Grand Chess Tour Côte D’Ivoire 2019

0
1274
GCT Côte D’Ivoire 2019 Rapid & Blitz

W dniach 8-12 maja grono superarcymistrzów zawitało do Wybrzeża Kości Słoniowej, aby rywalizować w ramach Grand Chess Tour. Był to pierwszy turniej z tej serii, rozgrywany w formacie szachów szybkich i błyskawicznych. Łącznie w kalendarzu jest 7 festiwali, w tym także turnieje szachów klasycznych.

Zjazd „Côte D’Ivoire” składał się z pięciodniowej rywalizacji, a zawodnicy rozegrali łącznie 27 partii – 9 tempem szybkim, a 18 błyskawicznym. Grano systemem kołowym, więc łatwo się domyślić, że graczy było 10. Największą gwiazdą był oczywiście Magnus Carlsen będący ostatnio w świetnej formie.

Po 3 dniach zmagań w rapidach na prowadzenie wysunął się właśnie Norweg. Uzyskał świetny wynik 7,5/9, zdobywając przy okazji sporo oczek rankingowych i przekraczając granicę 2900! Tym samym brakuje mu jedynie złamania tej bariery w szachach klasycznych do zdobycia „hat-tricka”.

Jako że punkty zdobywane w szachach szybkich liczą się podwójnie, to także podwójna okazała się być przewaga Mistrza Świata nad resztą stawki. Najbliżej znajdowali się Hikaru Nakamura (6/9 -> 12pkt) oraz wspólnie na trzecim miejscu Maxime Vachier-Lagrave oraz Wesley So (5,5/9 -> 11pkt).

Wyniki po rapidach GCT Côte D’Ivoire
Wyniki po rapidach /źródło: Organizatorzy

W blitzu bardzo mocno zaczął Maxime Vachier-Lagrave, który z fenomenalnym wynikiem 5/5 (po drodze zwyciężył z Carlsenem) zaczął gonić Norwega w klasyfikacji turniejowej i jednocześnie zostawił go daleko w tyle na światowych listach rankingowych w blitza. Drugiej połowy turnieju nie miał już jednak tak piorunującej, przez co Magnus zapewnił sobie triumf podczas tej edycji GCT już dwie rundy przed końcem, a także ponownie przeskoczył Francuza na listach. Drugie miejsce razem z MVLem zajął Hikaru Nakamura, a cała trójka utrzymała się powyżej granicy 2900.

Wyniki końcowe Grand Chess Tour Côte D’Ivoire
Wyniki końcowe Grand Chess Tour Côte D’Ivoire /źródło: Organizatorzy

Magnus kroczy ostatnio od zwycięstwa do zwycięstwa. Oglądamy właśnie szczyt jego możliwości, czy może zaskoczy nas czymś więcej? Odpowiedź pewnie przyjdzie z czasem – póki co delektujmy się kunsztem Mistrza. 🙂

Magnus Carlsen wygrywa GCT Wyniki końcowe Grand Chess Tour Côte D’Ivoire
Magnus Carlsen znowu zwycięski! /fot. Organizatorzy

Ekscytujący festiwal szachów na najwyższym poziomie dobiegł końca. Kolejny turniej z cyklu GCT na przełomie czerwca i lipca w stolicy Chorwacji. Już teraz zapraszamy do kibicowania 🙂

KK