Kasparow: Anand stracił motywację

1
207

Szachowa legenda Garry Kasparow uważa, że panujący Mistrz Świata Viswanathan Anand stracił motywację oraz, że Hindus – broniący tytułu – powoli słabł w ostatnich kilku latach.

Uważam, że Vishi stracił motywację.” – powiedział Kasparow w pokoju komentatorów podczas VI rundy, goszcząc jako gość honorowy. Znany jako szczery do bólu Kasparow również powiedział, że trwający mecz nie decyduje o tym, kto jest najlepszym graczem świata. Zapytany, czy te remisy nie są korzystne dla Gelfanda odpowiedział, że niekoniecznie o to chodzi.

Nie powiedziałbym, że taki trwający kryzys jest korzystny dla jednego, czy drugiego gracza. Myślę, że obydwaj są pod ogromną presją. Gelfandowi nie udało się pokonać Ananda od 1993 roku.

Jeśli chodzi o Vishiego, to niestety powoli słabnie w ostatnich latach. Chce wygrać, wie, że jest lepszym graczem, ale to nie wystarcza.” – powiedział Kasparow, uważany za najlepszego szachistę w historii.

Kasparow również uważa, że poprzednie mecze grane przez Ananda były o wiele bardziej intensywne.

AnandKramnik(2008) oraz AnandTopałow(2010) były bardziej napięte, pełne idei, nie tylko przełomowe. Można było zobaczyć o wiele więcej ducha walki po obydwu stronach. To byli także gracze najwyższego kalibru  i mimo że grali również o wielka stawkę, to nie bali się podejmować ryzyka.”

Brak sukcesów Ananda w ostatnich kilku latach także został skomentowany przez Kasparowa.

Miejmy nadzieję, że jednak zobaczymy jeszcze oznaki świetności z przeszłości, jednak jeżeli spojrzymy na okres pomiędzy 2008 i 2012, to nie zauważymy nic inspirującego.” powiedział Kasparow.

Zdjęcie: Thilo Gubler

Także Peter Svidler przytaknął zgodnie mistrzowi.

Vishi nie jest wielkim graczem turniejowym i uważam, że to jest jego świadoma decyzja, aby koncentrować swoją energię na mecze o mistrzostwo świata” – powiedział Svidler, który przyjaźni się z Anandem.

W międzyczasie Gelfand, po zakończonej VI partii, nie był zadowolony z komentarzy Kasparowa.

Być może Kasparow chce wszystkim przypomnieć, że był kiedyś najlepszym szachistą świata.” – odpowiedział Gelfand. Anand natomiast powiedział, że nie ma czasu się nad tym zastanawiać.

——————————————–

Tłumaczenie z serwisów agencyjnych.

1 KOMENTARZ

  1. „Anand natomiast powiedział, że nie ma czasu się nad tym zastanawiać.” – mistrzowska riposta 😀

Comments are closed.