SOCAR i Batumi wygrywają KPE. Wojtaszek i Bartel z medalami indywidualnymi.

0
457

Bilbao 2014 logo

Kolejna edycja Klubowego Pucharu Europy rozegrana zostanie w dniach 14-20 września w hiszpańskiej miejscowości Bilbao, a uczestniczyć w niej będzie 52 drużyny w  turnieju otwartym oraz 8 w turnieju kobiet.

Bilbao 2014 venue

W tym roku nie zobaczymy, jak zwykle zresztą, żadnego przedstawiciela Polski, a z naszych zawodników zagrają tylko Radek Wojtaszek oraz Mateusz Bartel, którzy będa bronić tytułu razem z czeskim klubem G-Team Novy Bor.

Jednak to nie czesi będą faworytami 7-rundowej rywalizacji. Najwyżej notowanym klubem – ze średnim rankingiem 2728 – jest sponsorowany przez Azerski koncern paliwowy SOCAR, w którym oprócz Mamedyarova i Radjabova zobaczymy Topalova, Adamsa, czy Giriego. Jak zwykle Rosjanie z klubu Malakhite, o średnim rankingu 2714, będą próbowali okazać się najlepsi. A prowadzić ich do zwycięstwa będą Grischuk, Karjakin oraz Leko. W tym roku pojawił się nowy faworyt, reprezentujący Włochy klub Obiettivo Risarcimento, którego liderem jest zwycięzca z Saint Louis Fabiano Caruana, a oprócz niego mamy takie gwiazhy, jak Nakamura, VachierLagrave, czy Bacrot.

W reprezentacji obrońców tytułu – oprócz Wojtaszka i Bartla – zagrają Hindusi Sasikiran, Harikrishna i Czesi Navara, Laznicka oraz Hracek. Tytuł będzie ciężko obronić, ale rok poprzedni pokazał, że wszystko jest możliwe.

W turnieju kobiet wystartuje 8 drużyn, które zagrają zawody systemem kołowym. Faworytkami są drużyny SHSM Moskwa z Guniną i Kosteniuk oraz Cercle d’Echecs Monte Carlo z Hou, Muzychuk oraz Lachno na czele.

Oficjalna strona turnieju.