MOKATE Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet – VIII Runda

0
1780
Anna Warakomska podczas IMPK
Po dwóch wygranych z rzędu Ania Warakomska włącza się do gry o medal! /fot. Marek Skrzypczak

Walka o medale zrobiła się bardzo zacięta. Anna Warakomska namieszała w czołówce swoją wygraną z Joanną Majdan i żadna z Pań nie może być pewna zdobycia medalu, oprócz Iwety Rajlich (zapewnione co najmniej srebro).

Klaudia Kulon – Jolanta Zawadzka 0-1

Klaudia bardzo szybko dała się zdominować i choć wyglądało na to, że jej pozycja się trzyma, to było zupełnie inaczej. Jola szybko rozwinęła zabójczą inicjatywę i już po 30 posunięciach totalnie rozbita rywalka zdecydowała się poddać partię.

Kulon-Zawadzka IMPK
Białe słabo rozegrały debiut i już od pierwszych posunięć naraziły się na atak

Alicja Śliwicka – Katarzyna Dwilewicz 0-1

Pojedynek między dwiema najmłodszymi zawodniczkami stał na wysokim strategicznym poziomie. W końcówce powstałej z wariantu smoczego Obrony Sycylijskiej lepiej odnalazła się Kasia, która miała już doświadczenie w tym wariancie na tych Mistrzostwach (partia z V rundy z Moniką Soćko). Wykazała się sprytem do samego końca – jak zagralibyście w pozycji na diagramie?

Śliwicka-Dwilewicz IMPK
Białe wzięły właśnie świeżo dorobionego hetmana. Czym zbić wieżę, aby wygrać?

Monika Soćko – Iweta Rajlich 1/2-1/2

Zdecydowanie najważniejsza partia tegorocznych Mistrzostw. Monika szukała całego punktu, a Iwetę w pełni zadowalał remis. Debiut poszedł bardziej po myśli czarnych, ponieważ powstała zamknięta pozycja. Białe, chcąc wygrać, narobiły sobie słabości i mówiąc szczerze mogą się cieszyć z remisu – ich figury ze sobą nie współgrały i ciężko byłoby im kontynuować grę.

Soćko-Rajlich IMPK
W tej pozycji Monika przystała na propozycję remisu Iwety, bo nie jest w stanie w żaden sposób zaostrzyć gry

Karina Szczepkowska – Anna Kubicka 1/2-1/2

Poprawnie rozegrana partia z obu stron. Liczne wymiany w debiucie pozostawiły białym pionka więcej, ale także rozbity łańcuch pionowy. Dzięki temu Ania nie musiała się martwić o wynik pojedynku i bez problemu zdobyła pół punktu w później powstałej wieżówce.

Szczepkowska-Kubicka IMPK
Pionek więcej nie gwarantuje białym swobodnej gry

Anna Warakomska – Joanna Majdan 1-0

Druga najważniejsza partia przedostatniej rundy, która wniosła wiele chaosu do tabeli. Grająca białymi Ania w pięknym stylu rozprawiła się z Asią, głównie dzięki bardzo dobremu przygotowaniu. W krytycznym momencie pojedynku doliczyła wariant do końca i zdobyła materiał – czy widzicie, co odpowiedzieć na nadchodzący ruch czarnych?

Warakomska-Majdan IMPK
W tej pozycji czarne zbiły pionka: …Sxe5. Jak białe mogą to wykorzystać?

Po remisie w najważniejszej partii tych Mistrzostw, Rajlich ma duży komfort gry w ostatniej rundzie. Podejmie białymi przedostatnią Kulon i remis wystarczy jej do zdobycia tytułu. Bardziej zacięta jest rywalizacja o pozostałe miejsca na podium – dwa medale zdobędą któreś z tych zawodniczek: Soćko, Majdan, Warakomska, Zawadzka, Szczepkowska. Szczegółowe wyniki tutaj.

Wyniki VIII rundy IMPK
źródło: FB IMP w szachach

KK