MOKATE Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet – III Runda

0
1323
Karina Szczepkowska podczas III rundy IMPK
Karina odniosła dziś bardzo ważne i pewne zwycięstwo czarnymi /fot. Marek Skrzypczak

W trzeciej rundzie zobaczyliśmy tylko jeden remis, przez co przetasowania w stawce wciąż są duże. Na tą chwilę mamy trzy współliderki – Monikę Soćko, Karinę Szczepkowską i Iwetę Rajlich, które zdobyły po 2,5 punktu.

Katarzyna Dwilewicz – Iweta Rajlich 0-1

Debiutująca Kasia nie wykorzystała swoich szans na kolejne sensacyjne zwycięstwo. Partia miała wyrównany przebieg, ale młodsza zawodniczka miała szanse na przeprowadzenie dwóch uderzeń taktycznych – to prostsze i efektywniejsze widać na diagramie. Niestety, nie znalazła żadnej z tych kontynuacji i później pod presją czasu grała niedokładnie, co wystarczyło doświadczonej rywalce do zwycięstwa.

Dwilewicz-Rajlich IMPK
Obie zawodniczki przeoczyły tutaj szanse białych. Jakim uderzeniem zdobyć przewagę?

Klaudia Kulon – Karina Szczepkowska 0-1

Pojedynek dwóch dobrych koleżanek zapowiadał się bardzo emocjonująco. Klaudia wybrała niestandardowy debiut i szybko rzuciła się na Karinę, ale inicjatywa bardzo szybko zniknęła. Czarne zostały z pionem więcej i nie miały problemów z realizacją takiej przewagi. Po dwóch porażkach z silnymi rywalkami nadszedł czas na powrót do zwyciężania dla Klaudii, jeśli chce włączyć się do walki o podium.

Kulon-Szczepkowska IMPK
Ciekawa idea zagrana przez Klaudię niestety nie przyniosła dobrych skutków

Joanna Majdan – Jolanta Zawadzka 1/2-1/2

Po zobaczeniu Obrony Sycylijskiej kibice mieli z pewnością apetyty na ostrą partię, ale stało się zupełnie odwrotnie – zawodniczki bardzo szybko wymieniły figury i poniższa pozycja powstała po kilkunastu posunięciach. Nic wielkiego się już nie wydarzyło i Asia z Jolą podzieliły się punktem.

Majdan-Zawadzka IMPK
Po 17 posunięciach większość figur była już wymieniona i remis był kwestią czasu

Alicja Śliwicka – Anna Kubicka 1-0

W momencie, gdy partia zmierzała ku uspokojeniu po burzliwym początku, Ania popełniła duży błąd, po którym straciła jakość i nie była już w stanie odwrócić losów pojedynku. Jest to jej trzecia porażka w trzeciej partii, będzie musiała odnaleźć pewność siebie. Alicja za to cieszy się z podarowanego punktu i w lepszym humorze będzie walczyć jutro z Moniką Soćko.

Śliwicka-Kubicka IMPK
Czarne popełniły duży błąd robiąc roszadę – jak go wykorzystać?

Anna Warakomska – Monika Soćko 0-1

Jeden z najciekawiej zapowiadających się pojedynków nie zawiódł. Oglądaliśmy ciekawą grę figurową i patrząc po przebiegu gry ciężko było wskazać faworytkę. Niestety, jeden błąd Ani zdecydował o wyniku partii i to Monika zainkasowała cały punkt. Dołożyła tym samym kolejną ważną cegiełkę do walki o najwyższe cele i jutro będzie walczyć białymi o następne zwycięstwo.

Warakomska-Soćko IMPK
Białe wieże przestały się bronić po ruchu We2. Czy czarne mogą to wykorzystać?

Trzecia runda obfitowała w różne motywy taktyczne, które jednym przyniosły zgubę, a innym „darmowe” punkty. Jutrzejsza runda zapowiada się równie ciekawie, zapraszamy do kibicowania! 🙂

Wyniki III rundy IMPK
źródło: Chess24

KK