El Torneo Magistral Ciudad de León 2017.

14
835

Po raz trzydziesty zobaczymy ciekawy turniej rozgrywany w hiszpańskim mieście Leon. W czterosobowym zestawie zawodników znaleźli się Vishy Anand, Wesley So, reprezentant gospodarzy Jaime Santos, a czwartym zawodnikiem jest nie kto inny, jak nasz Jan-Krzysztof Duda.

Turniej ten rozgrywany jest systemem pucharowym, w którym rozstawienie Anand i So wybierają sobie rywali półfinałowych. Za to dobrani rywale wybiorą kolor pierwszej partii. Następnie rozegrany zostanie 4-partiowy mecz w każdej parze, a następnie finał. Tempo gry to 20 minut + 10 sekund za każde posunięcie na zawodnika. Ewentualne dogrywki rozegrane zostaną tempem 5’+3” na zawodnika, a gdy i one nie wyłonią zwycięzcy, to zobaczymy Armaggedon.

Pierwszy pojedynek rozegrany zostanie 7 lipca, drugi 8 lipca, a finał 9 lipca. 10 lipca Jan-Krzysztof Duda rozegra jeszcze symultanę.

Anand wygrał ten turniej 9-krotnie, a oprócz niego zwycięzcami byli tacy zawodnicy, jak Gary Kasparow, Magnus Carlsen, Vesselin Topalov, Vladimir Kramnik, czy Yi Wei.

Transmisja

W półfinale Jan-Krzysztof Duda zmierzy się w piątek z Wesley’em So, a dzień później Vishi Anand spotka się z Jaime Santosem.

Fot. Organziatorzy

Niestety nie udało się Jankowi pokonać trzeciego szachisty świata. Choć po pierwszej partii wydawało się, że jest szansa, bo Amerykanin podstawił hetmana i przegrał po 17 posunięciach. Jednak pozostałe partie nasz superarcymistrz grał chyba zbyt zachowawczo i najpierw zremisował, a potem poniósł dwie porażki przegrywając mecz 1,5:2,5.

Pojedynek Ananda z Santosem nie był wcale taki łatwy dla 5-krotnego Mistrza Świata. Po remisie w pierwszej partii przegrał drugą i musiał szukać próby odzyskania strat. Udało się to w trzeciej partii, a że czwarta zakończyła się remisem, to zobaczyliśmy dwupartiową dogrywkę w szachach błyskawicznych. W tejże Hiszpan nie miał żadnych szans i w finale zobaczymy obydwu faworytów.

Pojedynek finałowy był niezwykle zacięty i rozstrzygnął się dopiero w pierwszej partii dogrywki, którą wygrał So. A że rewanż zremisował, to został zwycięzcą całych zawodów.

Oficjalna strona zawodów.

14 KOMENTARZE

 1. duduś dobrze sobie radzi przyspieszonym tempem gry,ale vishy i so to ścisła światowa czołówka,więc nie będzie lekko…ale kto wie-remis w zasięgu.tak czy inaczej będzie to dla janka świetna lekcja na przyszłość 🙂

 2. W szachy gra (grać każdy może …) zapewne kilkaset milionów Ziemian, aczkolwiek szachistów zarejestrowanych w FIDE jest jedynie (?) 170 tys, zrzeszonych w 185 krajowych federacjach. Co najmniej 1700 szachistów posiada ranking powyżej 1450 pkt, co zapewnia rozgrywanie wielu dobrze obsadzonych turniejów. Jednakże informacje o tej dyscyplinie sportu rzadko przedostają się na strony portali sportowych, a jeśli – to wyłącznie z okazji pojedynków o mistrzostwo świata lub tzw. superturniejów. Mało jest informacji o szachach w kanałach telewizyjnych lub internetowych, a już zupełnie brak transmisji telewizyjnych z zawodów . Przyczyna jest banalna: szachy są absolutnie niemedialne. Żaden właściciel kanału sportowego TV nie zaryzykuje transmisji, w której na kolejne posunięcie czekamy kilkanaście minut – tego żaden telewidz nie zniesie.
  I tutaj mój asumpt do dyskusji na temat przyszłości szachów. Jestem przekonany,że przyszłością tej dyscypliny staną się szachy szybkie i błyskawiczne – jedyne, które będzie można pokazywać on-line w telewizji, które przyciągną widzów, a więc i sponsorów (o rzędy bardziej hojnych od dotychczasowych). Taki proces już się dzieje, co widać po całej serii superturniejów tego typu granych w ostatnim miesiącu. Czy Państwo zauważyliście, z jaka ochotą występuje w nich Magnus Carlsen, absolutnie zgrany i znudzony tradycyjnymi szachami. Za kilkanaście lat „żółwie” szachy przejdą do lamusa, bo nie będą mogły stawić czoła wymogom medialnym, decydującym o popularności masowej , a więc i o budżecie, jakiejkolwiek innej dyscypliny sportowej.
  Liczę, że do tematu ustosunkuje się Pan Krzysztof, co pozwoli na szerszą dyskusję na ten temat.

  • Oczywiście szachy klasyczne są niemedialne. Nie przeszkodziło to jednak publicznej telewizji norweskiej zmienić ramówkę podczas meczu o mistrzostwo świata Carlsen-Anand. Telewizje komercyjne nigdy nie będą transmitować szachów klasycznych,ale do tego mamy internet.Tu rozgrywki można śledzić całymi dniami.Natomiast co do polskich mediów to kompletnie nie rozumiem ich postępowania. Informacje o tenisistach,rowerzystach,sztangistach są wszędzie w każdym wydaniu na każdym kanale sportowym, ale informacji o bądź co bądź historycznym sukcesie polskich szachistów i szachistek nie ma nigdzie.

 3. moim skromnym kibicowskim zdaniem-jakoś do tej pory szachy klasyczne obywały sie bez mediów typu tv. wiadomo,że przyszłość to internet.odnośnie tempa gry-wiadomo im krótsze tempo,tym więcej błędów.myślę,że klasyki będą zawsze-są najwartosciowsze. ale kto wie co przyniesie przyszłość-jest nieodgadniona..wybitni synoptycy nie potrafią przewidzieć pogody na jutro,a cóż dopiero co będzie za kilkanaście lat czy dalej w światowych szachach…

  • Duda zremisował z So w Montpellier , Drużynowe Mistrzostwa Francji. Był wtedy w doskonałej formie. Rozegrał wtedy 10 partii i uzyskał wynik 8/10, przegrywając swoją jedyną partię w 10 rundzie z Krasenkowem. Od tego turnieju rozpoczął się jego marsz do 2700. Dostał tam biały kolor i czesał wszystkich równo z trawą, remisując tylko z 2700 plus, aż trafiła kosa na kamień, czyli na Krasenkowa. Pisałem już kiedyś o tym, jedna bardzo nieudana partia w turnieju JK-D. Na DMŚ była to partia z Niepomniaszczim.
   pozdrawiam Konserwa

 4. wg portalu chessgames.com duda rozegrał 1 partię z wesleyem so-rok 2015,druzynowe mistrzostwa francji i był remis,polak grał czarnymi ,była partia hiszpańska.niewiele można wnioskować po 1 partii…natomiast wg serwisu 2700chess.com,gdzie jest rating na żywo-światowy nr 3 zagra z nr 43,ale to tylko taka ciekawostka 🙂

 5. Kasparov wraca! Będzie grał w Sant Louis i jeżeli dobrze mu pójdzie „jest gotowy wrócić do rywalizacji”.

 6. Bardzo słaba gra Dudusia. Czyżby to koniec polskiego cudownego dziecka ? Może lepiej zająć się czymś bardziej pożytecznym niż szachy ? Fuksem wygrana w pierwszej partii o niczym nie świadczy. Prawdziwych graczy, tytanów tej gry, poznaje się po tym jak kończą.

  • Bardzo słaby komentarz Jerzy… może lepiej się zająć czymś innym niż komentowanie i krytyka szachistów, którzy są od Ciebie o kosmos lepsi…

  • Odczuwa Pan satysfakcję z umieszczania takich komentarzy ? To już nie pierwszy raz na tym forum i – obawiam się – nie ostatni. Panuje, słuszne zresztą, przekonanie, że poziom dyskusji na forach szachowych pozytywnie odbiega od wymiany zdań kibiców piłkarskich, czy też bokserskich. Nie obniżajmy tego poziomu !

 7. Nieczęsto zdarza się, aby nasz szachista osiągnął w nieźle obsadzonym turnieju międzynarodowym ranking 2834 punkty i rezultat turniejowy 8/9. Michał Krasenkow, bo o nim mowa, po sukcesie trenerskim podczas drużynowych mistrzostw świata pokusił się o sukces zawodniczy w korsykańskim Purtichju (Porticcio), zyskując 17 punktów rankingowych. Chapebau bas !

 8. janek stawił czoło wesleyowi so!przegrał tylko jedną partią!myślę,że pokazał sie z dobrej strony.pamietajmy,że to szachy o przyspieszonym tempie.jkd stale progresuje.myślę,że jak so dojdzie do meczu o mś,to w tym czasie janek awansuje do top 10 i rankingu 2800…

 9. Bardzo słaby występ Polaka, tak jak Radwańskiej w Wimbledonie. Czyżby jakieś fatum zawisło nad polskim sportem ?

Comments are closed.