Francuska TOP12 2015.

16
557

TOP12 logo 2015

Już w sobotę 30 maja rozpocznie się kolejna edycja Drużynowych Mistrzostw Francji TOP12. Jak co roku biorą w niej udział także nasi arcymistrzowie. Zawody rozegrane zostaną na dystansie 11 rund, a ostatnia odbędzie się 9 czerwca.

FFE - AFFICHE TOP 12 - GRAU DU ROI

Rok temu zwyciężyła drużyna Clichy, a najlepszym zawodnikiem całych zawodów został nasz superarcymistrz Radek Wojtaszek. On oraz Mistrz Polski Grzegorz Gajewski, zagrają w reprezentacji klubu Mulhouse. Oprócz nich w tej drużynie gra David Navara.

W zespole Bois-Colombes zadebiutuje Jan Krzysztof Duda, a drugim Polakiem jest Kamil Mitoń. W drużynie  Montpellier zobaczymy Aleksandra Miśtę, który rok temu zdobył 4,5 z 5 partii. Natomiast w reprezentacji Chalons-En-Champagne zagra Michał Krasenkow.

Walka o Mistrzostwo Francji rozegra się zapewne pomiędzy obrońcami tytułu Clichy, gdzie grają m.in. Wesley So(2778), Maxime Vachier-Lagrave(2754), czy Dmitry Jakovenko(2738) i Laurent Fressinet(2712), Mulhouse z Polakami w składzie oraz Boschwiller z takim graczami, jak Anish Giri(2776), Arkadij Najditsch(2720), czy Etienne Bacrot(2704).

Transmisja.

Runda I

TOP12 2015 R1Fot. Organizatorzy

To nie był taki start Polaków we Francji, jakiego się spodziewaliśmy. Co prawda w najciekawszej partii dnia w polskim obozie Janek Duda świetnie zneutralizował dziewiątego obecnie zawodnika świata legitymującego się rankingiem 2778 Wesleya So, ale niestety porażek i to sromotnych doznali Radek Wojtaszek(z Julesem Moussardem(2444)) oraz Mistrz Polski Grzegorz Gajewski(z Sergeiem Fedorchukiem(2657)). To nie koniec naszych porażek, bo także bez punktu zakończył I rundę Michał Krasenkow, od którego lepszy był niżej notowany Fabiem Libiszewski(2531). Jedyny, który dziś zwyciężył to Aleksander Miśta, który gładko uporał się z Sebastienem Cossinem(2516).

Runda II

TOP12 2015 R2Fot. Organizatorzy

Janek Duda dziś postanowił zagrać partię hiszpańską odwróconym, w stosunku do wczorajszego pojedynku z So, kolorem. Niestety nie grał jej aż tak dobrze i bardzo szybko popadł w tarapaty. Sebastien Feller(2626), który powrócił do gry w szachy po pierwszej w historii szachów wielkiej „aferze dopingowej„, która wydarzyła się na Olimpiadzie w 2010 roku w Chanty-Mansyjsku, bardzo dobrze wykorzystał niepewność naszego juniora i w sposób niezauważalny przejął inicjatywę, która zamieniła się w śmiertelny atak. Niestety kosztowało go to sporo czasu i w drugim niedoczasie, mając wielokrotnie wygraną pozycję, podstawił Jankowi mata.

TOP12 Duda Twitter

Radek Wojtaszek zagrał, co prawda, lepszą partię niż wczoraj, ale nie na tyle dobrą, aby pokonać Iossifa Dorfmana(2574). Przez cały pojedynek to jednak jego rywal miał delikatnie lepszą pozycję, jednak końcówka z różnopolowymi gońcami nawet przy pionku więcej nie dała mu wygranej z Polakiem. W pojedynku Grześka Gajewskiego z Bartem Michielsem(2536) zobaczyliśmy w miarę równą partię, choć raz jednemu raz drugiemu zawodnikowi powiewał delikatny wiaterek. I tak samo, jak u Wojtaszka, doszło do końcówki z różnopolowymi gońcami z pionkiem więcej po stronie Belga. I tak samo zakończyła się ona remisem. Michał Krasenkow w pewnym momencie miał szanse na uzyskanie sporej przewagi nad Alexandrem Riazantsevem(2671), jednak w skomplikowanej pozycji nie zagrał najleszych posunięć i również zremisował. Olek Miśta dostał dziś wolne, co jest trochę dziwne, jako że zwycięzców nie powinno się zmieniać. Niespodzianką dnia były porażki Giriego i Najditscha z dużo niżej notowanymi rywalami.

Runda III

W poniedziałek czekał nas pojedynek dwóch „polskich” drużyn. Mulhouse z Wojtaszkiem i Gajewskim przeciwko BoisColombes z Dudą i Mitoniem. Kapitanowie tej drugiej sprytnie ustawili skład przesuwając Janka i Kamila na niższe szachownice, tak że nie mieliśmy okazji oglądać bezpośredniego pojedynku „polskopolskiego„. A było blisko pojedynku WojtaszekDuda, który na pewno zelektryzowałby fanów szachów w Polsce. Tak mogliśmy spokojnie kibicować dziś wszystkim Polakom. Radek wreszcie rozegrał normalną dla niego partię i gładko pokonał Sebastiena Maze(2572). Francuz odstawał dziś klasą od Wojtaszka i bardzo szybko popadł w kłopoty, z których się już nie wydostał. Janek dziś miał praktycznie dzień wolny, bo już po kilkunastu posunięciach widać było, że jogo przeciwnik dziś nie ma swojego dnia. Borya Ider(2401) wykonał tylko 21 posunięć, a i to było za dużo. Grzesiek zagrał partię o zmiennym przebiegu z Matthieu Cornettem(2590), w szczególności wykonując wątpliwe posunięcie 27.Sd6. Jednak to jego rywal pomylił się ostatni, co dało pierwsze zwycięstwo Mistrza Polski w tych zawodach. Debiutujący w tym roku Kamil Mitoń długo nie mógł znaleźć sposobu na JeanMarca Degraeve(2555), ale kiedy rywal zagrał zwyczajny zdawało się ruch 27.We5, to już było wiadomo, że kolejny Polak zwycięży. W sumie w meczu PolskaFrancja padł wynik 4:0, ale w rywalizacji drużyn klubowych padł remis. W pojedynku Michała Krasenkowa z młodym niemieckim arcymistrzem Alexandrem Donchenko(2570) żaden z rywali nie zdobył decydującej przewagi i w sumie partia zakończyła się remisem.

Runda IV

Kolejna niezła runda naszych zawodników. Radek wygrał drugi raz z rzędu, tym razem będąc lepiej przygotowanym do debiutu od Fabiana Doettlinga(2588). Czyli chyba wraca „normalnyWojtaszek. Janek skarcił dziś Iossifa Dorfmana(2574) za lekceważący stosunek do młodszego rywala. Wytrzymał kondycyjnie partię i w momencie, kiedy wydawało się, że już nic się nie może zdarzyć „ukąsił” udając wcześniej, że chce powtarzać posunięcia. Jego ostatnie posunięcie – ofiara hetmana, po której przeciwnik poddał partię – obiegła szachowy świat witrtualny.

TOP12 Duda Twitter2

Grzesiek nie gra na razie najlepszego turnieju, a w partii z Marie Sebag(2483)nie znalazł żadnego pomysłu na zwycięstwo. Francuzka sprytnie się broniła i zainkasowała połówkę punktu. Olek powrócił na szachownicę i dziś zmierzył się z pogromcą Wojtaszka Julesem Moussardem(2444). Żaden z rywali nie ryzykował i partia zakończyła się podziałem punktu. Jednak bohaterem dnia w „polskiej” ekipie był dziś Michał, który jak profesor rozprawił się z etatowym reprezentantem Francji Etienne Bacrotem(2704). Jego przeciwnik połakomił się na pionka, a w zamian nie dość, że go odbił, to rozbił strukturę pionową wokół białego króla. Potem już tylko pokazał, że dwie wieże i goniec są silniejsze od dwóch wież i skoczka.

Runda V

W środę zobaczyliśmy pierwszy w tych zawodach pojedynek „polskopolski„. Grzesiek trafił na Olka i w partii granej przez Mistrza Polski czarnymi postanowił zagrać „va banque” ofiarując figurę za dwa pionki i rozbicie otoczenia króla Miśty. Jednak ostródzianin bardzo dokładnie parował próby ataku Grześka i po kilku posunięciach okazało się, że może cieszyć się ze zwycięstwa. Radek próbował kontynuować swoją zwycięską passę w pojedynku z Axelem Smithem(2454), jednak tym razem jego próby pokonania rywala na nic się zdały i partią zakończyła się remisem. Janek dziś postanowił zagrać bardziej w pokera niż w szachy i kiedy zabił na f7 gońcem, to chyba zadrżeli wszyscy kibice naszego juniora. Jednak okazało się, że było to ryzykowne, ale na końcu zwycięskie posuniecie, gdyż dużo bardziej doświadczony Vladimir Baklan(2633) pogubił się w realizacji przewagi i z każdym posunięciem oddawał pole Polakowi. Kiedy zobaczył, że partię ma przegraną, to nie mógł w to uwierzyć wykonując jeszcze serię całkowicie zbędnych posunięć. Kamil dziś „zapchał” się pionkami w pojedynku z Fabianem Doettlingiem(2588) i nie miał innego wyjścia niż zakończyć partię podziałem punktów. Michał gładko pokonał Barta Michielsa(2536) wykorzystując jego niedokładne posunięcia po wyjściu z debiutu.

Runda VI

TOP12 2015 R6Fot. Organizatorzy

Boże Ciało okazało się generalnie dobrym dniem dla reprezentantów Polski. Odegrał się Grzesiek, który bardzo pewnie wypunktował dziś Evgenija Postnego(2630). Cały czas miał niewielką przewagę, którą zamienił na konkretne korzyści po wykonaniu przez rywala słabego 26…a5. Michał nie miał dziś wymagającego rywala, jakim był Julien Saada(2296). Przeciwnik co prawda długo bronił się dzielnie, jednak Polak wykorzystał pierwszy błąd i nie pozwolił dotrwać Francuzowi do kontroli czasu. Janek dziś zafundował nam kolejny horror ofiarując w 36 posunięciu skoczka. Jednak był on tylko pozorny, gdyż przez cała partię z Glennem Flearem(2460) kontrolował sytuację i czekał po prostu na właściwy moment do zabójczego uderzenia. I tak też się stało.

TOP12 Duda Twitter3

Na sąsiedniej szachownicy Olek – grający w przeciwnej drużynie – mocno egzaminował Christiana Bauera(2624), jednak po wymianie skoczków czterowieżówka wyglądała remisowo i zawodnicy postanowili się nie sprawdzać. Radek dziś nie miał ochoty na dłuższą grę i postanowił powtórzyć posunięcia w pojedynku z Viorelem Iordachescu(2588). W pojedynku na szczycie dwie drużyny prowadzące bez straty punktu, czyli Clichy oraz Bischwiller rozegrały pojedynek, który zakończył się zwycięstwem tych drugich. Czy to oznacza, że ci pierwsi nie zdobędą po raz czwarty z rzędu tytułu? O wyniku zadecydowały zwycięstwa Giriego nad Fressinetem oraz Bacrota z Jakovenką. Co przy przegranej Maisuradze ze Skripchenko dało wynik 2:1 dla Bischwiller.

Runda VII

TOP12 2015 R7Fot. Organizatorzy

Wydaje się, że Radkowi ciężko będzie coś zwojować w tym turnieju. Dziś zmierzył się z młodą nadzieją niemieckich szachów Alexandrem Donchenko(2570) i mimo białego koloru nie był w stanie nic z partii wycisnąć. A że młodemu rywalowi też nie zależało na ryzyku, to panowie szybko podzielili punkt. Za to rozkręca się Grzesiek wygrywając drugą partię z rzędu. Tym razem pokazał Pierre Bailet(2519), jak się wyciąga na środek i matuje króla. Janek kontynuuje swoją serię wygrywając po raz szósty. Dziś zamienił się w pytona i owijał Anthonego Wiriga(2496) swoim bardzo długim ogonem.

TOP12 Duda Twitter4

Jak się okazała „tramwajarskie piony” dziś były zwycięskie. Michał nie pograł sobie z Loekiem Van Welym(2653) i już przed dwudziestym posunięciem widać było, że będzie to gra „do jednej bramki„. Olek postanowił nie walczyć z Marie Sebag(2483) i szybciutko zremisował. Prowadząca drużyna Bischwiller gładko wygrała i dość pewnie zmierza do celu, jakim jest Mistrzostwo Francji.

Runda VIII

TOP12 2015 R8Fot. Organizatorzy

Od szybkiego remisu Radka z Romainem Edouardem(2627) zaczęła się kolejna runda. Żaden z zawodników nie zamierzał dziś walczyć o wygraną i po 15 posunięciach zakończyli pojedynek. Również remisem na długo przed pierwszą kontrolą czasu zakończył się pojedynek Grześka z Markusem Raggerem(2668), ale ta partia akurat była ciekawa i obaj zawodnicy nie stronili od walki. Równie krótko, bo tylko 22 posunięcia trwała partia Michała z Sebastienem Fellerem(2626) i równiez zakończyła się remisem. Z dalekiej podróży wrócił Olek, który w partii z Krisztianem Szabo(2518) był już na granicy porażki, ale rywal nie wytrzymał i zamiast zadać decydujący cios w 20 posunięciu, postanowił realizować przewagę, a kiedy okazało się, że w międzyczasie ją roztrwonił, to podstawił mata i musiał oddać wieżę. Dzięki temu Olek zainkasował cały punkt. Za to Janek przetrzymał wszystkich kibiców do końca rundy. Jego pojedynek z Yurim Solodovnichenko(2592) – jak zwykle zresztą – był bardzo ostry i w momencie, kiedy oddał hetmana wszyscy komentatorzy skierowali na niego swój wzrok. Mimo poprawnej ofiary nasz junior zagrał niedokładnie i popadł w tarapaty, z których wyszedł jednak obronną ręką doprowadzając do końcówki K+H vs. K+W+2P. Końcówka ta okazała się teoretycznie remisowa i Janek pokazał, że tak też jest w praktyce. Zawody zmierzają w stronę końca i wydaje się, że dwa pierwsze miejsca są już zajęte, ale drużyna Janka i Kamila BoisColombes ma spore szanse na brąz. Tylko że jutro grają z prowadzącym Bichwiller i może zobaczymy partię DudaGiri

Runda IX

TOP12 2015 R9Fot. Organizatorzy

Anish Giri postanowił nie sprawdzać czarnymi Janka, który dziś rozegrał najkrótszą partię w tym turnieju remisując  Arkadijem Najditschem(2720). Zawodnik niemiecki nie zaliczy tego turnieju do udanych, więc pewnie remis z „pędzącymDudą go usatysfakcjonował. Radek też raczej czeka na zakończenie tych zawodów, gdyż po raz kolejny zagrał bezpieczną partię i również zremisował z Ivanem Sokolovem(2623). Etienne Bacrot(2704) próbował zamęczyć Kamila, ale rzadko tu grający Polak nie dal się i partia również zakończyła się remisem.Za to bardzo dobrze drugą połowę turnieju gra Grzesiek, który dziś czarnymi rozprawił się bez najmniejszych problemów z Ivanem Salgado Lopezem(2616). Olek znowu wygrał, ale tym razem bez emocji. Dmitry Svetushkin(2591) ani przez chwile nie dostał swojej szansy. Jednak bohaterem dzisiejszego dnia został Michał, który spokojnie zneutralizował zapędy Davida Navary(2751), a potem zrealizował przewagę materialną. Dwie prowadzące drużyny wygrały, natomiast walka o trzecie miejsce rozegra się prawdopodobnie jutro podczas meczu BoysColombes z ChalonsenChampagne. I zobaczymy, czy Janek doprowadzi swoją drużynę do medalu.

Runda X

Dwa razy Janek umknął swoim rywalom, ale niestety w pojedynku z Michałem, to ten bardziej doświadczony okazał się zasłużonym zwycięzcą. Młody arcymistrz, jak zwykle, zagrał ostro, ale tym razem został zneutralizowany, a potem tylko mógł próbować się bronić. Nic z tego nie wyszło i zaliczył pierwszą w tych zawodach porażkę. Radek nie miał dziś wymagającego rywala i szybko odprawił Juliena Saada(2296). Niepotrzebna ofiara hetmana nie pozwoliła za to wygrać dziś Grześkowi, który zremisował z Romainem Picardem(2368). I wreszcie Olek pokonał Alexandra Donchenkę(2570) lepiej rozumiejąc meandry końcówki goniec na skoczka zamienionej później w hetmańską. Medale chyba już są rozdane i jeden z nich – brązowy – zdobędzie klub Janka i Kamila. Złoto raczej przypadnie klubowi Bischwiller, ale jeszcze drużyna Radka i Grześka może coś namieszać.

Runda XI

TOP12 R11Fot. Organizatorzy

Pewni brązowego medalu Janek i Kamil postanowili odpocząć w ostatniej rundzie, co jest o tyle ważne, że obaj zaczynają za kilka dni start w 50 jubileuszowym Memoriale Capablanki, który rozegrany zostanie w stolicy Kuby Hawanie. Mimo to ich zespół pewnie zwyciężył i w ten sposób – dość niespodziewanie BoysColombes wyjadą z brązowymi medalami na szyjach. Radek zmierzył się z Maximem Matlakovem(2694) i po ciekawej, acz krótkiej  partii zremisował. Takim samym wynikiem zakończył się pojedynek Grześka z Laurentem Fressinetem(2712). Również remisem zakończył swój start Michał, a jego rywalem był Vladimir Baklan(2633).

TOP12 wyniki

Turniej wygrała drużyna Bischwiller, która wyprzedziła głównego faworyta Clichy oraz Boys-Colombes. Najlepszym zawodnikiem zawodów został Anish Giri, ale na drugiej i trzeciej szachownicy najlepsi okazali się Jan Krzysztof Duda oraz Aleksander Miśta.

TOP12 najlepsi

TOP12 R11JKDFot. Organizatorzy

Start naszych zawodników można uznać za udany za wyjątkiem Radka Wojtaszka, który stracił aż 16 punktów ELO zdobywając 6,5 pkt z 11 partii. Janek Duda zdobywając 7,5 pkt z 10 partii należał do najczęściej komentowanych graczy, ale trochę w jego cieniu świetny turniej rozegrał Aleksander Miśta, który wygrał 5, a zremisował 3 pojedynki.Mimo dwóch porażek bardzo dobrze zagrał Michał Krasenkow kończąc zawody z 7 pkt z 11 partii.  Grzegorz Gajewski miał słabszy start, ale w sumie zdobył 6,5 pkt z 11 partii.

TOP12 R11AMFot. Organizatorzy

Szczegółowe wyniki.

Oficjalna strona zawodów.

16 KOMENTARZE

 1. Niezłe osiągnięcia panów Janka i Aleksandra na swoich szachownicach. Nie mogę pojąć tylko faktu,że trener kadry tak ochoczo dążył do pojedynku z Jankiem i jego rezultatywnego zakończenia ! Urażona ambicja, inne powody ?
  1 g Giri Anish 2776 f senm Ned 8 10 2828 80,00
  2 g duda jan- krzysztof 2610 f cam pol 7,5 10 2782 75,00
  3 g mista aleksander 2556 f senm pol 6,5 8 2803 81,25
  4 g ragger markus 2668 f senm aut 7 8 2816 87,50
  5 g Apicella Manuel 2510 f senm fra 7,5 11 2605 68,18
  6 g Tregubov Pavel v. 2571 f senm rus 7,5 9 2695 83,33
  7 m bergez luc 2327 f senm fra 7,5 11 2446 68,18
  8 m Skripchenko Almira 2421 f Senf fra 9 10 2551 90,00

  • To czy Krasenkow „dążył” do pojedynku z Dudą, tego nie wiadomo. Specyficzny sposób zgłaszania składu drużyny bez zachowania tzw. drabinki powoduje, że nie da się przewidzieć kto na kogo trafi.
   A to, iż walczył o zwycięstwo, to ma być ZARZUT ?

  • Komentarz fajny, tylko że rusycyzm „rezultatywny” razi, bo w języku polskim rezultat to nic innego jak wynik. Zatem „wynikowy wynik” partii to coś jak „masło maślane”. A przecież 1/2 do 1/2 to też wynik „rezultatywny”.

 2. […] Tryptyk(TOP12, Capablanca, Lake Sevan) Janka Dudy zakończył się sukcesem naszego juniora. Zwycięstwo na II szachownicy i poprowadzenie do medalu swojego nowego francuskiego klubu, podzielone 2 miejsce w Hawanie oraz zwycięstwo w Armenii pokazały, że zawodnik rozwija się prawidłowo i jego pozycja wśród najwybitniejszych juniorów świata nie jest przypadkowa. Mimo że ma odrobinę niższy ranking od Yi Wei, czy Artemieva, to imponuje skutecznością wygrywania zawodów, co zresztą daje mu przyrost ok. 35 punktów w dwa miesiące. Dodatkowo widać, że mamy już do czynienia z zawodnikiem, który cechuje się dużą wytrzymałością, co np. w tym turnieju – rozgrywanym na wysokości prawie 2.000 metrów, miało przeogromne znaczenie. Turniej w Martuni miał też swój „smaczek„, gdyż mieliśmy okazję zobaczyć w grze młodych, grających bezkompromisowo zawodników, którzy przez najbliższe lata będą zapewne wielokrotnie się razem potykali, tak ze sobą, jak i ze starszymi kolegami. I Janek pokazał, gdzie jest jego miejsce w szeregu. Bardzo blisko początku kolejki. A oglądał go cały świat, gdyż był to najciekawszy turniej młodzieżowy rozgrywany w tym roku. […]

Comments are closed.