Iweta Rajlich walczy w Niemczech

0
135

Już w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia rozpocznie się w Erfurcie – stolicy kraju związkowego Turyngii w Niemczech – kołowy turniej kobiet.

Nie jest wiele takich imprez organizowanych, dlatego na pewno warto docenić starania naszych zachodnich sąsiadów. Turniej, trwający od 25 do 30 grudnia, rozgrywany będzie systemem kołowym, a udział w nim weźmie 10 zawodniczek.

 Fot. Organizatorzy

W zawodach pod patronatem Ministra Sprawiedliwości Turyngii dr Holger Poppenhäger zagra druga szachownica kobiecej reprezentacji Polski – posiadaczka dwóch norm na tytuł męskiego arcymistrza – WGM/IM Iweta Rajlich. Oprócz niej zobaczymy jeszcze jedną polkę – reprezentującą Niemcy WGM Martę Michnę (z domu Zielińską) – wielokrotną reprezentantkę naszego kraju – złotą medalistkę Olimpijską na IV szachownicy w Erewaniu(1996) oraz Drużynową Mistrzynię Europy(w drużynie m.in. z Iwetą) z Geteborga(2005 r.).

 Fot. Organizatorzy

Fundusz nagród wynosi 2500 Euro.

Skład turnieju:

1 IM Rajlich Iweta POL 2410 SK Großlehna
2 IM Gaponenko Inna UKR 2405 ESV Nickelhütte Aue
3 WGM Michna Marta NIE 2383 SK Norderstedt von 1975
4 WGM Yildiz Betul Cemre TUR 2379  
5 IM Kachiani-Gersinska Ketino NIE 2366 OSG Baden-Baden
6 WGM Ohme Melanie NIE 2322 Sfr.1891 Friedberg
7 WIM Havlikova Kristyna CZE 2310 SK Großlehna
8 WGM Levushkina Elena NIE 2288 SC Garching 1980 e.V.
9   Klek Hanna Marie NIE 2254 SC Erlangen 48/88 e.V.
10 WFM Osmanodja Filiz NIE 2206 USV TU Dresden

Harmonogram rund

Wtorek 25.12. Przyjazd  
Wtorek 25.12. Odprawa 20.30
Środa 26.12. 1 runda 10.00
Środa 26.12. 2 runda 16.00
Czwartek 27.12. 3 runda 10.00
Czwartek 27.12. 4 runda 16.00
Piątek 28.12. 5 runda 10.00
Piątek 28.12. 6 runda 16.00
Sobota 29.12. 7 runda 10.00
Sobota 29.12. 8 runda 16.00
Niedziela 30.12. 9 runda 09.00
Niedziela 30.12. Zakończenie 15.00
Niedziela 30.12. Wyjazd  

Strona turnieju w języku niemieckim.

Kojarzenia I rundy:

1. Gaponenko – Havlikova 1:0

2. Michna – Levishkina remis

3. Kachiani-Gersinska – Ohme 0:1

4. Yildiz-Betul – Rajlich remis

5. Osmanodja – Klek 0:1

[pgn height=560 initialHalfmove=1 autoplayMode=none] [Event „Erfurt”] [Date „2012.12.26”] [Round „1”] [White „WGM Cemre Yildiz-Batuk(2379)”] [Black „IM Iweta Rajlich(2410)”] [Result „remis”] [EventDate „2012.12.26”]

1. e4 e6 2. d4 c5 3. Nf3 a6 4. c4 cxd4 5. Nxd4 Nf6 6. Nc3 Qc7 7. a3 b6 8. Be3 Bb7 9. f3 Be7 10. Be2 d6 11. O-O O-O 12. Qd2 Nbd7 13. Rfc1 Rfc8 14. b4 Qd8 15. Nb3 Qf8 16. Na4 Bd8 17. Bf1 Bc6 18. Nc3 Bb7 19. Na4 Bc6 20. Nc3 Ne5 21. a4 Bb7 22. Nd1 Nc6 23. Nd4 Nxd4 24. Bxd4 Nd7 25. Ne3 a5 26. Nd1 Bc6 27. bxa5 Rxa5 28.Nc3 Rca8 29. Qd1 Nc5 30. Rcb1 Bc7 31. Nb5 Bxb5 32. axb5 Nd7 33. Rxa5 Rxa5 34.Ra1 Qa8 35. Bc3 Rxa1 36. Qxa1 Qxa1 37. Bxa1 Bd8 38. Bd4 Bf6 39. Be3 Bc3 40. Kf2 Bb4 41. Ke2 Kf8 42. f4 Ke7 43. Kf3 Bc5 44. Bc1 h5 45. h3 g6 46. g4 hxg4+ 47.hxg4 Bb4 48. Be3 Bc3 49. Bf2 Bd2 50. Bh4+ f6 51. g5 f5 52. exf5 gxf5 53. Bd3 Kf7 54. Bg3 Kg6 55. Ke2 Bc1 56. Kd1 Ba3 57. Bf1 e5 58. Bg2 e4 59. Bf2 Bc5 60.Ke2 Nf8 61. Bxc5 dxc5 62. Ke3 Ne6 63. Bf1 Nd4 64. Be2 Nc2+ 65. Kd2 Nd4 66. Ke3 Nc2+ 67. Kd2 Nd4 68. Ke3

[/pgn]

Kojarzenia II rundy:

1. Havlikova – Klek 0:1

2. Rajlich – Osmanodja remis

3. Ohme – Yilidiz-Betul 1:0

4. Levoshkina – Kahiani-Gersinska 0:1

5. Gaponenko – Michna 1:0

[pgn height=500 initialHalfmove=1 autoplayMode=none] [Event „Erfurt”] [Date „2012.12.26”] [Round „2”] [White „IM Iweta Rajlich(2410)”] [Black „WFM Filiz Osmanodja(2206)”] [Result „remis”] [EventDate „2012.12.26”]

1. e3 Nf6 2. b3 e5 3. Bb2 Nc6 4. Bb5 Bd6 5. Ne2 O-O 6. Ng3 Ne7 7. O-O c6 8. Bd3 Ng6 9. Nc3 Bc7 10. Bxg6 hxg6 11. d4 d5 12. dxe5 Bxe5 13. f4 Bc7 14. Qd3 Ng4 15.Rf3 Re8 16. Na4 Nf6 17. h3 b6 18. Rd1 Bb7 19. Nc3 c5 20. Nb5 Bb8 21. c4 a6 22.Nc3 d4 23. exd4 Qxd4+ 24. Qxd4 cxd4 25. Nd5 Nxd5 26. cxd5 Bxd5 27. Rff1 g5 28.Bxd4 Bxf4 29. Bxg7 Bxb3 30. axb3 Bxg3 31. Bf6 Bf4 32. h4 Be3+ 33. Kh1 Re4 34.g3 Rae8 35. h5 b5 36. Rd5 Kh7 37. Bxg5 Bxg5 38. Rxg5 Re1 39. Rgf5 Rxf1+ 40.Rxf1 Kg7 41. Kg2 Re3 42. Ra1 Kh6 43. Rxa6+ Kxh5 44. Rf6 Rxb3 45. Rxf7 b4 46.Kh3 Rb1 47. Rf5+ Kg6 48. Kg4 b3 49. Rf3 b2 50. Rf2 Kg7 51. Kf3 Kf6 52. Kf4 Kg6 53. Kg4

[/pgn]

Kojarzenia III rundy

1. Michna – Havlikova 1:0

2. Kachiani-Gersinska – Gaponenko 1:0

3. Yildiz-Betul – Levushkina 1:0

4. Osmanodja – Ohme remis

5. Klek – Rajlich 0:1

[pgn height=500 initialHalfmove=1 autoplayMode=none] [Event „Erfurt”] [Date „2012.12.27”] [Round „3”] [White ” Hanna Marie Klek(2254)”] [Black „IM Iweta Rajlich(2410)”] [Result „0:1”] [EventDate „2012.12.27”]

1. Nf3 d5 2. c4 d4 3. b4 a5 4. Bb2 axb4 5. Nxd4 Nf6 6. d3 e5 7. Nb3 Nbd7 8. g3 c6 9. Bg2 Qc7 10. Qc2 Nc5 11. Nxc5 Bxc5 12. O-O O-O 13. a3 bxa3 14. Nxa3 Bg4 15. Nb1 Rxa1 16. Bxa1 h5 17. Nc3 h4 18. gxh4 Ba7 19. h3 Bc8 20. Rd1 Nh5 21. e3 Bb8 22. Qe2 Nf6 23. Qf3 Qe7 24. Ne2 Nh7 25. Qh5 f5 26. d4 e4 27. d5 Bd7 28. Nc3 Be8 29. Qe2 Qxh4 30. d6 Bh5 31. Qb2 Qg5 32. h4 Qg6 33. Ne2 Bxe2 34. Qxe2 Bxd6 35. c5 Be7 36. Rd7 Bf6 37. Qa2+ Kh8 38. Rxb7 Qg4 39. Qb1 Bxa1 40. Qxa1 Rd8 41.Rb1 Qxh4 42. Qa5 Qe7 43. Qb6 Qd7 44. Bf1 Nf6 45. Be2 Nd5 46. Qa5 Rf8 47. Qd2 Qe7 48. Qd4 f4 49. exf4 Nxf4 50. Rb2 Qg5+ 51. Kf1 Nh3 52. Ke1 Nxf2

[/pgn]

Kojarzenia IV rundy:

1. Havlikova – Rajlich remis

2. Ohme – Klek remis

3. Levoshkina – Osmanodja 0:1

4. Gaponenko – Yiliz-Betul remis

5. Michna – Kachiani-Gersinska 0:1

[pgn height=540 initialHalfmove=1 autoplayMode=none] [Event „Erfurt”] [Date „2012.12.27”] [Round „3”] [White ” Kristyna Havlikova(2310)”] [Black „IM Iweta Rajlich(2410)”] [Result „remis”] [EventDate „2012.12.27”]

1. e4 d5 2. exd5 Qxd5 3. Nc3 Qd6 4. d4 a6 5. Be3 Nf6 6. Be2 Nc6 7. Qd2 Bf5 8.a3 O-O-O 9. Nf3 e5 10. O-O-O exd4 11. Nxd4 Nxd4 12. Qxd4 Qxd4 13. Rxd4 Bd6 14.Bf3 Be5 15. Rxd8+ Rxd8 16. Ne2 Bg4 17. Bxg4+ Nxg4 18. Bc5 Bd6 19. Bxd6 Rxd6 20.f3 Ne3 21. g3 g5 22. b3 Rh6 23. Nc3 f5 24. Nd1 Nxd1 25. Kxd1 g4 26. fxg4 fxg4 27. Ke2 Kd7 28. Ke3 Re6+ 29. Kd3 Rf6 30. Re1 Rd6+ 31. Kc3 Rh6 32. Re2 Kd6 33.a4 b5 34. axb5 axb5 35. Kb4 Rh5 36. c4 bxc4 37. Kxc4 Rc5+ 38. Kd4 Rd5+ 39. Kc4 Rf5 40. Rd2+ Kc6 41. b4 Rf1 42. b5+ Kb6 43. Rd5 Rc1+ 44. Kb4 Rb1+ 45. Kc4 Ka5 46. Rh5 Rb4+ 47. Kc3 Rxb5 48. Rxh7 Rc5+ 49. Kb3 Kb5 50. Rh4 Rg5 51. Rh7 c6 52.Rb7+ Kc5 53. Rb4 Kd5 54. Kc3 c5 55. Rf4 Rh5 56. Rxg4 Rxh2 57. Rg5+ Kc6 58. Rg8 Re2 59. g4 Re3+ 60. Kc4 Re4+ 61. Kd3 Rf4 62. Kc3 Kd6 63. Rg6+ Kd5 64. Rg5+ Kc6 65. Rg8 Rf1 66. g5 Kd5 67. Rd8+ Ke6 68. Re8+ Kf7 69. Re5 Rc1+ 70. Kd2 Rg1 71.Rxc5 Kg6 72. Ke3 Rxg5 73. Rxg5+ Kxg5

[/pgn]

Kojarzenia V rundy

1. Kachiani-Gersinska – Havlikova 1:0

2. Yildiz-Betul – Michna remis

3. Osmanodja – Gaponenko remis

4. Klek – Levushkina remis

5. Rajlich – Ohme 1:0

[pgn height=500 initialHalfmove=1 autoplayMode=none] [Event „Erfurt”] [Date „2012.12.28”] [Round „5”] [White ” IM Iweta Rajlich(2410)”] [Black „Melanie Ohme(2322)”] [Result „1:0”] [EventDate „2012.12.28”]

1. d4 Nf6 2. Bg5 e6 3. Nd2 h6 4. Bh4 d6 5. e4 Nbd7 6. c4 Be7 7. Bd3 c5 8. Ne2 g5 9. Bg3 Nh5 10. Bc2 a6 11. d5 Nxg3 12. Nxg3 Ne5 13. dxe6 fxe6 14. Qh5+ Kd7 15. Qe2 Kc7 16. Nh5 Bd7 17. Nf3 Nxf3+ 18. Qxf3 Rf8 19. Qe2 Bf6 20. Nxf6 Qxf6 21. Rb1 Rf7 22. O-O e5 23. b4 b6 24. Rfd1 h5 25. Rd2 Rh8 26. a4 a5 27. bxa5 bxa5 28. Qd3 Rff8 29. Rbd1 Rh6 30. Qc3 Ra8 31. Rxd6 Qxd6 32. Rxd6 Kxd6 33. Qd2+
Kc7 34. Qd5 Re8 35. Qxc5+ Kb7 36. Qxa5 g4 37. Qd2 Rh7 38. Qb4+ Kc7 39. Qc5+ Kb7 40. Qb4+ Kc7 41. Qa5+ Kb7 42. c5 Rh6 43. Qd2 Rh7 44. Qb4+ Kc8 45. Bd3 Rh6 46.Qa5 Ree6 47. Bc4 Ref6 48. Qa8+ Kc7 49. Qa7+ Kc8 50. a5 Rhg6 51. a6 Bc6 52. Qe7 Rf4 53. Be6+[/pgn]

Kojarzenia VI rundy

1. Havlikova – Ohme

2. Levushkina – Rajlich remis

3. Gaponenko – Klek 1:0

4. Michna – Osmanodja remis

5. Kachiani-Gersinska – Yildiz-Betul remis

[pgn height=480 initialHalfmove=1 autoplayMode=none] [Event „Erfurt”] [Date „2012.12.28”] [Round „6”] [White ” Elena Levushkina(2288)”] [Black „IM Iweta Rajlich(2410)”] [Result „remis”] [EventDate „2012.12.28”]

1. e4 e6 2. d4 c5 3. c3 Nc6 4. Nf3 d5 5. exd5 exd5 6. Bb5 Bd6 7. dxc5 Bxc5 8.O-O Nge7 9. Nbd2 O-O 10. Nb3 Bd6 11. Bd3 h6 12. h3 Bc7 13. Re1 Qd6 14. Bc2 Bf5 15. Be3 Rfe8 16. Bc5 Bxc2 17. Qxc2 Qf6 18. Nbd4 Ng6 19. Qf5 Qxf5 20. Nxf5 b6 21. Bd6 Bxd6 22. Nxd6 Rxe1+ 23. Rxe1 Rd8 24. Nf5 Kf8 25. Rd1 Nf4 26. Kf1 Ne6 27. N3d4 Ncxd4 28. Nxd4 Rc8 29. Nf5 Rd8 30. g3 h5 31. Nd4 g6 32. h4 Rc8 33. Nc2 Rc5 34. Ne3 Nc7 35. Rd3 Ke7 36. Ke2 a5 37. Kd2 Ke6 38. Nc2 Nb5 39. Nd4+ Nxd4 40. Rxd4 Ke5 41. Kd3 Rc7 42. Rf4 f6 43. b3 g5 44. Rd4 Ke6 45. Kd2 Rc8 46. Kd3 Rc7

[/pgn]

Kojarzenia VII rundy

1. Yildiz-Betul – Havlikova remis

2. Osmanodja – Kachiani-Gersinska remis

3. Klek – Michna 0:1

4. Rajlich – Gaponenko remis

5. Ohme – Levushkina 0:1

[pgn height=460 initialHalfmove=1 autoplayMode=none] [Event „Erfurt”] [Date „2012.12.29”] [Round „7”] [White ” IM Iweta Rajlich(2410)”] [Black „Inna Gaponenko(2405)”] [Result „remis”] [EventDate „2012.12.29”]

1. d4 d5 2. Bf4 e6 3. e3 c5 4. c3 Nc6 5. Nf3 Bd6 6. Bg3 Nge7 7. Bd3 Ng6 8. Nbd2 f5 9. Bxd6 Qxd6 10. h4 Bd7 11. h5 Nge7 12. h6 g6 13. Bb5 Rd8 14. Bxc6 Nxc6 15.Qb3 b6 16. Qa3 Ke7 17. dxc5 Qxc5 18. b4 Qd6 19. Rd1 Kf6 20. Qb2 e5 21. g4 Qe6 22. g5+ Kf7 23. Nb3 Rhe8 24. b5 Nb8 25. Nc1 Bc8 26. Nd3 Nd7 27. Rh4 Bb7 28. Ra4 d4 29. Nxd4 exd4 30. cxd4 Qd5 31. Rxa7 Rc8 32. Kd2 Qf3 33. d5 Re7 34. Rxb7 Qxd5 35. Qg7+ Ke6 36. Rxb6+

[/pgn]

Kojarzenia VIII rundy

1. Havlikova – Levushkina 0:1

2. Gaponenko – Ohme remis

3. Michna – Rajlich remis

4. Kachiani-Gersinska – Klek 1:0

5. Yildiz-Betul – Osmanodja remis

[pgn height=490 initialHalfmove=1 autoplayMode=none] [Event „Erfurt”] [Date „2012.12.30”] [Round „8”] [White „Marta Michna(2383) „] [Black „IM Iweta Rajlich(2410)”] [Result „remis”] [EventDate „2012.12.30”]

1. Nf3 c5 2. e3 Nc6 3. d4 e6 4. Nbd2 d5 5. a3 Nf6 6. dxc5 a5 7. Bb5 Bxc5 8. c4 O-O 9. cxd5 Qxd5 10. Qb3 Qxb3 11. Nxb3 Bb6 12. O-O a4 13. Nbd2 Bc7 14. b3 axb3 15. Nxb3 Ne5 16. Nfd4 Ne4 17. Bb2 Bb8 18. Rac1 Bd7 19. Bxd7 Nxd7 20. Nb5 Ndf6 21. Rc2 Ra6 22. Rfc1 Nd6 23. Nxd6 Bxd6 24. Nc5 Raa8 25. Nxb7 Bxa3 26. Bxa3 Rxa3 27. h3 g5 28. g4 Rd3 29. Kg2 Kg7 30. Nc5 Rdd8 31. Nb3 h5 32. gxh5 Nxh5 33. Rc4 Rd5 34. Nd4 Kf6 35. Nf3 Ra8 36. R1c2 Rda5 37. Rg4 Kg6 38. h4 f6 39. Rc6 Ng7 40.hxg5 fxg5 41. Nd4 Kf6 42. Rg3 R8a6 43. Rf3+ Kg6 44. Rf8 Rxc6 45. Nxc6 Rb5 46.Nd4 Rb6 47. Nf3 Rb5

[/pgn]

Kojarzenia IX rundy

1. Osmanodja – Havlikova 1:0

2. Klek – Yildiz-Betul 0:1

3. Rajlich – Kachiani-Gersinska remis

4. Ohme – Michna 1:0

5. Levushkina – Gaponenko remis

[pgn height=460 initialHalfmove=1 autoplayMode=none] [Event „Erfurt”] [Date „2012.12.30”] [Round „9”] [White ” IM Iweta Rajlich(2410)”] [Black „Ketino Kachiani-Gersinska(2366)”] [Result „remis”] [EventDate „2012.12.30”]

1. d4 Nf6 2. c4 g6 3. Nc3 d5 4. cxd5 Nxd5 5. e4 Nxc3 6. bxc3 Bg7 7. Bc4 c5 8.Ne2 cxd4 9. cxd4 Nc6 10. Bb2 O-O 11. O-O Na5 12. Bd5 e6 13. Bb3 Bd7 14. Qd2 Nxb3 15. axb3 Bc6 16. Qe3 Qh4 17. f3 Bb5 18. Rf2 Bxe2 19. Rxe2 Rfd8 20. Rc2 Rac8 21. Rxc8 Rxc8 22. Qd3 a6 23. Rd1 Rd8 24. g3 Qe7 25. f4 h5 26. Kg2 Rc8 27.Rc1 Qd7 28. Rxc8+ Qxc8 29. Kf3 f5 30. exf5 gxf5

[/pgn]

Tabela końcowa

Nr   Nazwisko, Imię FED Elo Klub  Pkt Bgr 
1 IM Kachiani-Gersinska Ketino GER 2366 OSG Baden-Baden 6.5 25.75
2 IM Rajlich Iweta POL 2410 SK Großlehna 5.5 23.75
3 IM Gaponenko Inna UKR 2405 ESV Nickelhütte Aue 5.5 20.75
4 WGM Ohme Melanie GER 2322 Sfr.1891 Friedberg 5.0 23.00
5 WFM Osmanodja Filiz GER 2199 USV TU Dresden 5.0 21.25
6 WGM Yildiz Betul Cemre TUR 2379 SC Bad Königshofen 5.0 21.00
7 WGM Levushkina Elena GER 2288 SC Garching 1980 e.V. 4.0 15.50
8 WGM Michna Marta GER 2383 SK Norderstedt von 1975 4.0 14.25
9   Klek Hanna Marie GER 2239 SC Erlangen 48/88 e.V. 3.0 11.00
10 WIM Havlikova Kristyna CZE 2310 SK Großlehna 1.5 7.75