Dziesiąta partia: podsumowanie

0
113

Dzisiejsza partia nie dostarczyła zbytnich emocji sympatykom szachów, ponieważ zakończyła się dość szybkim,”suchym” remisem. Anand w obronie sycylijskiej zagrał ruch 3.Gb5, wtedy wszyscy mieli nadzieję, że partia dalej ciekawie się potoczy. Kiedy jednak Anand wybrał rzadko grywaną kontynuację 5.b3, a Gelfand odpowiedział 5. …e5!?, wydawało się, że ciekawe jest bicie 6.Sxe5. Tak też nastąpiło i partia przeszła do końcówki, którą oceniałem jako trochę przyjemniejszą białych. Gelfand jednak dość pewnie utrzymał równowagę. Jedyną szansą dla białych byłmoment, kiedy Vishy mógł spróbować zagrać 17.a3!? z planem b4. Obiektywnie nie dawało to dużo, ale była to jedyna próba uzyskania czegoś więcej, niż nudnego remisu. Zamiast tego mistrz świata zagrał 17.Ga3?! i partia zakończyła się podziałem punktów.

Czego możemy oczekiwać w dwóch ostatnich partiach? Czy którykolwiek z graczy podejmie ryzyko i spróbuje zakończyć mecz w regulaminowym czasie? Wszystko zależy od tego, jak zawodnicy oceniają swoje szanse w dogrywce. Na konferencji prasowej Anand prezentował się dość pewnie. Moim zdaniem, jego szanse na obronę tytułu są duże.

Dziękuje za uwagę i pozdrawiam wszystkich kibiców!

A w następnych dwóch rundach spotkamy się z naszym najświeższym arcymistrzem Krzysztofem Bulskim oraz pewnie zmierzającym do tego tytułu Marcinem Tazbirem.

FM Jan-Krzysztof Duda