MOKATE Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet – VI Runda

0
1801
Joanna Majdan podczas VI rundy IMPK
Po trzech remisach z rzędu Asia obudziła się w najmniej spodziewanym momencie

Szósta runda przyniosła wiele niespodziewanego. Monika Soćko przegrała białymi, co wykorzystała Iweta Rajlich i wskoczyła na fotel liderki. W środku tabeli mamy ogromny ścisk i nie sposób przewidzieć, co zobaczymy w kolejnych rundach.

Anna Kubicka – Jolanta Zawadzka 1-0

Kolejna niespodziewana porażka obrończyni tytułu stała się faktem. Partia była bardzo ciekawa, mimo pozornie zablokowanego charakteru. Podobnie jak w przypadku porażki z Kasią Dwilewicz, Jola chciała wygrać chyba zbyt szybko i to się na niej zemściło. Jutro bardzo ważna partia z Moniką Soćko, która przedłuży lub zabierze jej szanse na medal.

Kubicka-Zawadzka IMPK
Jola popełniła tutaj duży bład, jak Ania go wykorzystała?

Klaudia Kulon – Katarzyna Dwilewicz 1/2-1/2

W tej partii obie Panie miały swoje szanse, choć ostatecznie skończyło się podziałem punktu. Sytuacja materialna na szachownicy zmieniała się dość szybko i mimo pionka przewagi, którego udało się utrzymać Klaudii pozycja nie pozwalała na próby gry na wygraną.

Kulon-Dwilewicz IMPK
Słaba pozycja białego króla uniemożliwia realizację pionka przewagi

Monika Soćko – Joanna Majdan 0-1

Spora niespodzianka, ale nie jest to wynik, którego nikt nie obstawiał. Nawet w grze Moniki przychodzą gorsze dni, a takie zawodniczki jak Asia potrafią to wykorzystać. Dziś od początku partii złapała inicjatywę i nie oddała jej do samego końca. Zwycięstwo w pełni zasłużone, które namieszało trochę w czołówce. Asia zdecydowanie potwierdziła swoje aspiracje do zdobycia medalu.

Soćko-Majdan IMPK
Czarne mają jakość mniej, ale ich pozycja jest wygrana

Karina Szczepkowska – Iweta Rajlich 0-1

Najważniejszy pojedynek dnia, który mógł wiele zmienić w tabeli. Tak się jednak nie stało, ponieważ już w początkowej fazie partii Karina popełniła spory błąd, który widać na diagramie. Iweta mogła spokojnie realizować przewagę i dzięki drugiej wygranej z rzędu z wymagającą rywalką wskoczyła na fotel liderki. Karina spadła na czwarte miejsce i będzie musiała powalczyć o powrót na podium.

Szczepkowska-Rajlich IMPK
Idea g2-g4 wygląda dobrze – jednak czy Karina policzyła dokładnie wariant?

Anna Warakomska – Alicja Śliwicka 1/2-1/2

Mimo że nie była to partia na szczycie, to zawodniczki zadbały o widowiskowość swojego pojedynku. Wiele w tym kierunku robiła szczególnie Ala, która wybrała ostry debiut i potem nie zwalniała tempa. Partia obfitowała w niedokładności, ale bez nich nie byłoby tylu emocji. Przed obiema zawodniczkami wymagająca końcówka turnieju.

Warakomska-Śliwicka IMPK
Alicja zagrała bardzo odważną, bezkompromisową partię – takie chcemy oglądać!

Szykują się bardzo emocjonujące trzy ostatnie rundy. O złoty medal będzie walczyć zapewne trójka Rajlich-Soćko-Majdan, a o podium… nawet dziewiąta Klaudia Kulon, która traci do trzeciego miejsca tylko jeden punkt! Wyniki tutaj.

Wyniki Vi rundy IMPK
źródło: FB IMP w szachach

KK