Komentarz zawodników po IX partii.

0
154

Podczas konferencji prasowej zawodnicy odnieśli się do swoich wyborów podczas partii. Kilka istotnych zdań przedstawiamy poniżej:

Anand

Oczywiście coś mi się pomyliło w debiucie i dostałem gorszą pozycję.  Borys dostał pozycję z dwoma gońcami przeciwko moim dwóm skoczkom.

Postanowiłem sprowokować posunięcie c5, ponieważ uznałem, że pozbędę się gońców i zbuduję fortecę, co wydarzyło się w partii.

Podczas gry istotne było zdecydować, którą fortecę należy wybrać. Tak, czy inaczej byłem pewien, że pozycja jest remisowa.

Nie wiem, gdzie białe mogłyby wygrać w tej partii.”

Gelfand

Z debiutu wyszedłem całkiem dobrze, ponieważ uzyskałem znaczącą przewagę w postaci pary gońców. Także rozważając różne inne warianty stwierdziłem, że kolejną przewagą będzie stworzenie dwóch słabości na obydwu flankach, z których uda mi się wykorzystać jedną.

Prawdopodobnie w 35 posunięciu powinienem zagrać g4 i mogło dać szansę na zwycięstwo. Jednak wydawało mi się, że i tu czarne ustawią fortecę z wieżą na siódmej linii.

Na pytanie” „Czy ustawianie fortecy przez mistrza świata jest tym, co mu sprawia satysfakcję?Anand odpowiedział: „Ustawianie fortecy nie sprawia mi radości, natomiast fakt, że okazało się to skuteczne i doprowadziło do remisu, już tak„.