Komentarz zawodników po X partii.

0
141

Podczas konferencji prasowej po X partii dowiedzieliśmy się, że pretendent zaproponował remis w 21 posunięcie, na który Mistrz Świata się nie zgodził wierząc, że wciąż ma szanse na wygraną po 14.Sbd2. Jednak gra zakończyła się remisem za kilka posunięć.

Komentujący Anand zauważył, że

5…e5 wyglądało interesująco: „Mój skoczek siedział na „e3”. W końcówce miałem pewne nadzieje. Prawdopodobnie niewielkie, ale białe ciągle mogły wywierać presję na czarne ze względu na słabe pionki na linii „c”. Myślę, że 19.Gc4 było dobrym posunięciem. Problem z 19…f5 jest taki, że mogłem zagrać 20.Sg3 i, po Gb4, było posunięcie 21.Sf5, po prostu lepsze dla białych. Jeśli białe zrobią jakiś wyczekujący ruch, wtedy mogę zdublować wieże i zagram Gc1-f4, co powinno być dla mnie korzystne. Może 17.Ga3 jest wtedy słabym planem, ale w przypadku 17.a3 z ideą „b4”, myślałem, że czarne zagrają 17…Sd5 i Sb6.

Boris Gelfand także skomentował grę, w szczególności posunięcie „5…e5„: „To jest zawsze przyjemne zagrać nowinkę w piątym posunięciu. To się nie zdarza codziennie. Ludzie komentują nowinki w 20, 25 posunięciu lub nawet straszą w 40 posunięciu…Podobała mi się seria posunięć po wzięciu na „e5”, kiedy czarne atakowały skoczka poczwórnie. Czarne powinny grać dokładnie, ale sądzę, że pozycja się trzyma, co udowodniłem.

Odpowiadając na pytanie, czy zawodnicy dążą do rozstrzygnięcia meczu w dogrywce(podobnie, jak w piłce nożnej) , Anand odpowiedział, że nie myśli o niej, ale gra każdą grę indywidualnie podejmując decyzje w zależności od pozycji na szachownicy.

Gelfand powiedział, że porównywanie z piłką nożną nie do końca ma sens: „Żaden z nas nie gra na zwłokę. W piłce nożnej zawodnicy mogą być zmęczeni w 120 minucie, ale to nie oznacza, że zespół nie byłby zadowolony zwyciężając w regularnym czasie.

Zapytani, czy analizują swoje partie po zakończeniu, Mistrz Świata powiedział, że jest ciekawy co zdarzyło się w partii, ale nie może spędzać zbyt dużo czasu na analizy, bo musi być gotowy na następną partię.

Zdecydowałem dokonać analiz po meczu, kiedy dokładniej przyjrzę się moim partiom.”  powiedział pretendent.