Champions Showdown 2019 – zapowiedź

0
1285

Po raz kolejny Saint Louis Chess Club rozpieszcza kibiców i organizuje nowe, ciekawe wydarzenie szachowe. Tym razem będzie to pojedynek pomiędzy pięcioma zawodnikami ze Stanów Zjednoczonych a zaproszonymi graczami reprezentującymi „Resztę Świata”. Rozgrywki będą trwały od 20 do 24 lutego bieżącego roku. Podczas początkowych trzech dni arcymistrzowie zagrają 12 partii szachów szybkich, a następnie 24 partie szachów błyskawicznych w dwa dni.

Na końcowy rezultat zespołów będą składać się indywidualne dokonania zawodników w poszczególnych meczach. Pojedynki, które przez 5 dni będą elektryzować szachowy świat to: Nakamura-Duda, Caruana-Harikrishna, So-Navara, Dominguez-Topalov oraz Shankland-Rapport. My z niecierpliwością czekamy na partie Polaka, ponieważ jego pojedynki z Amerykaninem zawsze dostarczają wiele emocji. O dodatkową dawkę motywacji zadbali organizatorzy, którzy na każdy mecz przeznaczyli pulę $60,000. Zwycięzca wzbogaci się o 60% tej kwoty, a przegrany o pozostałe 40%.

Duda-Nakamura podczas Gibraltar Chess Festival 2018

Duda-Nakamura podczas Gibraltar Chess Festival 2018 /Fot. John Saunders

Popularność turniejów szachowych rozgrywanych szybkim tempem bierze się z tego, iż dostarczają wiele emocji i nie ciągną się przez długie tygodnie, dzięki czemu postronny obserwator może z zaciekawieniem obejrzeć transmisję i nie zdąży się znudzić. Przy niedużej ilości czasu do namysłu nawet najlepsi zawodnicy na świecie popełniają błędy, co zwiększa dramaturgię i atrakcyjność takich rozgrywek. Dla polskich kibiców najskuteczniejszym wabikiem jest oczywiście udział Jana-Krzysztofa Dudy, który ma ostatnio zaszczyt uczestniczyć w wielu ciekawych turniejach. Mamy nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana i będzie nam dane oglądać rywalizację Polaka z najlepszymi szachistami świata przez czas nieokreślony.

Polecamy zarezerwować sobie trochę czasu w przyszłym tygodniu, żeby móc przeżywać emocje związane z tym eventem na żywo. Więcej informacji o turnieju na stronie organizatora. Relację na pewno przeczytacie na Chessbrains. Do zobaczenia!

KK