IME w Legnicy – Moiseenko wygrywa, Duda arcymistrzem.

0
490

Takiej imprezy dawno w Polsce nie było. Co prawda już w 2005 roku Polska organizowała Mistrzostwa Europy w Zegrzu, ale takiego składu wtedy nie zobaczyliśmy.

Fot. Organizatorzy

Najważniejsza impreza w EuropieIndywidualne Mistrzostwa Europy – zaczynają się 5 maja w Legnicy i potrwają do 16 maja, a i tym razem organizatorem jest Polonia, tyle że Wrocław. Codziennie będziemy mieć okazję zobaczyć w akcji 285 zawodników, z czego aż 147 osób z tytułem arcymistrza bądź arcymistrzyni. Polaków zobaczymy aż 42, z czego całą kadrę narodową, za wyjątkiem Darka Świercza zdającego maturę, oraz naszą „eksportową” trójkę juniorów, czyli Draguna, Dudę, Drozdowskiego. Panie reprezentowane są przez Jolę Zawadzką, Martę Przeździecką, Joannę Worek oraz Annę Iwanow. Szkoda, że inne kadrowiczki nie spróbowały rywalizacji z panami.

W Legnicy zobaczymy aż 12 zawodników z Klubu „2700+” z obrońcą tytułu Dymitrem Jakovenko(2731) na czele, z 79 numerem zagra zawodnik z rankingiem 2600(Bartek Macieja) – to świadczy o poziomie tych zawodów, który był niedostępny w naszym kraju. Nasz Radek Wojtaszek rozstawiony jest z nr. 10,  ale apetyt ma na pewno na miejsce w czołówce.

Poza walką o tytuł zawodnicy walczą dodatkowo o 23 miejsca w Pucharze Świata. To jest wielka szansa dla naszych reprezentantów, aby przed własną publicznością zakwalifikować się to tej imprezy. A przy okazji partycypować w rekordowym, jak na Polskę, 100.000 Euro.

Na pewno liczymy na walkę o medal Radka, który już ma w swoim dorobku srebro tej imprezy zdobyte w 2011 roku w Aix-Les-Bains. Także spodziewamy się dobrej gry od medalistów ENEA Mistrzostw PolskiBartosza Soćko, Grzegorza Gajewskiego oraz Mateusza Bartla. Co najmniej jeden z nich powinien zakwalifikować się do .  A na niespodzianki liczymy ze strony juniorów, którzy nie mają nic do stracenia i jest to ich pierwsza okazja na spotkanie się z takiej klasy przeciwnikami.

Już w I rundzie dojdzie do szlagierowego pojedynku. Na I szachownicy białym kolorem zagra JK Duda z nikim innym tylko obrońcą tytułu Mistrza Europy Dimitrem Jakovenką(2731). Nic tylko poprosimy o powtórkę z I rundy ENEA MP, kiedy to też na I szachownicy Jasiek sprawił niespodziankę i pokonał „jedynkę: turniejową. Radek Wojtaszek zagra z Valerym Neverovem(2489). Marcel Kanarek także ma dziś wymagającego rywala, jakim jest Boris Grachev(2687), tak jak i Kacper Drozdowski, który spotka się z Aleksym Dreevem(2654), który niedawno zremisował z Wojtaszkiem na Lidze Rosyjskiej. Pozostali kadrowicze są rozstawieni i życzymy im udanego startu w turnieju.

Szczegółowe kojarzenia dostępne są TU!