Kanarek zwycięzca

0
507

Marcel Kanarek, po zwycięstwie w szlagierowej partii ostatniej rundy nad Janem Krzysztofem Dudą walczącym o normę na tytuł mistrza międzynarodowego, zwyciężył (przy remisie Velicki i porażce Jakubca) w turnieju szachowym „Comarch Cup” rozgrywanym w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu SzachowegoCracovia’2011” w Krakowie. Mimo dwóch porażek Marcel okazał się zawodnikiem najciekawiej grającym w całym turnieju.

IX runda była ozdobą całego turnieju, gdyż wyniki na wszystkich szachownicach miały wpływ na końcowe rezultaty turnieju.

Na pierwszej szachownicy Iweta Rajlich pokonała zawodnika z najwyższym rankingiem w turnieju Artura Jakubca. W tej partii zobaczyliśmy Iwetę z jej najlepszych dni, a Artur przez cała partię niewiele mial do powiedzenia. Egzekucja była szybka.

Obok na drugiej szachownicy Kacper Piorun rozgromił lidera po 3 rundach – Lukasa Cernouska i tym samym wyprzedził Jakubca zajmując trzecie miejsce.

Na trzeciej szachownicy rozbudził sie Kamil Dragun, który pokonał arcymistrza z Białorusi Sergeya Kasparova.

Czwarta szachownica, to miejsce najważniejszej batalii tej rundy, w której zawsze grający na wygraną i silnie zmotywowany Jaś Duda podjął ryzyko otwartej walki z Marcelem Kanarkiem. Odwaga Jasia przeciwstawiona ogromnej skuteczności w wygrywaniu czarnym kolorem Marcela tym razem pozwoliła jeszcze zwyciężyć starszemu z rywali dając mu tytuł zwycięzcy „Comarch Cup„.

Na ostatniej szachownicy niepokonany w całym turnieju Petr Velicka próbował przebić Madsa Andersena, który walczył o nagrodę dla największej niespodzianki turnieju. Mimo walki, żaden z zawodników nie osiągnął przewagi i partia zakończyła się remisem.

Na zakończeniu poojawił się niezawodny Poseł Ziemi Krakowskiej Łukasz Gibała, który wręczyła zawodnikom „Comarch Cup” nagrody pieniężne.

Wyniki IX rundy „Comarch Cup

 1. Iweta Rajlich – Artur Jakubiec 1:0
 2. Kacper Piorun – Lukas Cernousek 1:0
 3. Sergey Kasparov – Kamil Dragun 0:1
 4. Jan Krzysztof Duda – Marcel Kanarek 0:1
 5. Peter Velicka – Mads Andersen ½ : ½

Tabela końcowa turnieju:

 1. Marcel Kanarek 6 pkt
 2. Peter Velicka 5.5 pkt
 3. Kacper Piorun 5 pkt
 4. Artur Jakubiec 5 pkt
 5. Kamil Dragun 4.5 pkt
 6. Mads Andersen 4.5 pkt
 7. Sergey Kasparov 4 pkt
 8. Iweta Rajlich 3.5 pkt
 9. Jan Krzysztof Duda 3.5 pkt
 10. Lukas Cernousek 3.5 pkt

Najlepszy junior w turnieju – Marcel Kanarek.

Największa niespodzianka turnieju – Marcel Kanarek.

Podczas ceremonii zakończenia Festiwalu Marcel Kanarek podziękował Dariuszowi Mikrutowi z Krakowa, za piekny gest fair play polegający na odstąpieniu mu miejsca w tym turnieju. Brawo dla Darka!!!

W Openie A zwyciężył, zdobywając brakującą normę arcymistrzowską, pewnie grający Jacek Tomczak. Oprócz niego również ostatnią normę na tytuł mistrza międzynarodowego zdobył Daniel Sadzikowski.

Szczegółowe wyniki turnieju „Comarch Cup” oraz całego Festiwalu dostępne sa na stronie www.CracoviaChess.net.

Sędzią głównym Festiwalu był a Pan Andrzej Irlik.

Dyrektorem Festiwalu był Pan Jan Kusina.

Do zobaczenia za rok. Podsumowanie i ocena startu naszych juniorów wkrótce.