Jan Krzysztof Duda wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych

0
236
Jan Krzysztof Duda

Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) zdobył w Sankt Petersburgu tytuł wicemistrza Świata w szachach błyskawicznych. Zwyciężył aktualny czempion w wersji klasycznej Norweg Magnus Carlsen. W 21 rundach Polak zgromadził 16,5 pkt, o pół mniej od triumfatora. Brązowy medal wywalczył Amerykanin Hikaru Nakamura — 14,5 pkt.

20-letni polski arcymistrz, rozstawiony z 32 numerem startowym, wygrał 15 partii, min. Z wyżej notowanymi Holendrem Anishem Girim, Borysem Gelfandem z lzraela czy Ormianinem Lewonem Aronianem. Przegrał tylko trzy pojedynki, w tym z medalistami: Carlsenem w siódmej rundzie i Nakamura w osiemnastej.

Pula nagród W mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych wyniosła 1 500 000 dolarów. Za srebrny medal Polak otrzymał 50 tys., a za 13 miejsce w turnieju szachów szybkich, który zakończył się dwa dni wcześniej — 5 tys. dol.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła reprezentantka Rosji Kateryna Lachno – 13,5 pkt w 17 rundach przed Sarasadat Khademalshirieh z Iranu – 13,0 i Chinka Tingjie Lei – 12,5. Wystartowało 201 zawodników i 125 zawodniczek.(pap)