Gibraltar Chess Festival 2016.

5
957

Gibraltar 2016 logo

Kibice odetchnęli już po turnieju w Katarze, a teraz oglądają z ciekawością zawody w Wijk Aan Zee. Jednak czołowi szachiści świata nie dadzą im odsapnąć, gdyz już w poniedziałek 26 stycznia rozpoczyna się kolejny superopen, czyli Gibraltar Chess Festival z udziałem dwóch czołowych reprezentantów Polski Radka Wojtaszka oraz Jana-Krzysztofa Dudy.


Gibraltar 2016 NVA

Do turnieju głównego zgłosiło się 250 zawodników, a liderami listy startowej są Hikaru Nakamura(2787) oraz Maxime Vachier-Lagrave(2785) Viswanathan Anand(2784). Wojtaszek z rankingiem 2727 ma 8 numer startowy, a Duda z 2660 jest 20. Najwyżej rozstawioną kobietą jest Maria Muzychuk(2554).

Gibraltar 2016 lista startowa

Radek Alina Gibraltar

Zanim turniej się rozpocznie Radek Wojtaszek z żoną Aliną Kashlinską rozegrają w niedzielę „małżeńską” symultanę. A potem liczymy na udany start naszych arcymistrzów.

Turniej rozgrywany jest na dystansie 10 rund, a ostatnia rozegrana zostanie 4 lutego o godzinie 11:00. Miejsce zawodów jest hotel Caleta. Dla samodzielnego zwycięzcy przeznaczone jest 20.000 funtów. Najlepsza kobieta otrzyma 15.000 funtów. W przypadku dzielenia I pozycji odbędzie się dogrywka, w celu wyłonienia samodzielnego zwycięzcy.

Transmisja.

Runda I

Gibraltar 2016 R1Fot. John Sanders

Na pewno za niespodziankę dnia można uznać remis Ananda(2784) z węgierską arcymistrzynią Szidonią Vajda(2359) występującą pod nazwiskiem Lazarne. 5-krotny Mistrz Świata wybrał dość spokojny debiut, a jego rywalka z posunięcia na posunięcie konsekwentnie upraszczał pozycję doprowadzając do równej końcówki z jednakopolowymi gońcami. Tylko trochę mniejszym zaskoczeniem był remis Chińczyka Yu(2747), który nie dał rady przełamać szwajcara Vuillemiera(2356). Zremisowali jeszcze m.in. Ganguly i Sutovsky. Ten ostatni z ojcem Alexandry Goriatchikiny.

Gibraltar 2016 R1bFot. Sophie Triay

Radek Wojtaszek bez problemu uporał się czarnymi z Ketevan Arakhamia-Grant(2346), a Janek Duda otrzymał w prezencie hetmana od Petry Papp(2308).

Runda II

Gibraltar 2016 R2Fot. Sophie Triay

Faworyci nie maja lekko. Dziś największą niespodziankę sprawił szwedzki arcymistrz Erik Blomqvist(2492), który ograł jednego z superarcymistrzów Chińczyka Chao Li(2751). Za niespodziankę można też uznać remis czarnymi Zhukovej(2484) z Harikrishną(2755). Ale kobietą dnia była Natalija Pogonina(2454), która zwyciężyła w pojedynku z reprezentującym Azerbejdżan Najditschem(2696). Swoją partię wygrał Wojtaszek z amerykańskim arcymistrzem starszego pokolenia Jamesem Tarjanem(2478). Po wymianie hetmanów obydwaj zawodnicy postawili na aktywną grę, z której lepiej wyszedł nasz as „siadając” na słabościach rywala i jednocześnie wykorzystując przewagę w centrum. Duda zdobył w debiucie pionka, jednak reprezentujący Szwecją Ralf Akesson(2435) sprytnie ustawił pozycje nie do przebicia i po 77 posunięciach rywale zgodzili się na remis. Swoje partie wygrali Nakamura, MVL i Anand. Komplet punktów ma 42 zawodników, także w III rundzie raczej nie obejrzymy transmisji na żywo z partii Janka Dudy.

Runda III

Gibraltar 2016 R3

Faworytom nie jest łatwo grać w tym turnieju. Anna Muzychuk(2537) pokazała, że nie przez przypadek jest jedną z najsilniejszych kobiet świata i pokonała dziś Fressineta(2700). Także Harika Dronovalli(2511) zademonstrowała siłę kobiecych szachów i wygrała z Shortem(2684). Nakamura bronił się przed naporem stałego rywala Janka Dudy Oparina(2565) i wywalczył remis. Wojtaszek miał dziś okazję zmierzyć się ze swoim przeciwnikem z I rundy Pucharu Świat Lalithem(2553) i wybrał wariant, który forsownie doprowadził do remisu.  Natomiast Janek Duda pokonał Mistrzynię Chin Lei(2474), która grała niedokładnie partię Katalońską pozwalając naszemu juniorowi na skuteczne wyprowadzenie białopolowego gońca, co pozwoliło na przejęcie inicjatywy i finalnie gładkie zwycięstwo Komplet punktów na ciągle 11 zawodników, a tuż za nimi mamy obydwu Polaków.

Runda IV

Gibraltar 2016 R4

Dziś zobaczyliśmy Wojtaszka, który jak natchniony realizował minimalną przewagę osiągnięta w partii z Tregubovem(2582). Z posunięcia na posunięcie powiększał ją minimalnie, tak, że rywal chyba nie wiedział co się dzieje, a jak się zorientował, to było już za późno. Duda tym razem zagrał zremisował z Hindusem Gopalem(2525), a w partii tej żaden z zawodników nie odważył się na ostrzejsze posunięcia. Z jedenastu liderów  pozostało dwóch – Bacrot i Ragger, który pokonali dwie kobiety – Goryachkinę oraz Muzychuk. Drugi remis z superarcymistrzem zanotował starszy o rok od Janka Oparin(2565)n. Po Nakamurzeustał” z Anandem. A Naka też dziś nie wygrał, a powstrzymał go Vazquez(2572).

Runda V

Gibraltar 2016 R5Fot. Sophie Triay

No i doczekaliśmy się pierwszej prawdziwej sensacji! 24-letni francuski student matematyki Adrien Demuth(2535) pokonał 5-krotnego Mistrza Świata Vishiego Ananda(2784). Grający białymi Hindus, mając lepszą pozycję, źle policzył kontynuację prowadzącą do wymiany hetmanów i przejście do końcówki skoczkowej, która okazał się natychmiast dla niego przegrana. Szybko zapomnieć muszą o dzisiejszym dniu siostry Muzychuk które przegrały z Nakamurą oraz Yu. Szczególnie szybko powinna to zrobić Maria, która fatalnie pograła fazę przejścia z debiutu do gry środkowej i nie dotrwała nawet do 30 posunięcia. Wojtaszek zmierzył się czarnymi z Brytyjczykiem Jonesem(2625). Obydwaj zawodnicy próbowali coś „szukać” w powstałej po debiucie pozycji, jednak doprowadzili tylko do uproszczeń i w sumie osiągnęli remis. Duda zmierzył się z nową nadzieją szachów węgierskich Benjaminem Gledurą(2515), który rozgrywa do tej pory bardzo dobry turniej. Janek musiał mocno się napocić czarnymi, a jego rok młodszy rywal tylko brakiem doświadczenia może tłumaczyć wymianę hetmanów i późniejszą propozycję remisową. Partia liderów – BacrotRagger zakończyła się szybko remisem, ale dogonili ich tylko dwaj Hindusi Gupta oraz Harikrishna, gdyż był on jedynym wygranym z grona zawodników, którzy mięli o pół punktu mniej. Bacrot wycofał się z turnieju na jedną rundę, za co dostanie 0,5 pkt(chyba to jedyny turniej na świecie, gdzie tak można).

VI runda

Gibraltar 2016 R6

Ciasno zrobiło się w tabeli po niedzielnej rundzie. Na pierwszej szachownicy spotkało się dwóch Hindusów i żaden z nich to nie był Anand. W końcówce powstała pozycja, w której Harikrishna miał hetmana a Gupta wieżę i dwa skoczki, ale ta nierównowaga wystarczyła obydwu zawodnikom do remisu. Ragger zmierzył się z Nakamurą i udało mu się go zastopować. Za to wygrali MVL i Yu. Wojtaszek zagrał dziś ostrą partię z Luką(2611), ale wydaje się, że trochę przedobrzył, W czterowieżowej końcówce ze skoczkiem Radka przeciwko czterem pionkom Słoweniec niespodziewanie zaproponował remis, który Polak skwapliwie przyjął. Duda zmierzył się z Guniną(2496), która postawiła mu trudne warunki. Polakowi nie udało się znaleźć sposobu na wygraną i po ciekawej partii padł remis. Partię dnia rozegrali Gopal(2625) z Howellem(2685), gdzie piękną ofiarą hetmana Hindus pokonał Brytyjczyka.

Gopal - Howel Gibraltar 2016Białe zaczynają i wygrywają

Na czele tabeli mamy 10 zawodników, z czego powrócił po jednodniowym „urlopieBacrot.

Runda VII

Gibraltar 2016 R7

Kolejna niespodzianka i kolejna w wykonaniu Ananda.Nniestety znowu przegrał, a tym razem pokonał go, a tak naprawdę ukarał za nieprawidłową ocenę pionkówki – młody Węgier – niedawny rywal DudyGledura(2515). Kolejną bardzo dobra partię rozegrał za to Wojtaszek, który bardzo długo męczył Argentyńczyka Perez Ponsa(2577). Nasz reprezentant otrzymał bardzo trudną do realizacji końcówkę  z pionkiem więcej, a do tego jego rywal sprytnie się bronił. Tyle że tego sprytu miał już za dużo oddając w niedoczasie Radka skoczka za tzw. „wściekłą wieżę„. Skoczka Radek wziął, a wieża okazała się wściekła tylko na jedno posunięcie. Duda zmierzył się z, uznawanym przez wielu Hindusów, następcą Vishiego Ananda Aravindhem(2500). I rzeczywiście to była kolejna partia Janka z młodszym rywalem i po raz kolejny miał on okazję poczuć się, jak wielokrotnie czuli się jego rywale kiedy miał 15, czy 16 lat. Teraz to on jest tym, któremu chcą dobrać się do skóry młodsi i potencjalnie słabsi konkurenci i nie jest już tak łatwo. W sumie po skomplikowanej partii z przewagą reprezentant Indii padł remis. Na najwyższych stołach jedynym, który odniósł zwycięstwo był Hiszpan Anton Guijarro(2639), który „wdarł się” do obozu Rapporta siejąc spustoszenie. I w ten sposób został samodzielnym liderem, a za nim znajduje się 15-osobowa grupa pościgowa z Wojtaszkiem. Duda ma 4,5 pkt i zajmuje dalszą lokatę.

Runda VIII

Gibraltar 2016 R8

Cały szachowy świat zastanawia się „Co się dzieje z Anandem?„. Dziś zremisował na 36(!) szachownicy z nikomu nieznanym Amerykaninem Markiem Essermanem(2419) i ma zaledwie „+1„. Za to o zwycięstwo w turnieju walczą inni Hindusi. Harikrishna(2755) pokonał swojego młodszego rodaka Vidita(2642) i dołączył do prowadzącego Guijarro(2639), który zremisował z Li(2751). Dwójkę liderów uzupełnili MVL(2785) po pokonaniu Bruzona(2666) oraz Bacrot(2697), który wygrał z Tarim(2556). Wojtaszek zmierzył się z Grandeliusem(2635). Partia byłą mało ciekawa i po 30 posunięciach zakończyła się remisem. Duda miał okazję sprawdzić się w pojedynku z Mistrzynią Europy Kobiet Zhukovą(2484). W tej partii też niewiele się działo, aż do końcówki, gdzie Ukrainka zapomniała, jak się je gra i przeszła do przegranej pionkówki. Tyle Jankowi wystarczyło, aby odnieść zwycięstwo. Niespodzianką dnia było zwycięstwo innego Hindusa Lalitha Babu(2553) na Shortem(2684). Tak więc na dwie rundy przed końcem zawodów mamy 4 liderów i cały peleton z połówką mniej, w który jest Wojtaszek. Duda ma jeszcze jedną połówkę mniej.

Runda IX

Gibraltar 2016 R9

Ośmiu zawodników ma 7 punktów przed ostatnią rundą. Także zapowiada się ciekawy czwartek. Ale w środę też sporo się działo. Nakamura, pokonując Guptę, dogonił liderów i będzie walczył o co najmniej baraż, gdzie zapewne będzie faworytem. Niestety w tej ósemce nie ma Wojtaszka, który dziś przegrał pierwszą partię w tym turnieju z Sethuramenem(2639). Polak po raz kolejny spróbował sił w partii hiszpańskiej, jednak ofiara jakości okazała się niepoprawna i szybko doprowadziła do katastrofy. Największą niespodzianką w prowadzącej grupie jest Maze(2591), który lepiej ocenił serię wymian z Ni(2697). Duda zmierzył się z jednym ze swoich odwiecznych rywali, reprezentującym Norwegię Tarim(2556). Zawodnicy wybrali obronę sycylijską, po której ciekawszą pozycję dostał grający białymi Norweg. Janek jednak dobrze się bronił i po 30 posunięciach zawodnicy zgodzili się na remis, który dał ostatnia normę arcymistrzowską Tariemu. Tak więc w czwartek czeka nas zapewne dogrywka, ale czy tak będzie to się okaże. A runda zaczyna się już o 11:00.

Runda X

Gibraltar 2016 R10

Z czterech partii liderów dwie zakończyły się zwycięstwem jednego z graczy i w ten sposób do dogrywki o zwycięstwo w turnieju przeszli dwaj faworyci tych zawodów Nakamura oraz MVL. Wojtaszek zmierzył się z wczorajszym rywalem Janka Tarim i tak, jak jego młodszy kolega z reprezentacji zremisował swój pojedynek. Takim samym wynikiem zakończyła się partia Dudy z Chinka Tan(2504), gdzie Polak nie był w stanie, po raz kolejny w tym turnieju, przez zaporę rywalki. W dogrywce pierwsze cztery partie szachów błyskawicznych zakończyły się remisami i dopiero w Armegeddonie, gdzie MVL miał białe i 5 minut na zegarze, a Nakamura czarne i 4 minuty, ale wystarczył mu remis do wygrania turnieju, lepszym okazał się Amerykanin wygrywając ten pojedynek. Występ naszych zawodników nie był najlepszy.Wydawało się, że Wojtaszek zmierza pewnie po miejsce w czołówce zawodów, jednak porażka z Sethuramanem pozbawiła go nadziei. W sumie zakończył turniej na 25 pozycji tracą 6 pkt ELO. Duda co prawda nie przegrał żadnej partii, jednak za mało ich wygrał i zdobywając, podobnie do Radka, 6,5 pkt stracił na rankingu 8 pkt ELO i skończył zawody na 36 pozycji, ale wyżej o 5 pozycji od Ananda. Tak więc obydwaj panowie wyjadą z Gibraltaru niezadowoleni i będą chcieli odrabiać stracone punkty w kolejnych zawodach, z których najbliższy ważny turniej to Lotto Mistrzostwa Polski w szachach, ale wcześniej obejrzymy Darka Świercz w Moskwie na „Aeroflot Open„.

Czołówka klasyfikacji generalnej

Gibraltar 2016 wyniki

Szczegółowe wyniki zawodów.

Oficjalna strona zawodów.

5 KOMENTARZE

 1. Realnie dość słabe otwarcie wybrał doświadczony Szkot przeciw Radkowi. Po 1. e4 Radek zazwyczaj wybiera sycylijkę więc 6. f2-f4 było zapewne próbą wyjęcia go z teorii. Według chessbase z czołówki grał tak tylko Nakamura w 2010 i Navara w 2009, a wcześniej Short w 2001. Nie jest to wariant szeroko znany, co było widać, bo Radek od 8 ruchu przestał grać z automatu. Pozycja białych jest jednak realnie słaba i nie sprawiła Radkowi większego problemu.
  Duda znowu wykorzystał szansę i duże błędy przeciwniczki. Jego partia skończyła się jako jedna z pierwszych na sali.

  • Pani Ketevan jest Gruzinką, reprezentujacą Szkocję – to w kwestii formalnej. Natomiast proszę o częstsze merytoryczne komentarze, brak ich na tym forum !

 2. „Bacrot wycofał się z turnieju na jedną rundę, za co dostanie 0,5 pkt(chyba to jedyny turniej na świecie, gdzie tak można).”
  W USA jest to standard, amerykańskie „bye”. Zawodnik zgłasza z odpowiednim wyprzedzeniem chęć wzięcia rundy wolnej (ale nie w ostatnich rundach), nie jest kojarzony, dostaje 1/2 punktu, więc niewiele to wpływa na jego końcowy wynik. Człek może pozwolić sobie na udział w turnieju, mimo jakiegoś ważnego obowiązku kolidującego z harmonogramem zawodów.
  Dobre, praktyczne rozwiązanie zwłaszcza gdy grane są dwie rundy dziennie. W Polsce trudne do zastosowania z powodu… braku odpowiedniej opcji w programie Chessarbiter.

 3. Napisano, iż Anand zremisował z nikomu nie znanym Amerykaninem Markiem Essermanem(2419).
  Znanym, znanym. W jednym z wczorajszych komentarzy w sieci napisano „he is like the guru of Morra gambit”.
  Kilka lat temu zasłynął rozgromieniem Van Wely’ego w tym otwarciu.
  Ciekawe, że Anand nie będąc przecież zaskoczony debiutem, 'otkłoniłsa’ od przyjęcia gambitu. Miłośnicy Gambitu Morra z pewnością potraktują to w kategorii moralnego sukcesu.

Comments are closed.