Grand Prix FIDE Sharjah.

2
907

Sharyah 2017 logo

W dniach 18-28 lutego rozegrany zostanie pierwszy turniej Grand Prix FIDE. Gospodarzem będzie miasto ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sharjah. Tegoroczna edycja ma inny format, niż do tej pory, bo rozegrana zostanie w formie turnieju szwajcarskiego na dystansie 9 rund, a udział bierze 18 zawodników.

Sharyah 2017 logo2

Najwyżej rozstawionym zawodnikiem jest reprezentant Francji Maxime Vachier Lagrave(2796), a oprócz niego zagrają:

Sharjah 2017 zawodnicy 1

Sharjah 2017 zawodnicy 2

Sharjah 2017 zawodnicy 3Zawody organizowane są przez AGON i aby je oglądać trzeba wykupić abonament w wysokości 10$. I runda rozegrana 18 lutego, a dzień wolny zaplanowany jest na 23 lutego.

Transmisja

Runda I

W inauguracyjnej rundzie zwycięstwami zakończyły się tylko 3 partie. Szczęśliwcami okazali się MVL(pokonał Li), Rapport(wygrał z Dingiem) oraz Adams(po zwycięstwie nad Salemem). W swoim debiucie remis uzyskała Hou.

Runda II

Drugą partię wygrał MVL(tym razem z Rapportem) i został samodzielnym liderem w turnieju. Oprócz niego zwycięstwa odnieśli Ding oraz Mamedyarov.

Runda III

Tylko jedna partia zakończyła się innym wynikiem, niż remis. Był to pojedynek Nakamury z Rapportem, który wygrał reprezentant złotej drużyny olimpijskiej USA. Pojedynek „na szczycieMVL z Mamedyarovem zakończył się remisem, który pozwala dalej samodzielnie prowadzić francuzowi.

Runda IV

Wygrywając z Adamsem Mamedyarov dogonił MVL-a i razem prowadzą w tabeli. Oprócz Azera swoją partię wygrał też Li, który okazał się lepszy od Tomashevskiego. Pozostałe pojedynki zakończyły się wynikami remisowymi.

Runda V

Ciężko jest wygrywać w tych zawodach. W kolejnej rundzie udało się to tylko trójce zawodników – Grischukowi, Adamsowi oraz Jakovence. Tak więc na czele nadal MVL z Mamedyarovem, ale tuż za nimi jest czwórka zawodników z połówką mniej.

Runda VI

Po dniu przerwy dalej zalewa nas fala remisów. Zwycięstwem zakończyli swoje pojedynki tylko Nepomniachtchi i Rapport, którzy pokonali odpowiednio Li oraz Riazantseva. Tak więc dalej prowadzą MVL oraz Mamedyarov z 4 pkt, a pół punktu mniej ma pięciu zawodników.

Runda VII

Remisów ciąg dalszy. Wyłamali sie z  nich Li, wygrywając z Eljanovem oraz – ku uciesze gospodarzy – Salem, który okazał się lepszy od Razianceva. W tabeli zachowano status quo, czyli prowadzą MVL i Mamedyarov.

Runda VIII

Wreszcie coś się zadziało. Co prawda ciągle mamy większość remisów, ale przynajmniej w czołówce coś się zmieniło. Niestety kosztem Mamedyarova, który przegrał z Grischukiem. Odegrał się za porażkę w poprzedniej rundzie Eljanov, pokonując Hammera. W tabeli prowadzic MVL, do którego dołączył Grischuk.

Runda IX 

Zwycięstwo Mamedyarova nad Hou pozwoliło mu dogonić Grischuka i MVL-a, którzy w bezpośrednim pojedynku bardzo szybko doprowadzili do remisu. W ten sposób zwycięzcą został Rosjanin, który miał najlepszą punktację pomocniczą. Wyjątkowo nudne zawody pokazały po raz kolejny, że należy pomyśleć o innym sposobie wyłanianiu zwycięzców, który będzie preferował zawodników walecznych. Debiut jedynej kobiety w tym towarzystwie można uznać za przyzwoity, ale i ona dostosowała się do pokojowego tonu gry. In minus pokazał się Aronian, którego praktycznie nie było widać.

Wyniki końcowe

Oficjalna strona zawodów.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.