DME -brąz drużyny pań, srebro Kariny, złoto Mateusza.

0
101

Już w piątek 8 listopada rozpocznie się najważniejsza impreza szachowa rozgrywana w powojennej Polsce – Drużynowe Mistrzostwa Europy.

Poprzedni tak ważna impreza odbyła się w 1935 roku, kiedy to w naszym kraju odbywała się Olimpiada Szachowa. Także i tym razem gospodarzem będzie stolica naszego kraju Warszawa. 9-rundowy turniej, którego honorowym patronem jest Prezydent Polski Bronisław Komorowski, odbędzie się w dniach 8-17 listopada, a dniem wolnym jest 13 XI.

Jak na taką imprezę przystało, nie zabraknie w niej światowych gwiazd. Reprezentację Armenii poprowadzi nr.2 w światowym rankingu członek elitarnego klubu „2800+” – Levon Aronian, Rosjanom przewodzi znany nam ostatnio, jako pogromca Polaków Alexander Grischuk, w drużynie Włoch zobaczymy Fabiano Caruanę, liderem Bułgarów jest były Mistrz Świata Veselin Topałow, Węgry reprezentuje najsilniejsza od 25 lat kobieta świata Judit Polgar. W turnieju pań zagra niedawna jeszcze Mistrzyni Świata Anna Ushenina z Ukrainy, Gruzinki poprowadzi Nana Dzagnidze, a w reprezentacji Rosji zagra największy obecnie talent wśród juniorek 15-letnia Alexandra Goryachkina.

Polska wystawi po dwie reprezentacje w każdym turnieju. Uwagę na pewno przykuje nasza reprezentacja kobieca, która jest jednym z kandydatów do medalu, a w dodatku będzie bronić srebra zdobytego dwa lata temu w Porto Carras. Zagramy w najsilniejszym możliwym składzie, czyli z Moniką Soćko, Joanną Majdan-Gajewską, Iwetą Rajlich, Jolantą Zawadzką i Kariną Szczepkowską-Horowską. Panie rozstawione są z nr. 4 za reprezentacjami Ukrainy, Rosji i Gruzji.

Drugą drużyną kobiecą będzie Kadra Nadziei Olimpijskich, która w wybitnie młodym składzie będzie starać się o sprawienie niespodzianki. A zobaczymy w niej Klaudię Kulon, Annę Iwanow, Klaudię Wiśniowską oraz dwie młodziutkie, ale już z sukcesami w drużynowych zawodach seniorskich zawodniczki – Mariolę Woźniak i Oliwię Kiołbasę. Dziewczęta rozstawione są z 24 numerem startowym wśród 31 zespołów.

Drużyna męska, osłabiona brakiem Radka Wojtaszka, który ze względu na kolizję terminów z meczem o tytuł Mistrza Świata(FIDE podjęła bezprecedensową i bulwersującą cały świat szachowy decyzję o nałożeniu tego meczu na wcześniej ustalony termin DME), realizuje swoje wcześniejsze zobowiązania w stosunku do Mistrza Świata Vishiego Ananda, będą mieli okazję do udowodnienia, że bez swojego lidera są w stanie walczyć o wysoką pozycję. Rozstawiona z nr. 12 reprezentacja Polski zagra więc w bardzo wyrównanym składzie – Bartosz Soćko, Grzegorz Gajewski, Dariusz Świercz, Mateusz Bartel oraz Kamil Mitoń.

Niezwykle ciekawie natomiast zapowiada się start Reprezentacji Nadziei Olimpijskich, która wystartuje w najsilniejszym obecnie składzie, czyli z czwórką młodych arcymistrzów – Jackiem Tomczakiem, Kacprem Piorunem, Kamilem Dragunem i najmłodszym europejskim arcymistrzem Janem Krzysztofem Dudą. Rozstawieni z nr.23 wśród 37 drużyn nie mają nic do stracenia i spodziewamy się z ich strony wielu miłych wiadomości.

Faworytami turnieju Open będą oczywiście drużyny Rosji oraz Armenii, które jako jedyne mają średni ranking powyżej 2700.

Oficjalna strona zawodów.

Szczegółowe wyniki.