MOKATE Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet – VII Runda

0
1578
Karina Szczepkowska i Monika Soćko podczas IMPK
Zdjęcie uchwycone przez PS Fotografia

Kilka rund temu, gdy myśleliśmy tylko o Iwecie Rajlich i Monice Soćko jako faworytkach do złota, byliśmy w błędzie. Do walki odważnie włącza się Joanna Majdan i to ona będzie mieć teoretycznie najłatwiejszą końcówkę.

Katarzyna Dwilewicz – Anna Warakomska 0-1

Po wybraniu Obrony Caro-Kann przez Anię zobaczyliśmy spokojną i zamkniętą partię, która dopiero z czasem zaczęła się zaostrzać. W takiej sytuacji lepiej odnalazły się czarne, które wtrąconym ruchem widocznym na diagramie zapewniły sobie decydujący atak.

Dwilewicz-Warakomska IMPK
Czarne nie przejmują się własnym skoczkiem i marszem pionka 'e’ wygrywają partię

Joanna Majdan – Klaudia Kulon 1-0

Pojedynek derbowy zakończył się zwycięstwem Asi. Derbowy dlatego, że obie Panie swoje szachowe kariery rozpoczynały w Koszalinie i stamtąd „wypłynęły na szerokie wody”. Klaudia już po debiucie nie stanęła najlepiej, a późniejszą serią niedokładności uwikłała się w wiele problemów, które jej przeciwniczka skrzętnie wykorzystała. Asia wskakuje więc na drugie miejsce i ma duże szanse na medal.

Majdan-Kulon IMPK
Kulminacyjny moment dominacji białych, dzięki której zdobywają materiał

Iweta Rajlich – Anna Kubicka 1/2-1/2

Patrząc na tabelę można stwierdzić, że Iweta niespodziewanie straciła pół punktu. Patrząc na przebieg partii może być wdzięczna, że te pół punktu wybroniła. Ania nie miała problemów z wyrównaniem i zapewne żałuje, że nie wykorzystała swoich szans, które pojawiły się w końcówce ciężkofigurowej.

Rajlich-Śliwicka IMPK
Mimo pionka mniej białe są w stanie uratować tę końcówkę

Alicja Śliwicka – Karina Szczepkowska 1/2-1/2

Kolejna partia, w której młodsza zawodniczka dyktowała warunki gry. Po standardowym otwarciu Alicja zdobyła pionka w końcówce, a inicjatywa Kariny okazała się niewystarczająca. Mimo tego, białe nie były w stanie znaleźć drogi do zwycięstwa w poniższej pozycji. Ciężko wskazać konkretną ideę zapewniającą wygraną…

Śliwicka-Szczepkowska IMPK
Mimo pionka więcej i przewagi czasowej Alicja nie była w stanie sforsować twierdzy czarnych

Jolanta Zawadzka – Monika Soćko 1-0

Najciekawsza partia dnia pomiędzy dwoma odwiecznymi rywalkami. Grę Joli można określić jako prawdziwy rollercoaster – potrafiła przegrać z Kasią Dwilewicz i Anną Kubicką, a wygrała w ładnym stylu z Kariną Szczepkowską i teraz z Moniką Soćko. Czarne nie miały wiele do powiedzenia w tej partii, ponieważ już od początku były stłamszone przez atak białych.

Zawadzka-Soćko IMPK
Jola zdecydowała się na taktyczne uderzenie, które później zdecydowało o jej wygranej. Jaki ruch wykonała?

Sytuacja w tabeli zaostrza się z rundy na rundę. Iweta Rajlich może już być prawie pewna medalu, ale Monika Soćko i Joanna Majdan zrobią wszystko, aby nie był on złotego koloru. Ósma runda to pojedynek właśnie Soćko-Rajlich – jaki wynik przewidujecie?

Wyniki VII rundy IMPK
źródło: FB IMP w szachach

KK