Dortmund 2014

0
156

Już za niecały miesiąc rozpocznie się szachowa Olimpiada, więc dla jej uczestników lipiec jest miesiącem sprawdzenia formy przed tymi zawodami. Na pewno sporo dowiemy się o formie niektórych z nich podczas 42 edycji  Sparkassen Chess-Meeting, czyli superturnieju rozgrywanego tradycyjnie w Dortmundzie. 

W zawodach rozgrywanych w dniach 12-20 lipca spotka się 8 zawodników, w tym trzech reprezentantów Niemiec:

1. Vladimir Kramnik(2777)

2. Peter Leko(2737)

3. Ruslan Ponomariov(2723)

4. Fabiano Caruana(2789)

5. Michael Adams(2743)

6. Arkadij Najditsch(2705)

7. Georg Meier(2632)

8. David Baramidze(2616)

Dzień przerwy w turnieju zaplanowany został na 14 lipca 2014.

W I rundzie doszło do wielkiej niespodzianki, gdyż Kramnik zostął pokonany przez dużo niżej notowanego Meiera. Także zwycięstwo odniósł najwyżej notowany w tych zawodach Caruana pokonując posiadającego najniższy ranking Baramidze. Remisami zakończyły się pojedynki Leko z Ponomariovem oraz Najditscha z Adamsem.

Fot. Organizatorzy

W II rundzie po raz kolejny zwyciężył Caruana, którego rywalem tym razem był Ponomariov. Najsłabszy  w tych zawodach Baramidzie dziś musiał uznać wyższość Najditscha. Pozostałe partie zakończyły się remisami. Meier bardzo szybko zremisował z Leko, a Adams cudem wyciągnął połówkę z partii ze słabo dysponowanym Kramnikiem.

Fot. Organizatorzy

III runda zakończyła się pokojowo. Zremisowali swoje partie Ponomariov z Meierem, którzy nawet nie dobrnęli do 40 posunięcia.Dokładnie tyle samo(38) posunięć trwał pojedynek Najditscha z Caruaną i zakończył się podobnie. Leko z Adamsem zagrali jeszcze krócej remisując po 33 posunięciach. Długo bronił się Kramnik przed Baramidze, ale byłemu Mistrzowi Świata udało się zdobyć połówkę. Tak więc ciągle prowadzi Caruana, który ma 2,5 pkt.

W IV rundzie doczekaliśmy się tylko jednej partii rezultatywnej, w której Caruana pokonał Meiera. Reprezentant Niemiec nie wytrzymał ciśnienia związanego z obroną skrzydła królewskiego i jego pozycja posypała się, jak domek z kart. Najditsch spokojnie wyremisował będącego w nienajlepszej formie Kramnika, a Baramidze nie dał się Leko. Także remisem zakończył się pojedynek Adamsa z Ponomariovem, ale Anglik długo pewnie będzie zastanawiał się, dlaczego nie zdobył całego punktu. Na czele tabeli z 3,5 pkt znajduje się Caruana.

W V rundzie znowu tylko jedna partia zakończyła się wynikiem rezultatywnym i nie był to pojedynek Caruany. Tym razem to Leko okazał się lepszy od Najditscha. Caruanatylko” zremisował z Kramnikiem, tak samo, jak Meier z Adamsem oraz Baramidze z Ponomariovem. Tak więc na czele mamy ciągle Caruanę, który ma 4 pkt.

VI runda to kolejny popis Caruany, który zwyciężył w pojedynku z Adamsem. Drugim wygranym jest Najditsch, który pokonał Ponomariova. Remisami zakończyły się pojedynki Kramnika z Leko oraz Baramidze z Meierem. W ten sposób Caruana ma już 5 pkt i z przewagą 1,5 pkt prowadzi w turnieju, który już wygrał, ale dużo ważniejsze od zwycięstwa jest wejście na stałe do klubu „2800+„.

W ostatniej VII rundzie Caruana szybko zremisował z Leko potwierdzając zwycięstwo w turnieju i wstąpienie do klubu „2800+„. W pojedynku Niemców Meier okazał się lepszy od Najditscha, natomiast porażkę z Ponomariovem poniósł Kramnik, dla którego ten turniej na pewno nie będzie udanym. Najsłabszego w zawodach Baramidze ograł Adams, który dzięki temu podzielił 4 pozycję.

 Końcowe wyniki:

1. Caruana 5,5,

2-3. MeierLeko 4,0,

4-6. NaiditschAdams,  Ponomariov 3,5,

7. Kramnik 2,5;,

8. Baramidze 2,0.

Oficjalna strona turnieju.