Klubowy Puchar Europy 2016.

9
352

nowy-sad-2016-logo

W niedzielę 6 listopada rozegrana zostanie I runda 32 Klubowego Pucharu Europy i 21 Klubowego Pucharu Europy Kobiet, którego gospodarzem będzie Serbski Nowy Sad. Zawody rozegrane zostaną w dwóch grupach – otwartej i kobiet – na dystansie 7 rund.

nowy-sad-2016-logo-2png

W turnieju otwartym zobaczymy 63 drużyny, z czego najwyżej rozstawionym zespołem jest rosyjska Syberia z Kramnikiem, Girim i Grischukiem na czele. Polskiej drużyny niestety nie zobaczymy, natomiast po raz kolejny będziemy kibicować naszym południowym sąsiadom z Nowego Boru, gdzie grają Radek Wojtaszek i Mateusz Bartel. Zespół ten rozstawiony jest z 5 numerem startowym.

W turnieju kobiet wystartuje 14 drużyn, a faworytem jest Cercle d’Echecs Monte Carlo z Mistrzynią Świata Yifan Hou i siostrami Muzychuk na czele. W drużynie ASD C.S.R Fischer Chieti zobaczymy naszą arcymistrzynię Monikę Soćko.

Zawody zakończą się 12 listopada. Fundusz nagród wynosi 22.000 Euro w turnieju otwartym oraz 13.000 Euro w turnieju kobiet.

Transmisja turnieju otwartego

W I rundzie AVE Novy Bor pokonał Club d’Echecs de Geneva 5,5:0,5Wojtaszek zremisował czarnymi z Nikitą Petrovem(2493), a Bartel pokonał białymi Vladimra Kovacevica(2160).

W II rundzie AVE Novy Bor pokonał KSK47 Eynatten 5,5:0,5. Wojtaszek miał dzień wolny, natomiast Bartel zremisował czarnymi z Lukiem Vanstreelsem(2105).

W III rundzie AVE Nove Bor przegrał z Zhiguli 2:4. Wojtaszek pokonał białymi Grigorija Oparina(2617).

W IV rundzie AVE Novy Bor pokonał Werder Brema 5:1. Wojtaszek zremisował czarnymi z Janem Werle(2555).

W V rundzie AVE Novy Bor pokonał CSM Baia Mare 5,5:0,5. Wojtaszek pokonał białymi Viktora Erdosa(2585).

W VI rundzie AVE Novy Bor przegrał z VSK Sveto Nikolaj Srpski 2,5:3,5. Wojtaszek zremisował czarnymi z Richardem Rapportem(2729).

W VII rundzie AVE Novy Bor pokonał Omladinski SK Paracin 5,5:0,5. Bartel pokonał białymi Milana Dezelina(2220).

Zawody wygrała drużyna Alkaloid, a klub reprezentantów Polski zajął ósmą pozycję.

kpe-2016-wyniki-open

Wyniki turnieju otwartego

Transmisja turnieju kobiet

W I rundzie drużyna ASD C.S.R Fischer Chieti przegrała z Ugra Chess Club 1:3. Monika Soćko przegrała czarnymi z Anną Usheniną(2459).

W II rundzie drużyna ASD C.S.R Fischer Chieti pokonała Midland Monarchs 2,5:1,5. Monika Soćko zwyciężyła białymi Michelę Sandu(2207).

W III rundzie drużyna ASD C.S.R Fischer Chieti zremisowała z Jelica PEP – Goracici 2:2. Monika Soćko pokonała czarnymi Natalię Zhukovą(2464).

W IV rundzie drużyna ASD C.S.R Fischer Chieti pokonała Kaunas CC Margiris 2,5:1,5. Monika Soćko zremisowała białymi z Ilze Berziną(2283).

W V rundzie drużyna ASD C.S.R Fischer Chieti zremisowała z Odlar Yurdu 2:2. Monika Soćko pokonała czarnymi Zeinam Mammedjarovą(2338).

W VI rundzie drużyna ASD C.S.R Fischer Chieti przegrała z Nona Batumi. Monika Soćko pokonała białymi Nanę Dzagnidze(2507).

W VII rundzie drużyna ASD C.S.R Fischer Chieti pokonała Rishon Le Zion 3:1. Monika Soćko pokonała Marsel Efroimski(2312).

Zawody wygrała drużyna Cercle d’Echecs Monte-Carlo, a klub Polki zajął 4 pozycję.

kpe-2016-wyniki-kobiety

Wyniki turnieju kobiet

Oficjalna strona zawodów.

9 KOMENTARZE

 1. O sile rosyjskich szachistów świadczy wynik meczu drużyny Radosława Wojtaszka z teamem Żiguli. Rosjanie wygrywali partie z przeciwnikami mającymi o ponad 100 punków wyższy ranking FIDE.
  A zwycięstwo Pana Radka można zaliczyć do cudów na szachownicy.

  P.S. Czy Jakow Geller , to wnuk Jefima ?

 2. Kolego Januszu, rankingi nie grają. Różnica 100 oczek nie ma większej różnicy na poziomie 2500-2600, ale już 2700+ oznacza czołówkę światową. A Jakow Geller, mógł zmienić nazwisko, aby było bardziej szachowe podobnie jak Kramnik 🙂

  • Chwileczkę, czyżby Kramnik to nie jbyło prawdziwe nazwisko tego pana, który pod nim występuje ?
   Gdyby kolega mógł się podzielić wiedzą to będę wdzięczny.

   • Kolego Krzysztofie, Kramnik w młodości miał do wyboru nazwisko Kramnik lub Sokołow, wybrał Kramnik, bo było bardziej szachowe 🙂

    Z kolei Kasparow, mógł nadal nazywać się Weinstein, co by było bardziej szachowym nazwiskiem, choć jego wujek Kasparian, to również znakomity szachowy kompozytor, ale wybrał zruszczoną wersję nazwiska Kasparian, gdyż uważał, że dzięki temu zrobi większą karierę w CCCP.

 3. Różnica 100 ELO to nie tak wcale mało. Na długim dystansie jak w MŚ nie dawał bym większych szans temu o 100 oczek niżej, co nie znaczy, że w pojedynczej partii nie może wygrać (vide Wojtaszek z Carlsenem i Caruaną). Wynik Żiguli to akurat zbieg takich wyników niespodzianek, ale na 10 spotkań Novi Bor zdobył by więcej punktów z nimi.

 4. Brawo Pani Moniko. Chapeau bas !
  Trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji, drugie miejsce na pierwszej szachownicy (za Yifan, grającą na poziomie Polgar, a nie pozostałych szachistek), zysk 14 punktów rankingowych ! Jeszcze raz brawo !

Comments are closed.