Tygodniowe święto szachów w Katowicach

0
634
źródło: FB Śląski Związek Szachowy

Podczas tego tygodnia oczy wszystkich polskich entuzjastów królewskiej gry były zwrócone w kierunku Górnego Śląska. W Chorzowie i Katowicach rozgrywane były turnieje warte nie tylko obserwacji zza monitora, ale także uczestniczenia w nich na miejscu. Opiszemy wszystkie po kolei, z zachowaniem porządku chronologicznego.

Kołówki na GMa i IMa

W dniach 7-12.04 w Chorzowie rozgrywane były dwa turnieje z możliwością zdobycia międzynarodowych norm. W każdym z nich obok wielu Polaków grali także obcokrajowcy. W grupie arcymistrzowskiej nikomu nie udało się zdobyć upragnionej normy, a turniej zdominowali przyjezdni. Zwyciężyli wspólnie gracze z Ukrainy, Kazakov i Vovk, a za ich plecami uplasował się Łotysz Kantans. Najlepszy z Polaków, Maciej Klekowski, zajął czwarte miejsce.

Wyniki kołówki GM /źródło: ChessManager

W turnieju na mistrza międzynarodowego polskie akcenty były znacznie bardziej zauważalne. Choć zwyciężył zawodnik z Ukrainy, Danilo Shkuran, to podium uzupełnili reprezentanci Polski. Drugie miejsce zajął Dawid Czerw, wypełniając tym samym normę na IMa, a brąz zdobyła Alicja Śliwicka dokładając normę na arcymistrzynię. Gratulacje!

Wyniki kołówki IM /źródło: ChessManager

Poniżej uśmiechnięci laureaci 🙂 Dla Dawida to pierwsza z trzech potrzebnych norm, a dla Alicji już druga.

Alicja Śliwicka i Dawid Czerw z normami

Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych

Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych są atrakcyjne, ponieważ łączą ze sobą prestiż rozgrywek na szczeblu krajowym z wielkimi emocjami rosnącymi wraz z upływem czasu na zegarach zawodników.  Turnieje indywidualne rozgrywane były w piątek, 12.04, a drużynówka odbyła się dzień później.

Faworyt numer 1 większości kibiców nie zawiódł i wygrał z wynikiem 12,5/15. Mowa oczywiście o Radosławie Wojtaszku, który swoją obecnością uświetnił festiwal w Katowicach. Srebrny i brązowy medalista stanowią raczej zaskoczenie, ponieważ Maciej Klekowski i Igor Janik nie należeli do grona ścisłych faworytów. Pokazali jednak, że w blitzu wszystko jest możliwe i podzielili miejsca 2-3. Dalszych niespodzianek nie trzeba daleko szukać, bo już na piątym miejscu mamy Piotra Jagodzińskiego, który mimo porażki w pierwszej rundzie i 27 numeru startowego wspiął się prawie na sam szczyt. W turnieju grało aż 244 zawodników, w tym 14 arcymistrzów.

Medaliści IMP w szachach błyskawicznych /fot. Walusza Fotografia

Dominacja! Jedno słowo mówi wszystko o turnieju kobiet. Klaudia Kulon trzeci raz z rzędu zwyciężyła w Mistrzostwach, tym razem z niesamowitym wynikiem 15/15. Na swoim fp na facebook’u określiła się mianem Queen of Blitz – myślimy, że w pełni zasłużenie. Za jej plecami toczyła się zażarta walka o medale, z której zwycięsko wyszła młodość. Alicja Śliwicka świętująca świeżo zdobytą normę na arcymistrzynię dołożyła srebro, a brąz niespodziewanie wywalczyła Honorata Kucharska. Tuż za podium znalazła się kolejna faworytka Karina Szczepkowska. Wspomniana czwórka odstawiła resztę stawki na minimum 1,5 punktu. Zagrały 64 zawodniczki.

Medalistki IMPK w szachach błyskawicznych /fot. Walusza Fotografia

Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych

Z dużą przewagą nad drugim miejscem i jeszcze większą nad kolejnymi zwyciężyła ekipa z Akademii Szachowej Gliwice (Czarnota, Warakomski, Kantans, Przybylski). Wygrali 14 na 15 meczów pokazując niebywałą konsekwencję i upór, bardzo potrzebne w szachach błyskawicznych. Właśnie konsekwencji zabrakło drużynie Wieży Pęgów (Plat, Moranda, Dziuba, Kowalczyk, Wcisło), która wygrała ze zwycięzcami, ale potraciła punkty w starciach z innymi rywalami. Podium po zaciętej walce uzupełniła drużyna VOTUM SA Polonia Wrocław (Bartel, Stachowiak, Wieczorek, Gumularz), która wykorzystała potknięcie Hetmana Płock w ostatniej rundzie.

Mecz WASKO Hetman GKS Katowice - LKS Wrzos Międzyborów
Mecz WASKO Hetman GKS Katowice – LKS Wrzos Międzyborów /fot. Walusza Fotografia

Tutaj rywalizacja była zacięta do samego końca i próżno było szukać zdecydowanych faworytek. Ostatecznie dopiero ostatnia runda wyłoniła skład podium. Co ciekawe, żadna z drużyn nagrodzona medalem nie wygrała swojego ostatniego meczu, co tylko potwierdza ogromne emocje towarzyszące zawodniczkom. Na najwyższym stopniu podium zobaczyliśmy drużynę UKS Czarny Koń Olkusz (Kika, Góraj), która wyprzedziła dodatkową punktacją GKSz Solny Grzybowo (Antolak, Gościniak). Tuż za nimi znalazły się zawodniczki z klubu Biały Król Wisznia Mała (Bartel, Przeździecka), mogące mieć do siebie duże pretensje za porażkę w ostatnim meczu, która zabrała im złoto.

Mecz KS Mogalo Warszawa - UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój
Mecz KS Mogalo Warszawa – UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój /fot. Walusza Fotografia

VII Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Turniej tradycyjnie już był jednym z większych OPENów w Polsce. Oprócz grupy głównej, w której zagrało 393 zawodników, grano również w najmłodszych grupach wiekowych. Poniżej lista turniejów wraz z linkami:

• Grupa A (82 uczestników) – Juniorzy rok 2005 i młodsi – Zwyciężył Węgier Gabor Varga (9/9).
  • Grupa B (123 uczestników) – Juniorzy rok 2007 i młodsi – Zwyciężył Flawian Krawczyk (8/9).
  • Grupa C (160 uczestników) – Juniorzy rok 2009 i młodsi – Zwyciężył Cyprian Mulawa (8/9).
  • Grupa D (74 uczestników) – Juniorzy rok 2011 i młodsi – Zwyciężył Marek Konieczny (8/9).
  • Grupa E (64 uczestników) – Juniorzy rok 2012 i młodsi – Zwyciężył Mikołaj Słobodzian (7/9).

Wracając do turnieju głównego, nie będzie zaskoczenia, jeśli napiszemy o zwycięzcy. Okazał się nim oczywiście Radosław Wojtaszek, który jako jedyny zdobył 8 punktów z 9 partii. Wyprzedził tym samym peleton 10 zawodników z wynikiem 7,5/9. Punktacja pomocnicza była przychylna dla Wojciecha Morandy i Yurija Vovka (Ukraina), którzy zdobyli odpowiednio srebrny i brązowy medal. Pechowe czwarte miejsce zajął Bartosz Soćko, który po świetnym starcie 6/6 zremisował trzy ostatnie partie co niestety nie wystarczyło do medalu. Pozytywnie zaskoczyli Jerzy Kyć (6 miejsce, 63 nr startowy) oraz Karol Jaroch (8 miejsce, 33 nr startowy), którzy zagrali świetny turniej i bardzo dobrze wpasowali się w grono arcymistrzów.

Świetne zdjęcie ukazujące brak barier pokoleniowych w królewskiej grze
Świetne zdjęcie pokazujące brak barier pokoleniowych w królewskiej grze /fot. Walusza Fotografia

Katowickie święto szachów dobiegło końca. Wyniki poszczególnych turniejów podrzuciliśmy między wierszami, a kibiców lubiących oglądać zdjęcia odsyłamy na strony: ŚZSzach, Kocham Szachy. Zachęcamy do udziału w festiwalu podczas następnych edycji! 🙂