Katar Masters Open 2015.

6
914

Katar 2015 logo

Po raz drugi mamy okazję zobaczyć „w grze” czołówkę szachową świata w superopenie „Katar Masters Open„, który rozegrany zostanie w dniach 20-29 grudnia 2015 w Doha. Ale po raz pierwszy rywalizował będzie w nim i w ogóle w turnieju otwartym aktualny Mistrz Świata Magnus Carlsen. Od zdobycia tytułu grał tylko w kołówkach, ale tym razem postanowił zmierzyć się z rywalami, z którymi na co dzień nie miał możliwości grać.

Do turnieju zgłosiło się 141 zawodników, z czego aż 17 ma ranking powyżej 2700. W tym gronie mamy też czołówkę naszej krajowej listy rankingowej, czyli Radka Wojtaszka, Jana-Krzysztofa Dudę, Darka Świercza, Kacpra Pioruna, Mateusza i Martę Bartel.

Wojtaszek rozstawiony jest najwyżej z 14 numerem startowym i będzie miał okazję zatrzeć złe wspomnienia z Reykjaviku. Z 11 na liście znajduje się Yu, który rok temu okazał się niespodziewanie najlepszy. A powyżej niego na liście są takie sławy, jak Kramnik, Giri, So, Karjakin, Li, czy Mamedyarov. Duda ma 25 numer startowy, Świercz 34, Piorun 39, Bartel 44, a jego małżonka 139.

Czołówka listy startowej.

Katar 2015 lista startowa

Polacy mają szansę na zrewanżowanie się za zeszłoroczny występ, w którym nic specjalnego nie zwojowali. Rundy rozpoczynać się będą codziennie o godzinie 13:00 czasu polskiego, tylko ostatnia rozpocznie się o 10:00. Dzień wolny zaplanowany jest na pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

Zawodnicy mają o co grać, bo do podziału jest 130.000$, z czego zwycięzca weźmie 27.000$.

Transmisja.

Runda I

Katar 2015 R1Fot. Katerina Savina

Już pierwsza runda pokazała, że ten turniej nie będzie taki prosty dla faworytów. Mistrz Świata Magnus Carlsen(2834) nie dał rady białymi przebić się przez zaporę postawioną przez znaną nam z Memoriału Radzikowskiej Nino Batsiashvili(2498) i pierwszy od lat swój start w openie rozpoczął od remisu. Ale niespodzianek i to bardziej nieprzyjemnych dla członków klubu „2700+” było dziś więcej. Najlepszy obecnie junior świata chińczyk Wei(2730) niewiele miał do powiedzenia z Hindusem Gagare(2470), a na szachownicy obok inny reprezentant „kraju środkaXu(2470) okazał się lepszy od Vitigova(2724). Inny Chińczyk Fang(2438) pokonał Khismatullina(2654), a 12-letni reprezentant Iranu Firouzja(2372) pokonał Tregubova(2589).

Katar 2015 R1 MBFot. Katerina Savina

Polacy wystartowali nieźle. Duda gładko uporał się, jako pierwszy, z reprezentującym Niemcy Vogelem(2439) wygrywając po 1.d4, co w jego przypadku nie jest standardem. Wojtaszek siłą gry doprowadził do zwycięstwa swój pojedynek z amerykanką Krush(2468). Świercz spotkał się z reprezentantem gospodarzy Nezadem(2425), który w pewnym momencie stanął naprawdę nieźle, jednak zaraz potem rozpoczął serię posunięć, które doprowadziły go do porażki. Swoją passę zwycięstw przedłuża Piorun, który dziś bez problemu pokonał Hindusa Mahummada(2414). W sumie punkt, ale podzielony zdobyło małżeństwo Bartel. Marta zagrał ładna partię i zremisowała z wyżej notowanym Niemcem Shroederem(2511), natomiast Mateusz nie znalazł sposobu na jedną z najlepszych juniorek świata reprezentującą Kazachstan Abdumalik(2390).

Runda II

Katar R2 KPFot. Katerina Savina

Tylko 9 zawodników ma komplet punktów po II rundach turnieju, a wśród nich dwóch reprezentantów Polski – Wojtaszek oraz Świercz. Jednak bohaterem dnia był Piorun, który stoczył heroiczny, ale wyrównany pojedynek z ostatnim Rosyjskim Mistrzem Świata w szachach Władymirem Kramnikiem(2796). Mimo czarnego koloru Polak podjął rękawicę i nie pozwolił ani przez chwilę rywalowi na zwiększenie minimalnej przewagi debiutowej doprowadzając po ponad 5 godzinach gry do zasłużonego remisu. Wojtaszek powtórzył swoją strategię z dnia poprzedniego polegającą na zamęczeniu Chińczyka Lina(2532) i „wyciągnięciu” wygranej w końcowej części partii „łapiąc” w pułapkę wieże rywala. Świercz dostał aktywniejszą grę z młodziutkim Irańczykiem Firouzją(2372), którą zamienił na skoordynowany atak w centrum, a potem na cały punkt. Duda przez całą partię z Hindusem Sundararajanem(2513) bronił się czarnym kolorem. W pewnym momencie postanowił oddać dwie figury za wieżę, co było podejrzane, jednak rywal nie za bardzo chciał realizować przewagą, bo niedługo później oddał gońca za dwa pionki, co doprowadziło do remisowej końcówki. Mateusz Bartel dziś postanowił pójść na wymianę ciosów z Iranką Khademalsharieh(2380), co jednak skończyło się dla niego pozycją, w której mógł tylko podzielić punkt. Pierwszą porażkę w naszym obozie „zaliczyła” Marta Bartel, od której lepszy okazał się Chiński arcymistrz Xu(2526).

Katar R2Fot. Katerina Savina

Oprócz Polaków komplet punktów mają m.in. Giri, So, You i Li. Niespodzianką jest w tej grupie młody Rosjanin Yuffa(2504), który pokonał jednego z bohaterów DME Bologana(2654). Grający na 23 szachownicy Carlsen spotkał się z jednym z najlepszych hinduskich juniorów Aravindhem(2486), ale tym razem gładko zdobył cały punkt.

Runda III

Katar 2015 R3Fot. Katerina Savina

Trzeba przyznać, że Anish Giri(2784) rośnie na głównego pretendenta do szachowej korony. Dzisiejsza partia na pierwszej szachownicy z Wojtaszkiem przebiegała pod znakiem wyrównanej walki z minimalną przewagą Holendra. Ta niewielka inicjatywa wystarczyła jednak do zmuszenia Polaka do popełnienia jednego, jedynego błędu, który natychmiast zakończył partię.

Katar 2015 R3 Xavi HernandezFot. Katerina Savina

Być może do tego zwycięstwa przyczynił się pierwszy ruch wykonany przez słynnego Hiszpańskiego piłkarza Mistrza Świata i Europy Xabi Fernandeza grającego obecnie w Katarze, który zagrał 1.e3, co zaskoczyła Holendra, ale tylko na chwilę bo zaraz przesunął pionka o jedno pole dalej. Trzy szachownice niżej Świercz zmierzył się ze zwycięzcą zeszłorocznej edycji Yu(2736) i ani przez chwilę nie był w tej partii gorszy, a nawet ustawił odrobinę lepszą pozycję. Jednak nie była ona na tyle lepsza, aby myśleć o wygranej. Piorun dziś dostał kolejnego Rosjanina z najwyższej półki Tomashevskiego(2744) i po raz kolejny pokazał, że nie jest łatwo go pokonać gładko remisując. Duda zmierzył się z reprezentantem gospodarzy Al_Sayedem(2520) i nie dał mu ani trochę pograć. Co ciekawe jest to już drugie zwycięstwo Janka po 1.d4. Niestety Mateusz i Marta Bartel przegrali swoje pojedynki. Nasza arcymistrzyni okazała się słabsza od wyżej notowanego Turka Firata(2446), a jej mąż niestety sprawił niemiłą niespodziankę przegrywając z Hindusem Vigneshem(2422). Bardzo ciekawie zapowiadała się rywalizacja potencjalnych przyszłych Mistrzów Świata kobiet i mężczyzn. Grająca białymi Goryachkina bez problemów zneutralizowała Chińczyka Wei(2730) i zanotowała cenny remis. Z kompletem punktów jest – oprócz GiriegoLi, który wygrał z Sethumaranem. A kolejną połówkę stracił Kramnik dość szczęśliwie remisując z Vokaturo(2597). Największą niespodziankę sprawiła Kosteniuk(2542) wygrywając z Adhibanem(2669). Tak więc na czele mamy już tylko dwóch zawodników, a przed nami ciągle wiele emocji, w tym te z udziałem Polaków.

Katar 2015 R3KPFot. Katerina Savina

Już w środę Janek Duda będzie miał okazję zobaczyć, ile go dzieli od Magnusa Carlsena, a Kacper Piorun zmierzy się z kolejnym rosyjskim superarcymistrzem Karjakinem.

Runda IV

Fot. Katerina Savina

Pierwsze podejście Dudy do Carlsena okazało się nieudane. Widać jedna było, że młody Polak z respektem podszedł do rywala i trochę zabrakło w jego grze werwy i odwagi, którą prezentuje na codzień.  Ale też wstydu nie było. Mimo niedokładnie rozegranego debiutu walczył i starał się utrudniać Norwegowi realizację przewagi, a ten zakończył partię ładną ofiarą jakości za kończący atak. Nie zmienia to faktu, że dzisiejszego dnia Janek doszedł do ważnego punktu w swojej karierze szachowej, a do tego zrobił to wcześniej niż tacy jego konkurenci, jak Wei, Rapport, czy Artemiev.

Katar R4bFot. Katerina Savina

Pierwszą porażkę poniósł Piorun, który nie wykazał się zbyt wielką ambicją w pojedynku z Karjakinem(2766) wybierając wariant, który nie prowadził do zbytniej walki, za co został ukarany. Najładniejszą partię dnia w polskim obozie rozegrał za to Wojtaszek, który po kombinacyjnej grze pokonał Vocaturo(2597). Świercz w pojedynku z Howellem(2688) po raz kolejny zademonstrował solidna grę, ale żaden z rywali nie porwał się na walkę o zwycięstwo i partia zakończyła się podziałem punktu. Mateusz Bartel zmierzył się z 11-letnią nadzieją Uzbeckich szachów  Abdusattorovem(2429) i tym razem pokazał, że ofiara pionka nie była zbyt poprawna. Niestety Marta Doznała kolejnej porażki i to w nie najlepszym stylu, tym razem w pojedynku z Vogelem(2439). Na czołowych szachownicach wygrali jeszcze Matlakov z Kosteniuk oraz So z Akopianem i dołączyli oni do Giriego, Li oraz Carlsena na pozycji liderów. Słaby turniej rozgrywa Wei(2730), którego dziś ograł pogromca Bartla z dnia wczorajszego Vignesh(2422). Z naszych reprezentantów w czołówce utrzymują się Wojtaszek i Świercz, korzy mają pół punktu straty do liderów.

Runda V

Katar R5bFot. Katerina Savina

W dniu Wigilii Bożego Narodzenia mieliśmy swojego bohatera, którym został Darek Świercz pokonując i to w przekonywujący sposób czarnymi bierkami Antona Korobova(2713). Eksperyment Ukraińskiego superarcymistrza zostały przykładnie ukarane i dały Polakowi cały punkt. Po wczorajszej porażce podniósł się Piorun gładko wygrywając z Schroederem(2511). Niemiecki arcymistrz zapędził się za daleko swoim królem i wpadł pod ostrzał naszego zawodnika, który zakończył się jego zwycięstwem. Wojtaszek miał okazję zrewanżować się Bologanovi(2654) za porażkę podczas DME , jednak reprezentant Mołdawii zaproponował scenariusz partii, który nie dawał wielkich szans na więcej niż remis. Duda podejrzanie pograł w debiucie i potem próbował wykorzystać inicjatywę, jaką dostał za poświęconą jakość. Jednak Wang(2438) bronił się zaciekle i dotarł do remisowej przystani. Mateusz i Marta Bartel wygrali swoje partie odpowiednio z Shokerem(2489) oraz Sivą(2400).

Katar R5Fot. Katerina Savina

Na prowadzenie i to samodzielne wyszedł Carlsen, który z komputerową precyzją zmasakrował Li. W grupie 8 zawodników z 4 punktami jest Darek Świercz, ale też m.in. Giri, So, Karjakin i Kramnik. Pół punktu mniej ma Wojtaszek, a z 3 punktami mamy Dudę, Pioruna i Bartla. Żona tego ostatniego ma 1,5 pkt. W piątek zawodnicy mają dzień wolny i pewni spędzą go świętując Boże Narodzenie.

Runda VI

Katar R6Fot. Katerina Savina

Po przerwie świątecznej nasi reprezentanci niestety zaliczyli falstart. Co prawda Świercz rozegrał kolejna dobrą partię – tym razem z Karjakinem(2766), ale to było wszystko dobre, co mogliśmy oglądać na „polskich” szachownicach. Remisowo również zakończył się pojedynek Dudy z Hamdouchim(2597), a najdłuższą – do tej pory – partię rozegrał Bartel z Howellem(2688), w której Polak pokazał, że wie, jak wybronić końcówkę W vs. W+G. Niestety porażki doznał Wojtaszek ze Sjugirovem(2646), w partii, która niestety przypomniała nam Radka z Reykjaviku. Nieudany pojedynek z Xu(2470) rozegrał Piorun ponosząc drugą porażkę. W ostrej pozycji pomyliła się Marta Bartel i niestety dołączyła do grona przegranych po partii z Venkateshem(2451).

Katar R6DSFot. Katerina Savina

Na najwyższych szachownicach padały remisy, choć Giri miał sporą szansę na pokonanie Ganguly’ego. W ten sposób dalej samodzielnie prowadzi Carlsen, a w 13-osobowej grupie pościgowej mamy Darka Świercza.Pozostali Polacy raczej już wypadli z gry o czołowe pozycje, ale dalej mają szansę na powrót z Doha „z tarczą”.

Katar 2015 Wigilia

Mimo dalekiej odległości od kraju nasi zawodnicy nie zapomnieli o Wigilii, którą spędzili razem dzięki wsparciu dyrektora w hotelu, w którym mieszkają, Pana Pawła Mrożka.

1498162_10208354912221054_7323215627489770523_o

Runda VII

Katar R7Fot. Katerina Savina

Pojedynek „na szczycie” pomiędzy dwoma obecnie najwyżej notowanymi zawodnikami na świecie, czyli Carlsenem i Girim zakończył się remisem po ciekawej partii. Nasz Darek Świercz rozegrał kolejną dobrą partię i bez problemów zremisował z Harikrishną(2743). Także remis, ale po mało ciekawej partii, padł w pojedynku Ipatowa(2619) z Wojtaszkiem, gdzie nasz zawodnik nie miał chyba ochoty na dłuższą grę i poszedł na forsowny wariant prowadzący do podziału punktu. Duda miał dziś okazję zrewanżować się Bokowi(2594) za ostatnią rundę Mistrzostw Świata do lat 20, gdzie ledwie wybronił remis. Tym razem zagrał lepszą partię, ale jego rywal nie odstawał i po raz trzeci w historii ich pojedynków padł remis. Piorun zagrał bardzo ciekawą partię z Puranikiem(2442), gdzie rywal poświęcił hetmana, jednak rozbita pozycja Hindusa okazała się nie do obrony i to Polak zainkasował punkt. Drugie zwycięstwo wśród naszych reprezentantów odniosła Marta Bartel, po ostrej partii wygrywając z Irańczykiem Gholamim(2422). Natomiast jej mąż Mateusz dostał obiecującą pozycję z najlepszym obecnie juniorem świata Wei(2730), ale przeciwnik dobrze się bronił i panowie podzielili punkt.

Do prowadzącego Carlsena dołączyli Mamedyarov, który pokonał Ganguly’ego oraz dość niespodziewanie Sjugirov, który okazał się lepszy od Jakovenki. Pół punktu za tą trójką jest szesnastka zawodników z Darkiem Świerczem w składzie.

Runda VIII

Katar R9DSFot. Katerina Savina

Przedostatnia runda turnieju była udana dla czwórki naszych reprezentantów. Świercz po raz kolejny dostał „topowego” rywala Vitiugova(2724) i po raz kolejny z gracją i pewnością siebie zanotował remis. Pierwsze derby w polskim obozie stały się udziałem Wojtaszka i Bartla. Niestety jeden z nich okazał się przegrany, a był nim Mateusz, który oddał zbyt dużo pola Radkowi, a poza tym popełniał też błędy. Dla nie będącego w optymalnej formie Wojtaszka było to jednak wystarczające, aby wygrać partię. Duda przypomniał sobie, że może wygrywać i dziś z premedytacją oddał jakość, dzięki której dostał dynamiczną pozycję, która wywierała spore ciśnienie na Tregubova(2589). A że Rosjanin wpadł w niedoczas, to było kwestią czasu ,kiedy się pomyli, co młody Polak zamienił na zwycięstwo. Najładniejszą chyba partię w naszej ekipie rozegrał Piorun, który wybrał nieszablonowe otwarcie z Yuffą(2504). Młody Rosjanin nie wytrzymał ciśnienia takiej gry, a Kacper zakończył ją piękną kombinacją, po której „nie było co zbierać„. Niestety przegrała dziś Marta Bartel, od której lepszy okazał się rówieśnik Janka z Turcji Sanal(2487).

Katar R9Fot. Katerina Savina

Na czołowych szachownicach też sporo się działo. Carlsen wykorzystał najpierw niedokładności w grze Mamedyarova, a potem cichym ruchem 25…Wc6 doprowadził rywala do poddania się. Sjugirov okazał się za słaby na Kramnika i odpadł z rywalizacji o zwycięstwo. Natomiast włączył się do niej zeszłoroczny zwycięzca Yu, który pokonał Grandeliusa i przy remisie w ostatniej rundzie Carlsena z Kramnikiem, może zostać znowu zwycięzcą turnieju. A my będziemy oglądać niestety kolejne derby w wykonaniu Wojtaszka – tym razem z Piorunem.

Polacy przed ostatnią rundą stoją „o niebo lepiej”, niż rok temu. Świercz walczy o pierwszą dziesiątkę, ale musi pokonać Ivanchuka. Wojtaszek, Piorun i Duda mają „+2” i przy wygranych zarobią na rankingu, natomiast małżeństwo Bartel stoi najsłabiej – Mateusz ma 4 pkt, a Marta 2,5.

Runda IX

Katar 2015 R9bFot. Katerina Savina

Ostatnia runda dostarczyła kibicom wiele emocji. Na dwóch pierwszych szachownicach rozgrywała się rywalizacja o zwycięstwo w turnieju. Carlsen postanowił nie ryzykować i szybko zremisował z Kramnikiem, któremu chyba trzecie miejsce wystarczało, natomiast na stoliku obok Yu męczył So na tyle skutecznie, że doprowadził do zwycięstwa, a co za tym idzie do dogrywki. Jednak wypoczęty Carlsen był tego dnia nie do pokonania i 2:0 pokonał zeszłorocznego zwycięzcę tego turnieju.

Katar 2015 R9cFot. Katerina Savina

My przyglądaliśmy się pojedynkowi Świercza z Ivanchukiem(2710) licząc, że świetnie grający w tym turnieju Darek powalczy o pierwszą dziesiątkę. I rzeczywiście walka na szachownicy się odbyła, jednak lepszym okazał się dużo bardziej doświadczony reprezentant Ukrainy zadając pierwszą w tym turnieju porażkę Polakowi. Wcześniej fenomenalną partię rozegrał Duda, który za rywala miał Amerykanina Lendermana(2626). Po raz kolejny Janek rozpoczął od 1.d4 i w niepozornie wyglądającej pozycji znalazł sposób na „oszukanie” rywala, dzięki czemu odniósł czwarte w tym turnieju zwycięstwo. Wzrok wielu kibiców i komentatorów w pewnym momencie padł na partię PiorunWojtaszek, gdzie mięliśmy okazję obejrzeć szachy w stylu dawnych mistrzów. Mimo ciekawej rozgrywki nasi reprezentanci wykazali się świetną znajomością teorii i w sumie partia zakończyła się podziałem punktu. Mateusz Bartel przeprowadził skuteczny atak na króla Venkatesha(2451) i również odniósł dziś zwycięstwo, a jego żona Marta okazała się słabsza od Padmini(2431).

Wyniki końcowe(czołówka).

 Katar 2015 wyniki

Podsumowanie

Katar 2015 R9Fot. Katerina Savina

Najsilniejszy turniej otwarty w historii przeszedł do historii. Okazało się, że Carlsen potrafi także wygrywać tego typu zawody, a jego udział na pewno dodał kolorytu, a co najważniejsze ściągnął rzesze fanów. Mieliśmy okazję oglądać pojedynki zawodników ze światowej czołówki, którzy zwykle grają ze sobą, ze „zwykłymi” szachistami, co na pewno było atrakcyjne dla kibiców, jak i samych zawodników. Jak się też okazało nie są oni murowanymi faworytami, choć w pierwszej dwudziestce znalazło się 8 graczy z pierwszej 10 listy startowej.

DSCN1165

Polacy wypadli o wiele lepiej, niż rok temu, a do tego praktycznie w każdej rundzie mieliśmy okazję oglądaj ich rywalizację z „topowym” szachistą. Kulminacją był pojedynek Dudy z Carlsenem, a działo się to w momencie, kiedy Polacy byli stałymi bywalcami pierwszych stolików. Zagrali oni z pierwszą trójką listy startowej, z którą zdobyli 0,5 pkt(remis Pioruna z Kramnikiem).

Najwyższe miejsce – 14 – zajął Jan-Krzysztof Duda, który wykazał się wyśmienitym finiszem. Udało mu się połączyć dobrą i solidną grę z wprowadzeniem do swojego repertuaru debiutów zaczynających się od posunięcia pionkiem sprzed hetmana. Jak widać po wynikach, praca przygotowawcza nie poszła na marne. 4 zwycięstwa, 4 remisy i jedna porażka(z Carlsenem) dała mu zwycięstwo w kategorii juniorów, a wyprzedził samego Wei Yi, który nie trafił w tych zawodach z formą. No i jest drugim po Wojtaszku Polakiem, który zagrał klasyczną partię z Magnusem Carlsenem, odkąd ten został Mistrzem Świata.

Jednak obiektywnie najlepszym zawodnikiem z naszej reprezentacji był Darek Świercz, który rozegrał wyśmienity turniej i mimo porażki w ostatniej rundzie z Ivanchukiem, może wracać do domu z podniesionym czołem i zapewne czeka go poważna rozmowa z trenerem kadry narodowej Bartoszem Soćko. Jeżeli w najbliższych turniejach podtrzyma swoją dyspozycję, to możemy mieć kolejny silny punkt w reprezentacji na Olimpiadę. Turniej w Doha kończy na 20 miejscu i zyskuje 11 pkt na ELO. A do tego rozegrał aż 7 partii z zawodnikami, którzy mięli wyższy od niego ranking, z czego 7 powyżej 2700.

Radek Wojtaszek kończy zawody na 23 pozycji, ale – mimo bardzo dobrego startu(3 z 4) – nie przekonał nas, że jest z powrotem we właściwej formie. Na pocieszenie zostaje mu drugie miejsce w kategorii kobiet, jakie zdobyła jego żona Alina. A wspólnie zostali najlepszym małżeństwem w tych zawodach.

Kacper Piorun był kolejną rewelacją na tych zawodach, dzięki czemu spotkał się z 4 zawodnikami z klubu „2700+” robiąc z nimi 1,5 pkt. A my zapamiętamy heroiczną i skuteczną obronę w pojedynku z Kramnikiem. W sumie zajął 24 miejsce i dodał kolejne 5 punktów do swojego rekordowego rankingu.

Mateusz Bartel kończy zawody na 48 miejscu tracąc 6 punktów na ELO. Zagrał 3 partie z zawodnikami wyżej od niego notowanymi i zdobył z nimi 1 pkt. W pamięci można zachować jego remis – po dobrej partii – z liderem szachów młodzieżowym Wei Yi.

Marta Bartel zajęła  miejsce, co okazało się wyższym od jej numeru startowego. Jednak w sumie turniej okazała się dla niej za silny, ale może dzięki temu zawody kobiecy staną się łatwiejsze.

W sumie – w odróżnieniu od zeszłego roku – nasi reprezentanci nie byli „dawcami” rankingu i tym razem należą im się gratulacje za udany występ oraz mnóstwo emocji, jakimi byliśmy świadkami.

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

Relacja na stronie Polskiego Związku Szachowego prowadzona przez arc. Jacka Tomczaka.

6 KOMENTARZE

 1. Polacy dobrze zaczęli w tych zawodach i wydaje się , że dobra passa trwa dalej. Janek drugi raz wygrywa białymi z 1.d4 , to dobrze wróży na przyszłość. Ciekawe czy wreszcie trafi na Carlsena i dostarczy nam kibicom trochę emocji. Pozdrawiam całą polską ekipę i życzę powodzenia.

 2. No to jednak mamy mecz Duda – Carlsen , trzymam kciuki za Janka , aby podołał zadaniu jakie jutro go czeka.
  Jutro mam ostatni dzień w pracy przed Świętami i nawet wcześniej kończymy , wlewam drinka po 13-stej i kibicuję Jankowi. Niech Moc będzie z nim!!!

 3. Wielkich sukcesów nie było, chociaż lepiej, niż przed rokiem. Jaś Duda na niezłym miejscu, z niewielkim zyskiem rankingowym, ale… jedynym jego przeciwnikiem z górnej półki był Carlsen, któremu nawet nie starał się stawić oporu. Wojtaszek na miarę swych, niskich ostatnio, możliwości, natomiast bardzo szkoda mi Pioruna tracącego punkt w pechowej partii ze średniej klasy Chińczykiem.
  Jednej sprawy kompletnie nie rozumiem: Darek Świercz jest jeszcze bardzo młodym zawodnikiem i wymaga opieki ze strony trenera, czy też kierownika drużyny. Chciałbym wiedzieć, kto zasugerował mu grę na wygraną ze starym turniejowym wygą i Iwańczukiem, a przynajmniej nie odradził mu takiej próby ! Przepadła wielka szansa osiągnięcia dobrego rezultatu, bardzo ważna w okresie gdy forma Darka zwyżkuje systematycznie !

  • Przecież było odwrotnie, Świercz nie grał (a już wcale na siłę) na wygraną z Iwanczukiem! Spójrz/cie/ na partię. Gdyby właśnie zaryzykował i w 17 ruchu oddał piona za inicjatywę, to może by nie przegrał. A tak, poszedł na niby równą (ale tylko prawie) końcówkę, której po prostu nie utrzymał.
   W przyszłości więcej odwagi młody człowieku.

 4. Świercz chyba wszedł właśnie do top100. To byłoby 3 polskich zawodników w tej puli.

  Na 2gim zdjęciu od dołu, po lewej stronie ten starszy gość to nie jest przypadkiem ten piekielnik Soros?! Mocno podobny.

Comments are closed.