Bundesliga 2012/2013 za nami

0
454

20 października rozpoczyna się  kolejna edycja Bundesligi. Jak zwykle zagra w niej wielu Polaków, a niektóre drużyny możemy nawet nazwać „polskimi”. Zobaczymy Radka WojtaszkaMateusza BartlaDarka ŚwierczaRoberta Kempińskiego, czy Bartłomieja Macieję. Gwiazdami są zawodnicy z drużyny OSG Baden-Baden – Mistrz Świata Viswanathan Anand oraz Magnus Carlsen i Levon Aronian. Numerem „5” Bundesligi jest nasz Radek Wojtaszek reprezentujący drużynę z Hamburger SK. Także wielką gwiazdą, choć historyczną jest grający w drużynie SV 1930 HOCKENHEIM  były Mistrz Świata Anatol Karpow.

Bardzo ciekawą drużyną jest SK TURM EMSDETTEN, gdzie zobaczymy najlepszych „młodzieżowców” globu. Na pierwszej szachownicy zagra Anish Giri, a za nim trzech mistrzów świata – Świercz i Ipatow do lat 20 oraz Gandelius – do lat 18. Ostatnim z młodych-gniewnych jest 16 letni arcymistrz rosyjski Daniil Dubov – sensacyjny finalista Mistrzostw Rosji.

Transmisja od 14.00 dostępna na specjalnej stronie http://bundesliga.liveschach.net/.

I rundzie nasi zawodnicy nie odnieśli spektakularnych sukcesów. Większość partii nasi grali dziś czarnymi. Warto odnotować remis Kacpra Pioruna z Zaharem Efimienko oraz Darka Świercza z Igorem Khenkinem.

GM Etienne Bacrot(2705) – GM Robert Kempiński(2602)  1:0

FM Arne Jochens(2298) – GM Łukasz Cyborowski(2530) 0:1

Hendrik Kues(2134) – GM Paweł Jaracz(2541) 0:1

GM Martin Kraemer(2520) – GM Mateusz Bartel (2535) remis

IM Arnt Lauber(2465) – GM Paweł Czarnota(2536) 0:1

GM Efimenko Zahar(2689) – GM Kacper Piorun(2520) remis

GM Tomi Nyback(2598) – IM Piotr Murdzia(2471) 1:0

GM Vlastimil Babula(2585) – IM Marcin Krysztofiak(2447) 1:0

IM Matthias Bluebaum(2433) – GM Mirosław Grabarczyk(2450) remis

GM Igor Khenkin(2655) – GM Dariusz Świercz(2609) – remis

GM Aleksander Miśta(2543) – GM Roeland Truijssers(2519) 1:0

GM Jonny Hector(2539) – IM Marcin Tazbir(2555) 0:1

GM Krzysztof Bulski(2547) – GM Ruud Janssen(2483) 1:0

II rundzie żaden z naszych zawodników nie trafił na klasowego przeciwnika. W najciekawszej partii Robert Kempiński zremisował z Victorem Edrosem. Wygrali Darek Świercz i Paweł Czarnota. Natomiast pozostali nie zachwycili. Z okolic bliskich naszych zawodników warto odnotować remis czarnymi Marty Michny(2383) z Liviu-Dieterem Nisipeanu(2661).

GM Robert Kempiński(2602) – GM Viktor Erdos(2637) remis

GM Łukasz Cyborowski(2530) – GM Dorian Rogozenco(2503) remis

GM Paweł Jaracz(2541) – IM Thies Heinemann(2479) remis

GM Mateusz Bartel(2635) – FM Leon Mons(2339) remis

GM Paweł Czarnota(2536) – Johannes Zwanzger(2326) 1:0

GM Zbynek Hracek(2612) – GM Aleksander Miśta(2543) 1:0

IM Marcin Tazbir(2555) – GM Vlasitimil Babula(2585) remis

GM Gennadij Fish(2475) – GM Krzysztof Bulski(2547) remis

GM Kacper Piorun(2520) – GM Mikheil Mchedlishvili(2651) 0:1

GM Dariusz Świercz(2609) – GM Ivan Farago(2488) 1:0

IM Piotr Murdzia(2471) – GM Alexander Ipatov(2591) 0:1

IM Marcin Krysztofiak(2447) – GM Johny Hector(2539) remis

GM Mirosław Grabarczyk(2450) – IM Iwan Burg(2502) remis

Składy drużyn:

Board Name Rating Title Board Name Rating Title
OSG BADEN-BADEN SV MÜLHEIM NORD
1 Anand, Viswanathan 2780 GM 1 Vachier-Lagrave, Maxime 2705 GM
2 Carlsen, Magnus 2843 GM 2 Navara, David 2722 GM
3 Aronian, Levon 2816 GM 3 Grachev, Boris 2672 GM
4 Svidler, Peter 2747 GM 4 Motylev, Alexander 2655 GM
5 Adams, Michael 2720 GM 5 Fridman, Daniel 2670 GM
6 Bacrot, Etienne 2705 GM 6 Potkin, Vladimir 2663 GM
7 Shirov, Alexei 2718 GM 7 Landa, Konstantin 2642 GM
8 Naiditsch, Arkadij 2704 GM 8 Tregubov, Pavel V. 2601 GM
9 Movsesian, Sergei 2699 GM 9 Berelowitsch, Alexander 2565 GM
10 Vallejo Pons, Francisco 2700 GM 10 Golod, Vitali 2565 GM
11 Kasimdzhanov, Rustam 2690 GM 11 Feygin, Michael 2538 IM
12 Nielsen, Peter-Heine 2662 GM 12 Levin, Felix 2508 GM
13 Nisipeanu, Liviu-Dieter 2661 GM 13 Hausrath, Daniel 2484 IM
14 Gustafsson, Jan 2622 GM 14 Saltaev, Mihail 2479 GM
15 Schlosser, Philipp 2579 GM 15 Schoorl, Rob 2363 FM
16 Dautov, Rustem 2595 GM 16 Rezasade, Amir 2338 FM
17 Heimann, Andreas 2491 IM
18 Raykhman, Alexander 2362 FM
WERDER BREMEN SF BERLIN 1903
1 McShane, Luke James 2713 GM 1 Melkumyan, Hrant 2649 GM
2 Efimenko, Zahar 2689 GM 2 Kraemer, Martin 2520 GM
3 Fressinet, Laurent 2702 GM 3 Antoniewski, Rafal 2552 GM
4 Areshchenko, Alexander 2710 GM 4 Maksimenko, Andrei 2547 GM
5 Nyback, Tomi 2598 GM 5 Schneider, Ilja 2489 IM
6 Hracek, Zbynek 2612 GM 6 Michalik, Peter 2508 GM
7 Rapport, Richard 2621 GM 7 Lauber, Arnd 2465 IM
8 Babula, Vlastimil 2585 GM 8 Abel, Dennes 2437
9 Meins, Gerlef 2473 IM 9 Berndt, Stephan 2443 IM
10 Fish, Gennadij 2475 GM 10 Polzin, Rainer 2465 GM
11 Bluebaum, Matthias 2433 IM 11 Thiede, Lars 2441 IM
12 Joachim, Sven 2436 IM 12 Agopov, Mikail 2427 IM
13 Lichmann, Peter 2334 13 Strzemiecki, Zbigniew 2434 IM
14 Asendorf, Joachim Dr. 2356 FM 14 Poldauf, Dirk 2384 IM
15 Mueller, Oliver 2306 FM 15 Thinius, Marco 2361 IM
16 Buchal, Stephan 2300 FM 16 Wendt, Jan-Dietrich 2362 FM
17 Kardoeus, David 1886 17 Moritz, Aron 2165
18 Brinkmann, Fabian 1822 18 Cremer, Jan Paul 2099
SG SOLINGEN SK TURM EMSDETTEN
1 Ragger, Markus 2655 GM 1 Giri, Anish 2730 GM
2 Stellwagen, Daniel 2622 GM 2 Mchedlishvili, Mikheil 2651 GM
3 Jones, Gawain C B 2641 GM 3 Swiercz, Dariusz 2609 GM
4 Sandipan, Chanda 2596 GM 4 Dubov, Daniil 2603 GM
5 Smeets, Jan 2613 GM 5 Ipatov, Alexander 2591 GM
6 L’Ami, Erwin 2631 GM 6 Grandelius, Nils 2593 GM
7 Nikolic, Predrag 2638 GM 7 Spoelman, Wouter 2541 GM
8 Jussupow, Artur 2608 GM 8 Yilmaz, Mustafa 2545 IM
9 Lenderman, Aleksandr 2614 GM 9 Pruijssers, Roeland 2519 GM
10 Naumann, Alexander 2535 GM 10 Hector, Jonny 2539 GM
11 Hoffmann, Michael 2474 GM 11 Janssen, Ruud 2483 GM
12 Andersen, Mads 2461 IM 12 Burg, Twan 2502 IM
13 Gabriel, Christian 2495 GM 13 Kuipers, Stefan 2434 IM
14 Wegerle, Joerg 2413 IM 14 Zumsande, Martin 2418 IM
15 Drabke, Lorenz Maximilian 2411 IM 15 Fiebig, Thomas 2402 IM
16 Schaefer, Markus 2411 IM 16 Richter, Christian 2365 IM
17 Hobusch, Alexander 2177
18 Kyas, Marcel 2145
SC EPPINGEN HAMBURGER SK
1 Bologan, Viktor 2695 GM 1 Wojtaszek, Radoslav 2733 GM
2 Harikrishna, Pentala 2688 GM 2 Kempinski, Robert 2602 GM
3 Berkes, Ferenc 2679 GM 3 Zherebukh, Yaroslav 2628 GM
4 Tiviakov, Sergei 2659 GM 4 Ghaem Maghami, Ehsan 2557 GM
5 Balogh, Csaba 2664 GM 5 Ernst, Sipke 2554 GM
6 Postny, Evgeny 2647 GM 6 Hansen, Sune Berg 2566 GM
7 Gyimesi, Zoltan 2674 GM 7 Huschenbeth, Niclas 2536 IM
8 Acs, Peter 2586 GM 8 Svane, Rasmus 2394
9 Ruck, Robert 2567 GM 9 Ftacnik, Lubomir Dr. 2547 GM
10 Bindrich, Falko 2532 GM 10 Rogozenco, Dorian 2503 GM
11 Medvegy, Zoltan 2561 GM 11 Mueller, Karsten Dr. 2529 GM
12 Braun, Arik 2556 GM 12 Heinemann, Thies 2479 IM
13 Guliyev, Namig 2546 GM 13 Reeh, Oliver 2446 IM
14 Mann, Christian Dr. 2447 IM 14 Sebastian, Dirk 2445
15 Vogt, Lothar 2397 GM 15 Van Delft, Merijn 2395 IM
16 Dekan, Hans 2169 16 Berger, Steve 2400 IM
17 Noe, Christopher 2192 17 Lampert, Jonas 2299
18 Kramer, Julian 2122
SV WATTENSCHEID 1930 SV GRIESHEIM
1 Vitiugov, Nikita 2691 GM 1 Hera, Imre Jr. 2574 GM
2 Najer, Evgeniy 2664 GM 2 Berczes, David 2528 GM
3 Bartel, Mateusz 2635 GM 3 Piorun, Kacper 2520 IM
4 Macieja, Bartlomiej 2609 GM 4 Farago, Ivan 2488 GM
5 Bogner, Sebastian 2558 GM 5 Murdzia, Piotr 2471 IM
6 Rustemov, Alexander 2544 GM 6 Izsak, Gyula 2471 IM
7 Czarnota, Pawel 2536 GM 7 Krysztofiak, Marcin 2447 IM
8 Appel, Ralf 2525 GM 8 Horvath, Peter 2434 GM
9 Johannessen, Leif Erlend 2520 GM 9 Grabarczyk, Miroslaw 2450 GM
10 Handke, Florian 2556 GM 10 Grabarczyk, Bogdan 2393 IM
11 Holzke, Frank Dr. 2521 GM 11 Walter, Stefan 2358
12 Hirneise, Tobias 2448 IM 12 Janoszka, Arnd 2349 FM
13 Henrichs, Thomas 2505 IM 13 Nothnagel, Holger 2303 FM
14 Dinstuhl, Volkmar Dr. 2409 IM 14 Koehler, Ronald 2264
15 Tereick, Benjamin 2398 FM 15 Diaz, Joaquin Dr. 2176
16 Straeter, Timo 2360 FM 16 Hahn, Werner 2171
SG TRIER WIEBADENER SV
1 Erdos, Viktor 2637 GM 1 Alekseev, Evgeny 2683 GM
2 Parligras, Mircea-Emilian 2633 GM 2 Khenkin, Igor 2655 GM
3 Howell, David W L 2634 GM 3 Kurnosov, Igor 2660 GM
4 Lupulescu, Constantin 2613 GM 4 Palac, Mladen 2600 GM
5 Sanikidze, Tornike 2580 GM 5 Mista, Aleksander 2543 GM
6 Bobras, Piotr 2560 GM 6 Tazbir, Marcin 2555 IM
7 Cyborowski, Lukasz 2530 GM 7 Bulski, Krzysztof 2547 IM
8 Gonda, Laszlo 2528 IM 8 Poetsch, Hagen 2466 IM
9 Gordon, Stephen 2556 GM 9 Geske, Julian 2401 FM
10 Jaracz, Pawel 2541 GM 10 Carlstedt, Jonathan 2383 IM
11 Haslinger, Stewart 2535 GM 11 Dubkov, Andrej 2327 FM
12 Cioara, Andrei Nestor 2483 IM 12 Gottschalk, Jens 2269
13 Galyas, Miklos 2423 IM 13 Nagel, Bernhard 2218
14 Seger, Ruediger 2390 IM 14 Kayser, Felix 2183
15 Kolbus, Dietmar 2302 IM 15 Minor, Samuel 2223
16 Dany, Alexander 2084 16 Wichmann, Daniel Dr. 2198
17 Yankelevich, Lev 2178
SF KATERNBERG SC FORCHHEIM
1 Volokitin, Andrei 2724 GM 1 Prusikin, Michael 2545 GM
2 Kryvoruchko, Yuriy 2679 GM 2 Jansa, Vlastimil 2451 GM
3 Negi, Parimarjan 2657 GM 3 Mons, Leon 2339 FM
4 Romanov, Evgeny 2611 GM 4 Seyb, Alexander 2310 FM
5 Firman, Nazar 2531 GM 5 Zwanzger, Johannes Dr. 2326
6 Fontaine, Robert 2559 GM 6 Heidrich, Manfred 2296 FM
7 Lahno, Kateryna 2551 GM 7 Bade, Joern 2288
8 Chuchelov, Vladimir 2543 GM 8 Niedermaier, Hans 2269 FM
9 Bischoff, Klaus 2519 GM 9 Bartsch, Berthold 2242 FM
10 Siebrecht, Sebastian 2479 GM 10 Doeres, Hans-Juergen 2226
11 Zaragatski, Ilja 2460 IM 11 Huemmer, Bernd 2211
12 Kotainy, Jens 2413 FM 12 Seyb, Dieter 2253 FM
13 Ris, Robert 2394 IM 13 Kraeussling, Andreas 2268 FM
14 Thesing, Matthias 2399 IM 14 Weigel, Robert Prof. Dr. 2198 FM
15 Scholz, Christian Dr. 2389 IM 15 Schaeffner, Claus 2165
16 Hoolt, Sarah 2308 WIM 16 Burggraf, Michael 2154
17 Imcke, Patrick 1909 17 Miller, Eduard 2151
18 Killmann, Martin 1774
SV 1930 HOCKENHEIM SK NORDERSTEDT
1 Karpov, Anatoly 2616 GM 1 Salgado Lopez, Ivan 2627 GM
2 Buhmann, Rainer 2584 GM 2 Olszewski, Michal 2532 GM
3 Lenic, Luka 2633 GM 3 Kopylov, Mihail 2473 IM
4 Baramidze, David 2615 GM 4 Feuerstack, Aljoscha 2421 IM
5 Saric, Ivan 2625 GM 5 Petrosian, Suren 2384 IM
6 Ribli, Zóltan 2554 GM 6 Bekker-Jensen, Simon 2402 IM
7 Miroshnichenko, Evgenij 2628 GM 7 Meyer, Falko 2259 FM
8 Banusz, Tamaz 2580 GM 8 Michna, Marta 2383 WGM
9 Koch, Wolfgang Max Dr. 2309 FM 9 Polischuk, Viktor 2312 FM
10 Neubauer, Martin 2440 IM 10 Jochens, Arne 2298 FM
11 Boguslavsky, Oleg 2445 IM 11 Bekker-Jensen, David 2286
12 Paehtz, Elisabeth 2482 IM 12 Michna, Christian 2279 FM
13 Gasthofer, Alexander 2441 IM 13 Zierke, Oliver 2261 FM
14 Rau, Hannes 2438 IM 14 Kahlert, Thomas 2230
15 Postojev, Alexander 2310 FM 15 Bohnsack, Ralf 2153
16 Kuci, Blerim 2209 16 Kues, Hendrik 2134
17 Wagner, Dennis 2456 IM