Polki czwarte, a Polacy na 13 miejscu w DME + dwa medale indywidualne.

0
393

DME 2015 logo

Dwa lata temu Warszawa gościła najlepsze drużyny z Europy podczas rozgrywanych w hotelu Novotel Centrum DME w szachach klasycznych. Oprócz świetnie zorganizowanej imprezy mięliśmy okazję oglądać aż cztery polskie reprezentacje narodowe. Na zakończeniu nasze panie odebrały brązowe medale, a Karina Szczepkowska-Horowska srebro indywidualne na V szachownicy, natomiast na IV szachownicy turnieju open najlepszym zawodnikiem okazał się Mateusz Bartel.

DME 2015 logo2

W roku 2015 europejskie drużyny spotkają się w dniach 13-22 listopada w stolicy Islandii Reykjaviku. Tytułów będą bronić Rosjanki oraz Azerbejdżan wzmocniony Arkadijem Najditschem.

Reprezentacja męska prowadzona jest jest arc. Bartosza Soćko, który bardzo poważnie zabrał się za pracę z Kadra Narodową jeszcze kilka miesięcy temu. Liderem zespołu jest 16 obecnie zawodnik świata, czyli arc. Radek Wojtaszek. Drugim zawodnikiem zespołu jest debiutujący w tych zawodach w I reprezentacji Polski  arc. Jan-Krzysztof Duda, który mimo 17 lat znajduje się już w pierwszej setce na świecie, a jego obecny ranking jest jego „życiówką„. Czy powtórzy swój wyczyn z Olimpiady w Tromso?  Trzecim zawodnikiem jest aktualny Mistrz Polski arc. Grzegorz Gajewski, który ostatni rok podróżował z 5-krotnym Mistrzem Świata Vishim Anandem. Czy nauka u byłego już chyba mentora Radka przyniesie podobne skutki, jak u Wojtaszka? Arc. Mateusz Bartel ma trudne zadanie powtórzenia świetnej gry z Warszawy, co w przypadku tego zawodnika nie jest niemożliwe. A drugą szachową młodość przeżywa znowu arc. Robert Kempiński, który jest groźny dla prawie każdego rywala. W sumie panowie mają 8 numer startowy, ale o medal będzie ciężko walczyć gdyż w stawce mamy 5 drużyn ze średnim rankingiem powyżej 2700 oraz 14 powyżej 2600. Realnie patrząc za dobry wynik uznać będzie można miejsce w pierwszej ósemce, natomiast wejście do szóstki już będzie sukcesem. A to zależy od samych zawodników, którzy muszą zagrać w okolicach swoich „bestów„, czego im życzymy. Faworytami są Rosjanie, Ukraińcy i obrońcy tytułu Azerowie.

DME 2015 lista startowa open DME 2015 lista startowa polacy

Panie, jak zwykle należą do pretendentek do medalu drużynowego, choć wyżej notowane Gruzinki, Rosjanki oraz Ukrainki trochę im odstają. Jednak nasze bardzo doświadczony zespół znany jest ze świetnej gry drużynowej i na pewno nie odpuści. A gramy żelaznym składem z arc. Moniką Soćko na I szachownicy wspieranej będącą w życiowej formie arc. Jolę Zawadzką oraz arc. Karinę Szczepkowską-Horowską, arc. Iwetę Rajlich i  powracającą do gry po urodzeniu drugiego dziecka arc. Joannę Majdan-Gajewską. W turnieju kobiecym liczy się tylko kilka drużyn, więc miejsce poniżej numeru startowego można będzie odebrać, jako porażkę, a o wyniku zadecydują zapewne pojedynki z wyżej notowanymi rywalkami. Wygrana choć jednego meczu może przybliżyć nasze panie do medalu. Trenerem reprezentacji pań jest tradycyjnie mm. Marek Matlak.

DME 2015 lista startowa kobiety

DME 2015 lista startowa polki

Finalny przydział szachownic odbędzie się na spotkaniu kapitanów drużyn 12 listopada. Poza zawodnikami zobaczymy także polskich sędziów Tomasza Delegę – sędziego głównego turnieju kobiet oraz Magdalenę Judek.

Transmisja

Szczegółowe wyniki turnieju open.

Szczegółowe wyniki turnieju kobiet.

Oficjalna strona zawodów.