Indywidualne Mistrzostwa Europy 2015.

14
1036

IME 2015 logo

Ostatnia szansa na zakwalifikowanie się do tegorocznego Pucharu Świata rozegrana zostanie w dniach 24 luty – 8 marca w Jerozolimie. A będą to oczywiście Indywidualne Mistrzostwa Europy, z których 23 zawodników pojedzie do Baku

ime 2015 ramadaFot. Organizatorzy

Z Polaków tylko Radek Wojtaszek ma zagwarantowany start w stolicy Azerbejdżanu, natomiast wszyscy pozostali muszą jeszcze o to prawo walczyć. A podjęli się tego zadania i przy okazji walki o tytuł Mistrza Europy Mateusza Bartel, Grzegorz Gajewski, Robert Kempiński, Darek Świercz, Jan Krzysztof Duda oraz Daniel Sadzikowski.

IME 2015 lista Poalcy

Żaden z naszych zawodników nie jest faworytem, a najwyższy numer startowy ma Gajewski i jest to dopiero pozycja 33. A na czele listy startowej mamy 6 zawodników z rankingiem powyżej 2700 ELO, z których najwyżej sklasyfikowanymi są David Navara oraz Nikita Vitiugov, którzy mają 2735 pkt. Tak więc naszym zawodnikom nie będzie łatwo, szczególnie, że w ostatnim tak silnym turnieju w Katarze nie pokazali za wysokiej formy. Ale od tego czasu minęło już kilka miesięcy i może jednak zobaczymy udane partie w wykonaniu reprezentantów Polski. Jak będzie to się okaże po 11 rundach dokładnie w dniu kobiet.

IME 2015 lista

Pierwsza runda rozegrana zostanie 24 lutego, a dzień przerwy zaplanowany jest aż dwukrotnie – 28 lutego i 7 marca. W całym turnieju rywalizuje 255 zawodników, a zwycięzca oprócz tytułu Mistrza Europy otrzyma 16.000 Euro,. W sumie zawodnicy mają do podziału 120.000 Euro.

Transmisja

Runda I

IME 2015 otwarcieFot. Organizatorzy

Prawie komplet punktów zdobyli nasi reprezentanci, co zresztą nie było zaskoczeniem. Ale to prawie, to stracona połówka Mateusza Bartla, który nie dał rady pokonać białymi reprezentanta Izraela Ariela Erenberga(2278). Niestety nie wiemy jeszcze, jak do tego doszło, bo w tej partii transmisja zaczęła „oszukiwać” na niekorzyść Polaka i szybko została zatrzymana. Zresztą takich niespodzianek było więcej. Swoje partie przegrali ZhigalkoPostny, a remisami zakończyło się wiele pojedynków, w tym takich asów, jak Bacrot, Vallejo, czy Kryvoruchko. Najbardziej spektakularną porażką faworyta była jednak przegrana posiadającego ranking 2559 ELO Victora Mikhalevskiego z posiadającym niższy o 630 pkt ranking 17-letnim Itayem Westreichem. Tak więc pierwsza runda nie była łatwa dla wielu zawodników i pewnie czeka nas więcej niespodzianek w kolejnych pojedynkach.

IME 2015 wyniki Polaków

Runda II

IME 2015 R2Fot. Yoav Nis

Trzy zwycięstwa i trzy remisy uzyskali nasi reprezentanci. Grzesiek Gajewski gładko uporał się z Arturem Koganem od samego początku zwiększając przewagę, którą zamieniła na szybki atak na pozycję czarnego króla. Janek Duda – swoim zwyczajem – podniósł ciśnienie kibicom grając bardzo ostro z rok starszym Daniilem Yuffa, ale to jednak on wykazał się silniejszymi nerwami. Wygrał także Mateusz Bartel, ale o jego partii nic jeszcze nie wiemy, bo nie było jej na transmisji. Robert Kempiński dostał bardzo dobrą pozycję, może nawet na granicy wygranej, z Nijatem Abazovem, ale niestety pogubił się przed kontrolą czasu i potem to on walczył o remis. Darek Świecz przez cała partię z Dannym Raznikovem przeważał, jednak rywal sprytnie się bronił, a w końcówce wieżowej Polak nie znalazł sposobu na zdobycie całego punktu. Najtrudniejszego rywala miał Daniel Sadzikowski, jednak ani przez chwilę Alexander Zubov nie miał okazji do walki o zwycięstwo. Kolejni wysoko notowani zawodnicy tracili dziś punktu. Przegrał Riazantsev(2688), a w wielu partiach padały remisy. Jednak komplet punktów ma wciąż dużo, bo 26 zawodników, w tym dwóch reprezentantów Polski.

IME 2015 wyniki Polaków

Runda III

IME 2015 R3Fot. Yoav Nis

Niestety tylko jedno zwycięstwo odnieśli nasi zawodnicy w czwartkowe popołudnie. Robert Kempiński natychmiast wykorzystał błąd popełniony przez Valeriya Neverova. Janek Duda spotkał się z aktualnym jeszcze Mistrzem Europy Alexandrem Motylevem, ale to jego wyżej notowany przeciwnik postanowił zagrać na remis poprzez stworzenie pozycji kończącej się wiecznym szachem. Także remisem zakończył sie pojedynek Mateusza Bartla z rok starszym od Janka Mikhailem Antipovem. Niestety Darek Świercz połakomił się na skoczka Alexa Rombaldoniego i dostał się pod kończący atak białego hetmana. Daniel Sadzikowski nie odnalazł się w partii z Ivanem Salgado Lopezem i mimo walki do 52 posunięcia musiał uznać się za pokonanego. Niestety Grzegorz Gajewskiprzekombinował” w partii z Yurim Vovkiem i poświęcił jakość myśląc, że doprowadzi pionka do pola przemiany. Okazało się to jednak złudą i nasz arcymistrz także musiał poddać partię. Bez straty punktu została już mała 5-osobowa grupka zawodników: Navara, Korobov, Vovk, Najer i Lupulescu, Z Polaków najlepsi są Kempiński i Duda, którzy mają po 2,5 pkt.

IME 2015 wyniki Polaków

Runda IV 

IME 2015 R4Fot. Chess-news.ru

Po nieudanym dniu z reguły nastaje ten lepszy. I tak się stało w przypadku naszych reprezentantów. W rundzie przed dniem przerwy nasi zawodnicy wygrali 4 partie i zremisowali 2. Najładniejszą partię dnia rozegrał Robert Kempiński, który poświęcił jakość za nie do końca jasną inicjatywę, ale okazało się, że była to właściwa droga do zwycięstwa nad Ogulcanem Kanmazalpem. Grzesiek Gajewski przez cała partię wywierał presję na Gila Popilskiego, co zakończyło się sukcesem dokładnie przed kontrolą. Mateuszowi Bartlowi zajęło sporo czasu przejęcie inicjatywy w pojedynku z Asafem Givonem, jednak był w tym na tyle skuteczny, że również zdobył punkt. Ostatnim zwycięzcą jest Daniel Sadzikowski, który zgodnie z planem pokonał Yurija Bochareva. Janek Duda gładko zremisował czarnymi z dwa lata starszym i wyżej notowanym Daniilem Dubovem, natomiast Darek Świercz nie znalazł sposobu na Richarda Forstera.  Turniej ma już samodzielnego lidera, gdyż tylko Anton Korobov zdołał zdobyć dziś cały punkt. Robert Kempiński z 3,5 pkt jest w 8-osobowej grupie pościgowej. Duda, Gajewski oraz Bartel maja po 3 pkt, Sadzikowski ma 2,5 pkt, a Świercz 2 pkt. W sobotę mamy pierwszy dzień wolny.

IME 2015 wyniki Polaków

Runda V

IME wycieczka PolacyFot. Organizatorzy

Pierwsze starcie „polsko-polskie” mieliśmy okazję obserwować po dniu wolnym, a skojarzonymi byli Janek Duda z Grześkiem Gajewskim. Panowie nie zaplanowali szybkiego remisu i postanowili sprawdzić się w partii hiszpańskiej. Do 31 posunięcia żaden z nich nie uzyskał przewagi i kiedy zaczynało brakować czasu, to przed Jankiem pojawiła się szansa na uzyskanie przewagi. Jednak, mający 3 minuty na 10 posunięć młody arcymistrz, nie zabił skoczkiem na h6, co dawało mu hetmana za skoczka i wieżę. Potem panowie jeszcze zagrali kilka posunięć i zgodzili się na remis w prostej końcówce wieżowej. Bardzo ciekawą i pełną emocji partię zagrał Robert Kempiński z Motylevem. Obaj zawodnicy nie szczędzili sobie ostrej gry, jednak żaden nie zaryzykował gry na wygraną i partia również zakończyła się remisem. Darek Świercz co prawda zdobył figurę z partii z Usmanovem, jednak jego rywal znalazł sposób na zakończenie partii wiecznym szachem. Za to wygrał Mateusz Bartel, który wykorzystał niewielką, wydawało by się, niedokładność Ducarmona w 20 posunięciu i serią posunięć doprowadził do szybkiego zakończenia partii na jego korzyść. Niestety przegrał Daniel Sadzikowski, który dostał się pod kończący atak Mamedova. Mimo remisu Korobova z Navarą, ten pierwszy utrzymał samodzielne prowadzenie w turnieju, gdyż żaden z zawodników z grupy 3,5 pkt na kolejnych 4 stołach nie zdołał wygrać. Dlatego w grupie pościgowej mamy sporą liczbę graczy, a wśród nich Kempińskiego i Bartla. Pół punktu niżej są Duda i Gajewski, natomiast Sadzikowski i Świercz mają po 2,5 pkt.

IME 2015 wyniki Polaków

Runda VI

IME 2015 R6Fot. Yoav Nis

Mateusz Bartel został bohaterem rundy po pokonaniu David Navary. Nasz etatowy reprezentant Polski bardzo sprytnie przejął inicjatywę w pojedynku ze swoim kolegą z Novego Boru, a potem wykorzystał błędy popełnione przez rywala. Równie interesującą partię rozegrał Janek Duda z Alekseyem Dreevem. Najmłodszy Polski arcymistrz, jak jeż czaił się i czekał na błąd rywala, a jak tylko go wypatrzył, to przystąpił do ataku, którego Rosjanin nie był w stanie odeprzeć. Swoje partie wygrali także Darek Świercz oraz Daniel Sadzikowski, ale niestety doczekaliśmy się też porażki, którą poniósł świetnie do tej pory grający Robert Kempiński. Jedyny remis zanotował Grzesiek Gajewski z byłym Mistrzem Świata do lat 20 Alexandrem Ipatovem. Pierwszą partię przegrał dziś Korobov, który nie dał rady Nepomniachtchiemu i w ten sposób na czele tabeli mamy czwórkę zawodników z Mateuszem w składzie. Tuż za nimi w grupie z 4,5 pkt znajduje się Janek Duda. 4 pkt mają Kempiński i Gajewski, a po 3,5 Świercz i SadzikowskiIME 2015 wyniki Polaków

VII runda

IME 2015 R7Fot. Yoav Nis

Całkiem udany dzień, choć nie było łatwo, mają za sobą nasi reprezentanci. Mateusz Bartel szybko oddał inicjatywę Sargissianowi, ale potem znalazł sposób na obronę i jeszcze przed kontrolą czasu podpisał remis. Janek Duda w pojedynku ze Smirinem dostał lekcje hiszpanki. Debiut rozegrał niedokładnie i rywal przejął grę, jednak potem nasz zawodnik zaostrzył grę ofiarą figury i w sumie to jego rywal postanowił „poprosić” o remis. Robert Kempiński, Grzesiek Gajewski oraz Darek Świercz prostymi sposobami ograli swoich rywali i zanotowali zwycięstwa. Daniel Sadzikowski zagrał bardzo ciekawą partię z Kozulem i nawet uzyskał przewagę wieży, jednak rywal tak komplikował grę, że w sumie partia zakończyła się remisem. Jako że czołówce ciężko wygrać, to po kolejnej serii remisów na czele mamy aż 9 zawodników z 5,5 pkt, a za nimi aż 21 z 5 pkt. W tej pierwszej grupie mamy Bartla, a w drugiej Dudę, Gajewskiego i Kempińskiego. Tak więc jeszcze wszystko jest możliwe.

IME 2015 wyniki Polaków

Runda VIII

IME 2015 R8Fot. Yoav Nis

Po dwóch bardzo dobrych rundach przyszła ta gorsza. W środę nasi reprezentanci grali z pierwszą trójka listy startowej i uzyskali z nimi 1 pkt. Mateusz Bartel nie uzyskał nic specjalnie ciekawego w pojedynku z Eljanovem i walczył o remis, który spokojnie uzyskał. Robert Kempiński grał równą partię z Navarą, ale w 28 posunięciu zagrał słabsze posunięcie, a potem podstawił mata. Janek Duda pomylił się w debiucie i nie zdołał obronić końcówki z pionkiem mniej. Darek Świercz długo przeważał w pojedynku z Vitiugovem, jednak jego rywalowi udało się obronić końcówkę wieżową z pionkiem mniej. Daniel Sadzikowski przeważał w partii z Pantsulailą, jednak nie na tyle, aby zdobić coś więcej niż połówkę punktu. Grzesiek Gajewski przekombinował w partii z Iljiushenokiem i po raz kolejny musiał poddać partię. Mimo że rundę zaczynało 9 liderów, to tylko Nepomniachtchi wygrał swoją partię i samodzielnie prowadzi z 6,5 pkt. 6 pkt ma 13 zawodników, a wśród nich Mateusz Bartel.

IME 2015 wyniki Polaków

Runda IX

IME 2015 R9Fot. Yoav Nis

Ciężko gra się wszystkim zawodnikom w końcówce turnieju. Mateusz Bartel postanowił nie sprawdzać czarnymi Motyleva i w 16 posunięciu zaproponował remis. Grzesiek Gajewski został po prostu ograny przez Brkica, który lepiej zrozumiał struktury obrony sycylijskiej, jakie pojawiły się w partii. Wydawało się, że Janek Duda już dobiera się do Gracheva, ale niestety w momencie, kiedy trzeba było wymienić parę wież, postanowił wymienić skoczki i to spowodowało, że to on musiał się bronić. Niestety nie obronił. Robertowi Kempińskiemu przeciwnik podstawił mata w końcówce hetmańskiej, która biegła w stronę nieuchronnego remisu. Darek Świercz wybronił gorszą końcówkę, a Daniel Sadzikowski nie dał się Potkinowi. Navara ograł prowadzącego Napomniachtchiego, Korobov Smirina, a Najer Nisipeanu i to ta trójka zwycięzców prowadzi w tabeli z 7 pkt. Mateusz ma ich 6,5, Kempiński 6, Świercz 5,5.  Duda, GajewskiSadzikowski po 5.

IME 2015 wyniki Polaków

Runda X

IME 2015 R10Fot. Yoav Nis

Przed dniem przerwy nasi zwodnicy zagrali niezła rundę. Mateusz Bartel przyjął gambit hetmański i po ciekawej grze zremisował z Rodshteinem mając dwa zaawansowane pionki zamiast gońca. Robert Kempiński zmierzył się z jednym z członków klubu „2700+” i również zabił czarnymi na c4. Bacrot zagrał agresywnie, ale nasz zawodnik nie przestraszył się i nawet przyjął inicjatywę, dzięki czemu został w końcówce wieżowej z pionkiem więcej. Niestety rywal zabarykadował się w swoim królewski rogu i w partii padł wynik nierozstrzygnięty. Grzesiek Gajewski przez całą partię przeważał stopniowo zwiększając naciski na Barnaure. Doprowadziło to do końcówki z pionkiem więcej, którą nasz reprezentant spokojnie zrealizował. Janek Duda nie zagrał najlepszej partii i był na granicy porażki, jednak jego przeciwnik nie podołał wyzwaniu w skomplikowanej pozycji  i zaczął popełniać błędy, które doprowadziły do matowania skoczkiem i gońcem w wykonaniu naszego juniora. Po kilkunastu posunięciach widać było, że Janek nie ma z tym problemu i Petenyi postanowił się poddać. Daniel Sadzikowski także zabił na c4 i nawet dostał obiecującą pozycję, jednak w końcowej fazie partii przeszedł do defensywy, która doprowadziła go do porażki. Darek Świercz szybko stracił inicjatywę w pojedynku z Nabatym i mimo że nawet ją odzyskał, to niestety potem zaczął podstawiać i również musiał uznać się za pokonanego. Z prowadzącej trójki zawodników swoją partię wygrał Najer i został w ten sposób samodzielnym liderem z 8 pkt. Za nim znajdują się Navara i Khismatullin z 7,5 pkt, a potem 15 zawodników z 7 pkt, a wśród nich Mateusz Bartel. 6,5 pkt ma kolejna grupa 25 graczy z Robertem Kempińskim w składzie. I to spomiędzy nich wyłonimy kwalifikantów na Puchar Świata. Janek Duda i Grzesiek Gajewski mają po 6 pkt, Darek Świercz ma 5,5 pkt, a Daniel Sadzikowski o pół mniej.

IME 2015 wyniki Polaków

Runda XI

IME 2015 R11Fot. Yoav Nis

Często zdarzało się naszym reprezentantom grać o wysoką stawkę w ostatnich rundach, ale równie często nie dawali sobie rady. Tym razem pozytywnie nas zaskoczyli i byliśmy świadkami emocjonującego dnia w wykonaniu naszych arcymistrzów. Bohaterem dnia jest na pewno Mateusz Bartel, który co prawda specjalnie emocji nie dostarczył, ale to dlatego, że jego partia z Nepomniaschtchim bardzo szybko okazała się rozstrzygnięta na korzyść naszego zawodnika. Rywal wpadł w zastawioną pułapkę i potem mógł już tylko przedłużać agonię. Dzięki temu po raz czwarty będziemy mieć okazję zobaczyć medal Mistrzostw Europy na szyi reprezentanta Polski. Do kompletu brakuje medalu drużyny… Także Robert Kempiński odniósł dziś zasłużone zwycięstwo nad Mchedlishvilim i także on dołączy do Radka Wojtaszka i Mateusza w wyprawie do Baku na Puchar Świata. Darek Świercz zakończył swój nie do końca udany start gładkim zwycięstwem nad Kjartanssonem. Janek Duda spotkał się z Saricem, z którym miał pewne rachunki do wyrównania. Obaj zawodnicy postanowili zakończyć zawody ostra i długą partią, w której nasz reprezentant przejął inicjatywę przed pierwszą kontrolą, jednak rywal nie pozwolił mu na zainkasowanie całego punktu mimo figury więcej w końcówce. Niestety zabrakło choć jednego pionka… Grzesiek Gajewski całą partię bronił gorszej pozycji i męczył się do 98 posunięcia, kiedy to Iordachescu uznał, że jednak nie da się Polaka przebić i partia zakończyła się remisem. Także Daniel Sadzikowski zakończył turniej remisem z Kudischwitschem. Zawody wygrał Najer, który w wygranej pozycji zaproponował remis Khismatullinowi i zakończył je z 8,5 pkt. Srebro przypadło Navarze, a brąz Mateuszowi, który miał lepszą punktację pomocniczą od Rosjanina – wszyscy zdobyli po 8 pkt. Robert Kempiński zdobył ich 7,5 i zajął 15 lokatę, Janke Duda z 6,5 pkt jest 47. Tyle samo zdobyli Grzesiek Gajewski(59) oraz Darek Świercz(76). Daniel Sadzikowski zdobył 5,5 pkt i został sklasyfikowany na 122 miejscu.

IME 2015 wyniki Polaków

Podsumowanie startu Polaków.

W porównaniu do turnieju w Katarze nastąpiła bardzo duża zmiana na korzyść naszych reprezentantów. Tym razem nie dość, że grali dobrze i z silnymi rywalami, to jeszcze udało im się wygrywać te starcia.IME 2015 wyniki Polaków2

Mateusz Bartel przyzwyczaił nas do dużych zmian formy, ale tym razem trafił idealnie i zagrał naprawdę świetny turniej. Rozstawiony z numerem 39 Polak rozpoczął turniej od niespodziewanego remisu, ale jako jedyny grał równo „ciułając plusy„. Zwycięstwo z „Nepo„,brązowy medal, 17 pkt zdobytych oraz awans do Pucharu Świata są nagrodą za świetny występ. Nie zapominając też o niezłej kasie…

IME 2015 Bartel

Robert Kempiński ostatnio gra najrówniej ze wszystkich naszych reprezentantów(nie licząc oczywiście Radka Wojtaszka). Mimo dwóch porażek wykazał się walecznością wygrywając aż 6 partii. 15 miejsce i awans do Pucharu Świata zawdzięcza dobremu startowi i udanej końcówce. Zdobył kolejne 11oczek„, ale też dał sygnał, że jest poważnym kandydatem do medalu na Mistrzostwach Polski oraz może być silnym punktem w reprezentacji Polski na DME.

IME 2015 Kempinski

Janek Duda rozegrał najsilniejszy turniej ze wszystkich naszych zawodników. Niestety, mimo bardzo dobrego występu, był to turniej niewykorzystanych szans. Przy takiej grze, jaką zaprezentował w pierwszych siedmiu partiach nie było powodu, aby nie dołączył do Mateusza i Roberta. Niestety dwa nieudane posunięcia (12…Gd7 z Rodshteinem oraz 46.Sf6( i potem  49.He5) z Grachevem) zabrały mu cała radość ze startu w tym turnieju. Mimo to jakościowo zobaczyliśmy dalszy postęp w rozwoju, a ranking zwiększy się Jankowi o kolejne 9 pkt. Gdyby tylko zapanował nad swoimi emocjami, to pewni we wrześniu jechałby do Baku, a tak zagra w Mistrzostwach Świata do lat 20, gdzie będzie faworytem pod nieobecność Yi Wei. Dodatkowo Janek otrzymał nagrodę „Best Youth Player” dla najlepszego juniora IME.

IME 2015 Duda

Grzesiek Gajewski po VII rundach wydawał się „mocnym” kandydatem do wysokiej pozycji, jednak – podobnie jak Duda – słabiej zagrał dwie następne rundy, co spowodowało, że odpadł z rywalizacji tak o medal, jak i awans do Pucharu Świata. Niestety kosztowało go to także 6 pkt na ELO.

IME 2015 Gajewski

Darek Świercz jest w ciągłym kryzysie, który także zobaczyliśmy w tych zawodach. Mimo dużej wiedzy i rozumienia szachów ciężko jest mu wygrywać nawet z dużo słabszymi rywalami. W turnieju zagrał z jednym zawodnikiem powyżej 2600 ELO i tylko dwoma powyżej 2500, a cały start kosztował go prawie 10 pkt rankingowych. Mimo to jego partia z Vitiugovem pokazuje, że potencjał w Darku jest duży.

IME 2015 Swiercz

Daniel Sadzikowski przyjechał po naukę i takową dostał. Zagrał niezły turniej, ale zbyt duża liczba porażek spowodowała, że nie był w stanie powalczyć o normę arcymistrzowską, która była bliska w Moskwie i zapowiadała niezły start. Symboliczny zysk rankingowy pokazuje, że przed Danielem jeszcze sporo pracy.

IME 2015 Sadzikowski

Biorąc pod uwagę potencjalną reprezentację Polski, to jasne jest, że I szachownica należy się Radkowi Wojtaszkowi, ale jak powinny być ustawione pozostałe i kto powinien być w kadrze – to sprawa otwarta. W obecnej sytuacji naszego superarcymistrza zapewne uzupełniliby Bartel, Duda, Kempiński i Gajewski, ale za dwa tygodnie rozpoczną się Lotto Mistrzostwa Polski i może zobaczymy inną odsłonę tak Darka Świercza, jak i Bartosza Soćko, który ostatnio wygrywa. Ciekawe też, jak zagra Aleksander Miśta, który słabo wypadł w Cappella La Grande.

Tak, czy inaczej – zawody możemy uznać za udane, ale też ciekawe w wykonaniu naszych zawodników i liczymy, że trend rozpoczęty w grudniu we Wrocławiu zostanie podtrzymany.

Wyniki końcowe(czołówka).

IME 2015 wynikiSzczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

14 KOMENTARZE

 1. Nieobecność Wojtaszka na tym turnieju jest oczywista, ale co się dzieje z naszym zawodnikiem: nie grał w Budeslidze, nie zagra w MP. Czy ktoś z Państwa ma informacje o planach (turniejowych – oczywiście) Pana Radosława ?

 2. ” Jeśli chodzi o moje plany, to teraz zamierzam odpocząć. Cały poprzedni rok grałem i trenowałem praktycznie bez większego odpoczynku. Miał być w grudniu, a potem w styczniu, ale nie mogłem pozwolić sobie na odrzucenie zaproszeń , najpierw na Mind Games w Chinach, teraz do Tata Steel. Teraz po Wijk jestem wyczerpany fizycznie i trochę wypalony psychicznie. Potrzebuję kilku dni, żeby dojść do siebie. W najbliższym czasie nie będę grał za dużo, następny turniej planuję dopiero na początek maja – Liga Rosyjska. Na ten rok najważniejszymi startami dla mnie będą Puchar Świata w Baku i potem Drużynowe Mistrzostwa Europy. Do tego czasu skupię się na treningu, przede wszystkim na sprawach, które zaobserwowałem w Wijk.”

 3. Witam , no to mamy skojarzonych dwóch Polaków ze sobą w 5 rundzie , będzie ciekawie. Ja tam kibicuję młodszemu czyli Jankowi. Trzymam oczywiście kciuki za wszystkich do końca mistrzostw.

 4. Gratulacje dla Bartla za zwycięstwo nad Navarą. Miło było oglądać jego pełną dominację czarnymi nad turniejową jedynką. Równie przyjemnie oglądało się wywiad/analizę z Bartlem na live broadcascie, – caście, -casie… e tam, w transmisji na żywo po partii.

  • To po prostu transmisja na żywo ! Po co zangielszczać nasz język (już „transmisja” jest zapożyczeniem, chociaż z dawna przyjętym). A Bartel, gdy mu idzie, jest jak ruski T-95, który – według Putina – można kupić w każdym przydrożnym magazynie.

 5. Brawa dla Polaków za 6 i 7 rundę , oby tak dalej. W czołówce zrobiło się bardzo ciasno a w 8-ej rundzie tym razem Robert Kempiński trafił na Navarę. Poprosimy o powtórkę z rozrywki , bo jak pokazał Mateusz Bartel można ograć Czecha grając czarnymi. Powodzenia dla wszystkich, ja wierzę w sukces. Trzymaj się Janek!!!

 6. Wreszcie Polacy dobrze grają w ważnych zawodach. Ale teraz przed nimi 4 rundy, które zadecydują o końcowym wyniku. Bartel znowu jest rozkręcony, więc może uda mu się powalczyć o medal.

 7. Niestety klęska Polaków w 8-ej rundzie o której trzeba szybko zapomnieć , za dużo błędów , ale miejmy nadzieję , że następne trzy ostatnie rundy zagrają lepiej. Brawa dla Mateusza za remis.

 8. Bartel już chyba zrezygnował z walki o medal i zadowolił się Pucharem Świata. Zobaczymy, czy ta strategia się sprawdzi.

 9. Brawo!!! Mateusz Bartel zajął w pięknym stylu wysokie 3 miejsce. Brawa dla pozostałych Polaków za emocje.

Comments are closed.