Grudniowa lista rankingowa

0
426

Jak co miesiąc FIDE opublikowała kolejną – grudniową – listę rankingową. Cały czas prowadzi na niej Magnus Carlsen, który właśnie szykuje się do ataku na rekord Kasparova, który zamierza pobić w rozpoczynającym się dziś turnieju London Classic. Oprócz niego tylko Levon Aronian przekroczył jeszcze magiczną liczbę „2800„.  Na 21 miejscu znajduje się „naszRadek Wojtaszek, który ma nadzieję w grudniu trochę podskoczyć i zrobić „podejście” do pierwszej 15, czyli grupy zawodników naprawdę liczących się na świecie.

Kobiecą listę otwiera od wielu już lat Judith Polgar, a za nią tęż niewiele się zmienia. Warto zauważyć, że w pierwszej dziesiątce nie ma finalistek kończących się właśnie Mistrzostw Świata Kobiet. Na 21 miejscu wśród juniorek do lat 20 znajduje się Klaudia Kulon.

Na polskiej liście specjalnych przetasowań nie ma. Ciągle prowadzi niezagrożony Radek Wojtaszek, przed Grześkiem Gajewskim oraz Bartoszem Soćko i Mateuszem Bartlem. Za nimi mamy trenera kadry Michała Krasenkowa. Kolejny za to rekord rankingowy pobił Darek Świercz, po zdobyciu tytułu Mistrza Świata do lat 18 i zajmuje historyczną 6 pozycję. Na światowej liście juniorów do lat 20 jest 10, a do lat 18 zajmuje 4 pozycję. W klubie „2600+” mamy jeszcze Kamila Mitonia, Bartka Macieję(bez turnieju w Meksyku) oraz Marcina Dziubę.

Wśród juniorów prowadzi Jasiu Duda przed Kamilem Dragunem i Danielem Sadzikowskim, a po raz pierwszy „pasowany na szachistę(przekroczył 2400)” został świetnie spisujący się w tym roku Kacper Drozdowski.

U pań niewiele się zmieniło. Ciągle na prowadzeniu Monika Soćko, choć z mało interesującym rankingiem. Za nią Iweta Rajlich i to koniec zawodniczek z klubu „2400+„. Klub ten zapewne powiększy się w styczniu, gdyż Joli Zawadzkiej nie policzono jeszcze udanego występu w Legnicy. Najlepsze juniorki ciągle nie mogą przebić się przez 2200, co niestety nie rokuje za dobrze.