Komentarze zawodników po 4 partii

0
186
Zdjęcie z oficjalnego serwisu meczu

Podczas konferencji prasowej po 4 partii Borys Gelfand stwierdził, że nie było żadnego momentu krytycznego w tej partii. Pojawiały się jednak pytania, czy białe są w stanie uzyskać większą przewagę albo czy czarne są w stanie znaleźć proste drogę do wyrównania. „Mimo że miałem przewagę pary gońców, koordynacja pomiędzy figurami nie była najlepsza, dlatego czarne nie miały większych problemów„.

Zawodnicy rozważali możliwość do przejścia do końcówki skoczek przeciwko gońcowi po 32.Wc6, jednak zobaczyli, że białemu królowi brakuje jednego tempa do zajęcia pola ‚d4‚.

Pretendent przedstawił pozycje po 18…h6, która wywarła bardzo „estetyczne” wrażenie na nim. W tym czasie każde pole na linii ‚d‚ było zajęte przez białą lub czarną bierkę. Czarne wieże były na ‚c8‚ i ‚e8‚ i cały ta figura wyglądała jak litera „T‚, co jest rzadko spotykane na szachownicy.

zdjęcie z serwisu Chessbomb.com

Oceniając sytuację po czwartej partii Mistrz Świata powiedział, że mecz dopiero się rozwija i zawodnicy sprawdzali siebie nawzajem.  „Nie chcę oceniać meczu, ale, póki co, jest on naprawdę ciężki„. Borys Gelfand nie chciał wypowiadać się na temat poszczególnych partii twierdząc, że analizy są bezsensowne aż do końca meczu.

Pytany przez dziennikarzy, jaki scenariusz byłby dla niego najoptymalniejszy odpowiedział żartem: „Oczywiście byłbym wdzięczny mojemu przeciwnikowi, jeżeliby wybrał jakiś wątpliwy wariant, który ja znam bardzo dobrze. Wtedy zagrałbym silną nowinkę i wygrał partię np. w 20 posunięciu. Jednak byłbym bardzo naiwny licząc na to, ale jestem przygotowany na każdy rozwój wypadków.

Materiał przetłumaczony z oficjalnych materiałów z meczu.