas będąc w defensywie. Można przegrać partię na skutek błędu, który zdarzyć się może najlepszym, tutaj – przeciwnik był po prostu lepszy. Jeśli pan Janek będzie grał tak nierówno, nie ma szans na wejście do klubu +2700.

 5. Kolego ASJ rankingi nie grają. Dziwię się, że J-K Duda pojechał do Armenii, gdzie niczego się nowego nie nauczy, a mając najwyższy ranking wszyscy będą chcieli urwać mu punkty.

  • Racja, co do wyjazdu do Armenii, ale…gra się tam, gdzie zapraszają. Poza tym, rankingi nie grają głównie w przypadku naszych młodych gwiazd. Ilu to mieliśmy w ostatnich latach medalistów mistrzostw świata i Europy w kategoriach 8 – 18 lat, od Piotra Kępińskiego począwszy, Na Darku Świerczu i – na razie – skończywszy. Żaden z nich nie zdołał utrzymać stałego progresu formy i ranking około 2650 był dla nich barierą nie do przeskoczenia. Rówieśnik Świercza – Rapport – ma już 2750, siedemnastolatek Wei przekroczył 2700. Tylko czekać, jak w tym gronie zobaczymy Seviana, Gledurę. Gdzie jest popełniany błąd w prowadzeniu naszych, bezsprzecznie utalentowanych, szachistów – nie mnie sądzić.

  • Absolutnie się nie zgadzam. To nie jest słaby turniej. Wszyscy oprócz 1go zawodnika są w 2600+. Praktycznie każdy może wygrać przy swojej dobrej formie. Fajnie byłoby zagrać wyłącznie z 2700+, ale takich okazji nie ma za dużo!.

 6. Nie można wygłupiać się z tytułami rodem z Pomponika lub Faktu – Duda rozbija przeciwnika ! Co można powiedzieć dzisiaj: Oniszczuk miażdży Dudę ? Więcej wyczucia i taktu, Panie Redaktorze.

 7. Kolego Tom, jest kilka powodów dla J-K Dudy, aby nie grać w Lake Sevan. Ale nie ja jestem jego trenerem i nie ja sponsoruję jego wyjazdy. Granie w takich turniejach dla J-K Dudy to zwykła strata czasu. Poza tym w Armenii toczy się realna wojna, a nie na szachownicy. Nie ma sensu wystawiać się na przypadkowy ostrzał.

 8. Z tym „musi wygrać” to trzeba uważać a najlepiej świadczą słowa JKD , które wypowiedział po Indywidualnych Mistrzostwach Europy , gdzie ostatnią rundę grał czarnymi i ewentualna wygrana dawała mu awans do „piętnastki” na Puchar Świata. A wtedy powiedział , że ” Wygrana na zawołanie czarnymi w ostatniej rundzie to nie takie proste” . Myślę , że o wyniku zaważyły te dwie wcześniejsze przegrane czarnymi i należy pamiętać , że Artemiev też nie odpuści.
  Pozdrawiam i obserwuję ostatnią rundę.

 9. Kolego Szachista, wywiad J-K Dudy w niedawnym wydaniu Polityki wskazuje, że J-K Duda uważa, że o wyniku partii szachowej decyduje pierwsze 10-12 ruchy. Widać przeciwnik zaskoczył J-K Dudę, który profilaktycznie wrzucił remis w pozycji pełnej możliwości walki 🙂

Comments are closed.