Carlsen wygrywa Katar Masters. Duda najlepszym juniorem.

0
494

Katar 2015 logo

Po raz drugi mamy okazję zobaczyć „w grze” czołówkę szachową świata w superopenie „Katar Masters Open„, który rozegrany zostanie w dniach 20-29 grudnia 2015 w Doha. Ale po raz pierwszy rywalizował będzie w nim i w ogóle w turnieju otwartym aktualny Mistrz Świata Magnus Carlsen. Od zdobycia tytułu grał tylko w kołówkach, ale tym razem postanowił zmierzyć się z rywalami, z którymi na co dzień nie miał możliwości grać.

Do turnieju zgłosiło się 141 zawodników, z czego aż 17 ma ranking powyżej 2700. W tym gronie mamy też czołówkę naszej krajowej listy rankingowej, czyli Radka Wojtaszka, Jana-Krzysztofa Dudę, Darka Świercza, Kacpra Pioruna, Mateusza i Martę Bartel.

Wojtaszek rozstawiony jest najwyżej z 14 numerem startowym i będzie miał okazję zatrzeć złe wspomnienia z Reykjaviku. Z 11 na liście znajduje się Yu, który rok temu okazał się niespodziewanie najlepszy. A powyżej niego na liście są takie sławy, jak Kramnik, Giri, So, Karjakin, Li, czy Mamedyarov. Duda ma 25 numer startowy, Świercz 34, Piorun 39, Bartel 44, a jego małżonka 139.

Czołówka listy startowej.

Katar 2015 lista startowa

Polacy mają szansę na zrewanżowanie się za zeszłoroczny występ, w którym nic specjalnego nie zwojowali. Rundy rozpoczynać się będą codziennie o godzinie 13:00 czasu polskiego, tylko ostatnia rozpocznie się o 10:00. Dzień wolny zaplanowany jest na pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

Zawodnicy mają o co grać, bo do podziału jest 130.000$, z czego zwycięzca weźmie 27.000$.

Transmisja.

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.