Gens Una Sumus?

2
1239

Nie jeden raz mieliśmy okazję przekonać się, że motto FIDEGens Una Sumus” dotyczy tylko wybranych.

 Ostatnio tymi wybrańcami są Turcy, której to reprezentacja kobiet została dokooptowana do Drużynowych Mistrzostw Świata Kobiet wbrew regulacjom FIDE. Jak się okazało – to nie koniec manipulacji światowej federacji.

Z zawodów, jak podaje serwis www.Chess-News.ru,  została wyeliminowana drużyna Mistrza Azji – Wietnamu. Co prawda nie jest to jeszcze oficjalna informacja, ale serwisy szachowe już o tym zaczęły się rozpisywać.

Wcześniej pisaliśmy, że w zawodach tych zabrakło miejsca dla Gruzji i Polski. Jak się okazało Gruzini swoje miejsce dostaną – właśnie kosztem Wietnamu.

A trener reprezentacji tego kraju – Mikhail Vasilyev – tak to skomentował:

Roczne przygotowania można wyrzucić do kosza. Mimo że lubię drużynę turecką, to proszę mi powiedzieć, co ja mam powiedzieć dziewczynom z reprezentacji Wietnamu? Motto „Jesteśmy jedną rodziną” stanowi, że powinniśmy żyć w przyjacielskich relacjach w naszej szachowej rodzinie.

Genezą całej historii jest zmiana przed FIDE terminu i miejsca zawodów, który pierwotnie miały zostać rozegrane w grudniu 2013 właśnie w Turcji(jak większość imprez ostatnio). Z bliżej nieznanych powodów zostało to zmienione i zawody odbędą się w Kazachstanie już w marcu. W ten sposób drużyna turecka, która wcześniej miała zagwarantowany start – jako gospodarz – nie mogłaby grać. A to nie jest po drodze „Śmiesznemu Alemu(Nihat Azici)„, który ma ogromny wpływ na ostatnie decyzje FIDE. Więc złamano regulamin po raz pierwszy.

Prawdopodobnie w zamian za dopuszczenie Kazachstanu do tych zawodów – tym razem, jako gospodarza – Kazachowie musieli coś FIDE obiecać. Co? Tego nie wiadomo.

To nie koniec ciekawych historii prosto z centrali FIDE. Już niedługo napiszemy o wpływie świąt Bożego Narodzenia na rozwój szachów młodzieżowych oraz o demokratycznych zasadach budowania kalendarza imprez szachowych.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.